Trwa ładowanie...

Wraca podział ferii zimowych na województwa. Czarnek: Wrócimy do tego, co było przed pandemią

Wraca podział ferii zimowych na województwa. Czarnek: Wrócimy do tego, co było przed pandemią
Wraca podział ferii zimowych na województwa. Czarnek: Wrócimy do tego, co było przed pandemią (EastNews)

Minister Edukacji i Nauki zapowiedział, że ferie zimowe wrócą do pierwotnej formy. Eksperyment z początku 2021 roku, który zakładał wypoczynek wszystkich uczniów w tym samym czasie podczas pandemii, spowodował większe natężenie turystów z całego kraju w kurortach. W tym roku szkolnym ma być inaczej. "Chcemy, aby te ferie trwały 6 tygodni i aby był większy dostęp do baz wypoczynkowych" – powiedział Przemysław Czarnek.

spis treści

1. Powrót do podziału ferii zimowych na województwa

W programie "Poranna Rozmowa" radia RMF FM minister edukacji i nauki Przemysław Czarnek podkreślił, że - według przewidywań Ministerstwa Zdrowia - pomimo nadchodzącej czwartej fali nie ma, w tym momencie, zagrożenia przejścia na naukę zdalną. Dodał, że zdarzają się incydenty, kiedy dyrektor danej szkoły bądź sanepid zarządzą inaczej, ponieważ mają kompetencje, aby to zrobić w uzasadnionych przypadkach.

- Jeśli sytuacja pandemiczna pozwoli, na pewno wrócimy do tego, co było przed pandemią, czyli podział ferii zimowych na województwa. Chcemy, aby te ferie trwały 6 tygodni i aby był większy dostęp do baz wypoczynkowych - zapowiedział minister edukacji i nauki Przemysław Czarnek.

Zobacz film: "Zakażenie wariantem Delta u dzieci. Dr Grzesiowski: Wydaje się bardziej niebezpieczny"

Minister wspomniał też o podwyżkach wynagrodzeń dla nauczycieli i zapowiedział je na przyszły rok. Wyjaśnił, że wyższe wynagrodzenia wiążą się z reformą edukacji. Celem Ministerstwa jest kompleksowa reforma statusu nauczyciela.

2. Podwyżki dla części nauczycieli

W maju tego roku minister edukacji i nauki przesłał do stron zespołu ds. statusu zawodowego pracowników oświaty (w skład którego wchodzą przedstawiciele: MEiN, związków zawodowych działających w oświacie i korporacji samorządowych) propozycje kierunkowe do rozmów na temat warunków pracy i wynagrodzeń nauczycieli.

Zaproponował w nim m.in. podwyższenie pensum o dwie godziny. Jednak nie wszystkim nauczycielom. Propozycja nie obejmuje nauczycieli przedszkoli. Ich pensum ma pozostać na obecnym poziomie.

Zaproponowano też określenie wymiaru zajęć dodatkowych poza pensum (np. zajęć rozwijających zainteresowania), "które obowiązkowo realizowaliby nauczyciele przedmiotów, które wymagają mniej czasu na przygotowanie się do zajęć lub sprawdzania prac pisemnych: nauczyciel wychowania fizycznego, nauczyciel plastyki i nauczyciel muzyki" na dwie godziny tygodniowo.

Zaznaczono, że rozliczenie tych godzin mogłoby się odbywać w systemie rocznym, kwartalnym czy miesięcznym, a nie tygodniowym.

W części dokumentu dotyczącej wynagrodzeń nauczycieli zaproponowano m.in. uzależnienie wysokości wynagrodzenia zasadniczego od wysokości minimalnego wynagrodzenia za pracę w kraju, odejście od rozliczania średnich wynagrodzeń nauczycieli, likwidację jednorazowego dodatku uzupełniającego, przejście do powszechnego sposobu naliczania wysokości odpisu na zakładowy fundusz świadczeń socjalnych i przesunięcie uwolnionych środków na podwyższenie wynagrodzenia zasadniczego nauczycieli.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Polecane

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze