Trwa ładowanie...

Dzień Pluszowego Misia. Co to za święto?

 Agnieszka Gotówka
26.08.2021 15:42
Dzień Pluszowego Misia. Co to za święto?
Dzień Pluszowego Misia. Co to za święto? (https://pixabay.com/)

Dzień Pluszowego Misia obchodzi się 25 listopada. Tego dnia w wielu żłobkach, przedszkolach i szkołach odbywają się zabawy, których tematem jest kultowa zabawka. Kiedy ustanowiono to święto? Jaki ma związek z prezydentem Stanów Zjednoczonych? I na czym polega fenomen pluszowych zabawek?

spis treści

1. Dzień Pluszowego Misia. Jaka jest jego historia?

Pluszowy miś ma swoje święto dopiero od niedawna. Ustanowiono je w 2002 roku w setną rocznice urodzin zabawki. Jej historia zaczęła się w Stanach Zjednoczonych. Prezydent Teodore Roosvelt w listopadzie 1902 r. wybrał się na polowanie. Dla przywódcy USA to nie była udana wyprawa. Długo nie mógł niczego upolować. Kiedy postrzelono niedźwiedzia i związano go, prezydent rozkazał skrócić jego cierpienia. Sam jednak nie zabił zwierzęcia.

Ta historia była szeroko opisywana w prasie. Naśmiewano się z niefortunnych łowów Roosvelta. Rysownik Clifford Berryman z „The Washington Post” poszedł o krok dalej i stworzył komiks, który odwoływał się do pechowego polowania. Prezydent był w nim przedstawiony jako obrońca potężnej zwierzyny. Na jednej z ilustracji obejmował nawet niedźwiedzia.

Zobacz film: "Jakie umiejętności powinno posiadać dziecko, które idzie do przedszkola?"

Przeczytaj również:

Ta historia stała się z kolei natchnieniem dla Morrisa Mitchoma, właściciela niewielkiego sklepu z zabawkami i słodyczami. Stworzył on projekt nowej zabawki, którą nazwał Teddy’s Bear, czyli miś Teddy’ego. Legenda głosi, że sam Teodore Roosvelt wyraził zgodę na nadanie takie nazwy.

Pluszowe misie szybko zdobyły popularność. Dzieciaki niemal od razu je pokochały, a to uwielbienie trwa do dziś. Misie znaleźć można praktycznie na całym świecie. Są często wręczane małym dzieciom, ale też stanowią symbol dobra, łagodności i opiekuńczości.

2. Pluszowy miś w literaturze i kinematografii

Misie tak spodobały się dzieciom, że zaczęły pojawiać się również w bajkach. Każdy z nas zna przecież Kubusia Puchatka, Misia Paddingtona czy Misia Barnabę. Z kolei polscy widzowie doskonale kojarzą sympatycznego Misia Uszatka, Misia z okienka czy Coralgola.

Pluszowe misie są łagodne, mają delikatne rysy twarzy, budzą sympatię. Są ulubieńcami całych pokoleń. To też niezwykle uniwersalna zabawka.

3. Jak obchodzi się Dzień Pluszowego Misia?

To sympatyczne święto celebruje się najczęściej w żłobkach, przedszkolach i szkołach podstawowych (zwłaszcza w klasach 1-3). Tego dnia dzieci mogą przynieść ze sobą ulubioną pluszową zabawkę. Odbywają się zabawy i konkursy, niekiedy też teatrzyki z udziałem sympatycznego misia.

Przeczytaj również:

Tego dnia do szkół są też zapraszani animatorzy, którzy organizują dzieciom zabawę. Ich motywem przewodnim jest często pluszowy miś.

W dobie pandemii celebrowanie tego święta wyglądało jednak nieco inaczej. Dzieci nie chodziły do szkoły, więc trudno o wspólną zabawę. Organizowano jednak konkursy, zwłaszcza plastyczne, a w trakcie lekcji uczniowie poznawali historię tego święta. W żłobkach i przedszkolach świętowano w mniejszym gronie.

Pozostaje mieć nadzieję, że Dzień Pluszowego Misia obchodzony 25 listopada 2021 r. będzie radośniejszy i dzieci spędzą go na doskonałej zabawie.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze