Trwa ładowanie...

Jak dbać o buty szkolne?

Avatar placeholder
Patrycja Nowak 23.08.2021 12:18
Materiał sponsorowany przez
(Materiał Partnera)

Buty szkolne to podstawowy element wyprawki każdego ucznia. Twoje dziecko powinno mieć aż dwie pary obuwia ‒ jedną na lekcje wychowania fizycznego, a drugą do chodzenia po szkole. Aby obuwie służyło dziecku jak najdłużej, należy odpowiednio o nie dbać. Czy znasz najważniejsze zasady pielęgnacji szkolnego obuwia?

Odpowiednie przechowywanie butów szkolnych to podstawa

W przeciwieństwie do swoich rodziców współczesne dzieci i nastolatkowie mogą korzystać z wygodnych szafek w szkole. Lżejsze plecaki do noszenia na co dzień i wiele akcesoriów, które są zawsze pod ręką ucznia, to najważniejsze zalety takiego rozwiązania. Szafki w szatniach i na szkolnych korytarzach świetnie sprawdzają się też do przechowywania butów do szkoły na zmianę i obuwia na lekcje WF-u.

W przepełnionej szafce łatwo jednak o zdefasonowanie obuwia. Właśnie dlatego wiele z nich wyposażono w dodatkowe półki, na których Twoje dziecko może położyć strój sportowy albo buty, które jesienią i zimą zamienia z parą do chodzenia po dworze. Takie szafki na buty do szkoły zapobiegają zdeformowaniu pary z elastyczną, miękką podeszwą, delikatnych balerinek z postacią z ukochanej bajki czy trampków z osłoną palców wykonaną z tworzywa sztucznego.

Sportową parę na lekcje wychowania fizycznego, podobnie jak buty na przebranie do szkoły, warto przechowywać w osobnych workach na buty do szkoły. W weekendy, ferie zimowe i inne dłuższe okresy wolne od nauki obuwie schowane do szafki nie będzie się dzięki nim kurzyło. Twoje dziecko na pewno od czasu do czasu będzie chciało wziąć do domu swoje buty do szkoły, np. żeby je wyczyścić. Taki dodatkowy worek będzie nie do przecenienia, zwłaszcza wtedy gdy w plecaku ucznia zabraknie miejsca na obuwie.

Tajemnice pachnących i czystych butów na zmianę do szkoły

Od czasu do czasu pociecha powinna zadbać o zapach obuwia. Dobrym pomysłem jest przekazanie dziecku wkładek zapachowych do butów, które kupisz w każdym dobrym sklepie obuwniczym, np. w CCC. Możesz też wręczyć pociesze dwa woreczki z zasuszoną lawendą – po jednym na każdy z pary butów do chodzenia po szkole. Zgodnie z zasadą, że lepiej zapobiegać, niż leczyć, w trakcie wybierania nowego obuwia zastanów się, czy to upatrzone przez Twojego syna, czy Twoją córkę to na pewno przewiewne buty do szkoły.

Każdy rodzic wie, że o brudne cholewki nietrudno zwłaszcza u młodszych dzieci. Uczniowie klas 1-3 oraz dzieci ze szkolnej zerówki wiele czasu spędzają na zabawie na dywanie w świetlicy albo sali, dlatego wystarczy kilka dni, żeby nowe buty wyglądały jak noszone od dawna. W kwestii czyszczenia obuwia najlepiej trzymaj się ściśle wytycznych producenta.

Jeżeli chcesz jednak stosować domowe metody pielęgnacji, musisz mieć świadomość, że mogą ona poskutkować utratą gwarancji na obuwie. Do najpopularniejszych sposobów utrzymania wygodnych butów do szkoły w czystości należą np. zapieranie zabrudzonych butów tekstylnych z pomocą miękkiej szczoteczki oraz używanie sody oczyszczonej albo wody z szarym mydłem do usuwania zabrudzeń z obuwia wykonanego z tworzywa sztucznego.

Pomyśl też o tym, czy Twoja pociecha woli buty do szkoły na rzepy, czy wiązane sznurowadłami. Warto, aby te pierwsze dziecko do drugi weekend przynosiło do domu do wyczyszczenia. Dlaczego? Rzepy z czasem tracą swoje właściwości, bo gromadzą kurz i inne drobinki. Skutecznym sposobem na wyczyszczenie rzepów jest przyklejenie do nich silnie klejącej taśmy, np. do pakowania kartonów. Po zerwaniu powinny pozostać na niej wszystkie zabrudzenia. To niezwykle ważne dla bezpieczeństwa ucznia, bo buty dobrze przylegające do stopy zapobiegają potknięciom i upadkom.

Na koniec warto znaleźć odpowiedź na pytanie o to, gdzie można kupić buty do szkoły. Para z CCC to doskonały wybór i dla młodszych, i dla starszych pociech. Bogaty katalog butów do szkoły CCC obejmuje wiele modeli dla chłopców i dziewczynek. Kupisz je w sklepie stacjonarnym i on-line.

Materiał sponsorowany przez
Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze