Trwa ładowanie...

Kalendarz roku szkolnego 2021/2022. Lista dni wolnych od zajęć

 Agnieszka Gotówka
14.10.2021 11:35
Kalendarz roku szkolnego. Lista dni wolnych od zajęć
Kalendarz roku szkolnego. Lista dni wolnych od zajęć (https://pixabay.com/)

Kalendarz roku szkolnego zawiera dni wolne od zajęć oraz terminy ferii i wakacji letnich. Wskazuje też daty ważnych dla uczniów egzaminów, m.in. matury.

spis treści

1. Kalendarz roku szkolnego 2021/2022. Zapamiętaj te daty!

Według kalendarza roku szkolnego rozpoczęcie zajęć dydaktyczno-wychowawczych zaplanowano tradycyjnie na 1 września 2021 roku. Kolejną datą, jaka pojawia się w tym dokumencie, jest zimowa przerwa świąteczna, która w tym roku rozpoczyna się dzień przed wigilią, czyli 23 grudnia, i kończy w Sylwestra. Dzieci do szkolnych ławek wrócą 3 stycznia 2022 r.

2. Ferie zimowe według kalendarza roku szkolnego

W roku szkolnym 2021/2022 17 stycznia 2022 r. rozpoczynają się ferie zimowe. Jako pierwsi wypoczywać będą uczniowie województw: kujawsko-pomorskiego, lubuskiego, małopolskiego, świętokrzyskiego i wielkopolskiego. Do szkół wrócą 31 stycznia 2022 r.

Zobacz film: "Wysokie oceny za wszelką cenę"

Uczniowie województw podlaskiego i warmińsko-mazurskiego zimowe ferie rozpoczną 24 stycznia 2022 r. Ich wypoczynek potrwa do 6 lutego 2022 r.

Przeczytaj również

31 stycznia 2022 r. od szkoły przez dwa tygodnie odpoczywać będą uczniowie z województw: dolnośląskiego, mazowieckiego, opolskiego i zachodniopomorskiego. Do szkoły wrócą 13 lutego 2022 r. Jako ostatni ferie zimowe rozpoczną uczniowie województw: lubelskiego, łódzkiego, podkarpackiego, pomorskiego i śląskiego. Ich wypoczynek od lekcji potrwa od 14 do 27 lutego 2022 r.

W szkolnym kalendarzu zaznaczono też wiosenną przerwę świąteczną. Zacznie się 14 kwietnia i potrwa do 19 kwietnia 2022 r. Po powrocie do szkół uczniowie najwyższych klas szkół ponadpodstawowych będą mieć tylko chwile na poprawę ocen, gdyż zakończenie zajęć dydaktyczno-wychowawczych w klasach programowo najwyższych liceów ogólnokształcących, techników, branżowych szkół II stopnia oraz liceów ogólnokształcących dla dorosłych zaplanowano na 29 kwietnia 2022 r.

Z kolei zakończenie zajęć dydaktyczno-wychowawczych w szkołach odbędzie się 24 czerwca 2022 r. Ferie letnie rozpoczną się dzień później i potrwają, tradycyjnie, do końca sierpnia.

3. Egzaminy w kalendarzu roku szkolnego

Dyrektor Centralnej Komisji Egzaminacyjnej ustala terminy egzaminów ósmoklasisty, zawodowego, maturalnego oraz potwierdzającego kwalifikacje w zawodzie.

Wiadomo już, że uczniowie ostatniej klasy szkoły podstawowej swój egzamin napiszą w dniach 24-26 maja 2022 r. Pierwszego dnia sprawdzana będzie ich wiedza z języka polskiego, drugiego – z matematyki, a trzeciego – z języka obcego nowożytnego. Ósmoklasiści, którzy z usprawiedliwionego powodu nie będą mogli napisać egzaminu w pierwszym terminie, mogą przystąpić do niego w terminie dodatkowym, który wyznaczono na 13-15 czerwca 2022 r. Wyniki poznają 1 lipca, a stosowne dokumenty zostaną wydane tydzień później.

Matura w 2022 r. zostanie przeprowadzona w dniach 4-23 maja. Pierwszego dnia absolwenci szkół średnich będą pisać egzamin z języka polskiego (po południu z języka łacińskiego i kultury antycznej), drugiego dnia z matematyki. 6 maja rano będzie egzamin z języka angielskiego na poziomie podstawowym. Tego samego dnia po południu uczniowie napiszą egzaminy z języków: niemieckiego, rosyjskiego, francuskiego, hiszpańskiego i włoskiego na poziomie podstawowym.

Warto pamiętać, że w 2022 roku matura ustna ponownie nie będzie obowiązkowa. Do egzaminów zaplanowanych na dwa dni (od 18 do 20 maja) podejdą tylko uczniowie chętni.

4. Dodatkowe dni wolne od zajęć dydaktyczno-wychowawczych

Warto wiedzieć, że dyrektor szkoły ma przywilej ustalenia ośmiu dodatkowych dni wolnych od zajęć dydaktyczno-wychowawczych w roku szkolnym. W zdecydowanej większości terminy te pokrywają się na terenie całej Polski, bo dotyczą dni, które pojawiają się w pobliżu świąt, w których rodzice nie chodzą do pracy. Są to najczęściej:

    1. 2021 r. (piątek, dzień po Dniu Nauczyciela),
  1. 11.2021 r. (wtorek, dzień po Dniu Wszystkich Świętych),
    1. 2021 r. (piątek, dzień po Dniu Niepodległości),
  2. 05. 2022 r. (poniedziałek, dzień po Święcie Pracy),
  3. 06. 2022 r. (piątek, dzień po Bożym Ciele).

Dodatkowymi dniami wolnymi w szkołach podstawowych są te dni, w których odbywają się egzaminy ósmoklasisty.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze