Trwa ładowanie...

Dzień Nauczyciela. Jaki prezent wybrać?

 Agnieszka Gotówka
26.08.2021 15:56
Dzień Nauczyciela. Jaki prezent wybrać?
Dzień Nauczyciela. Jaki prezent wybrać? (https://pixabay.com/)

Dzień Nauczyciela, oficjalnie nazywany Dniem Edukacji Narodowej, w Polsce przypada 14 października. Ten dzień jest dniem wolnym od zajęć dydaktycznych. W jaki sposób go świętować? Co wręczyć nauczycielowi z okazji jego święta? Oto kilka propozycji.

spis treści

1. Dzień Nauczyciela 2021. Kiedy wypada?

W tym roku Dzień Nauczyciela będziemy świętować w czwartek 14 października, a to oznacza, że tego dnia uczniowie nie muszą pojawić się w szkole. W wielu placówkach, o ile lekcje będą odbywać się stacjonarnie, dzień wcześniej dzieci zaproszą swoich belfrów na uroczyste apele.

Światowy Dzień Nauczyciela obchodzony jest 5 października. Taką datę ustanowiono w 1994 r., by upamiętnić podpisanie „Rekomendacji w sprawie statusu nauczyciela”. Dlaczego więc w Polsce świętujemy tydzień później?

Zobacz film: "Jak możesz pomóc maluchowi odnaleźć się w nowym środowisku?"

Przeczytaj również:

U nas Dzień Nauczyciela upamiętnia powołanie Komisji Edukacji Narodowej, która powstała z inicjatywy ostatniego króla Polski, Stanisława Augusta Poniatowskiego, w 1773 r. Pisaliśmy o tym w artykule dotyczącym oświecenia.

2. Jak obchodzi się Dzień Nauczyciela?

Dzień Edukacji Narodowej jest datą, którą urzędnicy – kuratorzy oświaty i władze samorządowe – wybierają na nagradzanie wyróżniających się pracowników oświatowych. Nauczycielom przyznaje się m.in. Krzyże Zasługi, medale Komisji Edukacji Narodowej oraz nagrody Ministra Edukacji Narodowej za osiągnięcia dydaktyczno-wychowawcze

W szkołach dzieci wręczają nauczycielom kwiaty oraz drobne upominki. W ostatnich latach popularne stały się prezenty od całej klasy. Rodzice finansują jego zakup, zbierając od każdego ucznia określoną sumę pieniędzy, i za uzyskaną kwotę kupują jeden większy upominek. Mogą być nim: zestaw dobrych herbat lub kaw, voucher na zakup książek, bilety do teatru, słodycze. Odchodzi się od kupowania indywidualnych prezentów. Najczęściej wręczany jest też jeden większy bukiet kwiatów.

Przeczytaj również:

3. Wiersze na Dzień Nauczyciela

Jeśli szukacie krótkich wierszy, które można napisać na kartce z życzeniami dla nauczyciela, mamy kilka propozycji:

"W Dniu Nauczyciela, w dniu Waszego święta, staje tu przed Wami, dziatwa uśmiechnięta, aby Wam przekazać najlepsze życzenia."

"Za Twoje światłe rady, za Twoją czułą opiekę, za to, że pragniesz, bym stał się pełnym wartości człowiekiem, składam dzisiaj Panu (Pani) wyrazy uznania, życząc: zdrowia, szczęścia i radości".

"Z okazji Dnia Nauczyciela, chcemy mieć w Pani przyjaciela. Bez sprawdzianów i kartkówek, damy za to kilka łapówek. Z pięć kwiatuszków i te słowa, że jutro zaczniemy się uczyć od nowa".

"Jakże nie pisać wierszy, jakże nie płonąć w podzięce. Za dar najpiękniejszy, za serce. Tymi słowami pragniemy przekazać najserdeczniejsze życzenia za wielką cierpliwość, wyrozumiałość i trud włożony w nasze wychowanie i wykształcenie".

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze