Dziewczynka ma niesamowite oczy. Sprawdź, dlaczego tak wygląda
2-letnia Mehlani Martinez z Minnesoty jest śliczną dziewczynką o ogromnych, czarnych oczach. Jej niesamowity wygląd to nie tylko kwestia estetyczna. Dziecko cierpi na rzadki zespół wad genetycznych .
1. Zespół Axenfelda-Riegera
U małej pacjentki zdiagnozowano zespół Axenfelda-Riegera. Chorobę łatwo rozpoznać po wadliwie zbudowanych oczach. Schorzenu towarzyszyć mogą też wady rozwojowe zębów, jamy brzusznej oraz deformacje twarzy, m.in. hiperteloryzm polegający na zbyt szerokim rozstawie gałek ocznych.
Karina Martinez, mama dziewczynki, mówi, że wielkie, piękne oczy Mehlani są często komentowane. Jednak postronni obserwatorzy nie są świadomi, jaka jest przyczyna tego nietypowego wyglądu dziecka.
Chorobę dziewczynki rozpoznano, gdy Mehlani miała tydzień. Mama dziecka przyznaje, że nie słyszała o tej dolegliwości, dopóki bezpośrednio się z nią nie zetknęła.
Zobacz też: Mukowiscydoza oczami matki
2. Nietypowa budowa oka
W zespole Axenfelda-Riegera nieprawidłowości obejmują budowę rogówki i tęczówki, dlatego oczy mają nietypowy wygląd. W obrębie tęczówki mogą występować zniekształcenia, otwory i przebarwienia robiące wrażenie dodatkowych źrenic lub nietypowego usytuowania źrenicy.
Choroba powoduje również dysfunkcje pracy narządu wzroku. Może być przyczyną jaskry i ślepoty. Obecnie Mehlani cierpi na jaskrę, ale jej widzenie jest w normie. Tylko wychodząc z domu na zewnątrz, dla ochrony przed światłem słonecznym, dziecko nosi okulary.
Zobacz też: Zespół Noonan
3. Uroda czy choroba?
Słysząc komplementy mama małej Mehlani zawsze zastanawia się, czy uświadomić rozmówcę, że jej córeczka tak naprawdę jest poważnie chora. Na razie tylko dziękuje za pozytywne uwagi.
Karina Martinez ma nadzieję, że jej dziecko będzie rosło w przekonaniu, że jest piękną osobą, a nie, że cierpi na poważne schorzenie. Mama nie chce, żeby Mehlani czuła się gorsza lub inna.
Niepokoi ją również, jak będą zachowywać się rówieśnicy wobec dziewczynki, gdy zacznie chodzić do szkoły. Kobieta obawia się, że koleżanki i koledzy mogą naśmiewać się z Mehlani lub ją odtrącić. Karina martwi się, że wówczas dziewczynka przestanie akceptować swój wygląd i będzie czuła dyskomfort, zamiast być zadowolona z niesamowicie wielkich i pięknych oczu.
4. Wsparcie internautów
Mama Mehlani dzieli się swoją historią i zdjęciami córki na Twitterze, dzięki czemu poznała grono osób, które borykają się z podobnym problemem. Teraz mogą wspierać się nawzajem.
Karina Martinez pogodziła się z sytuacją. Uważa, że Bóg wiedział, co robi, obdarowując ją tak wyjątkową córeczką.
Zobacz też: Na świat przyszedł chłopiec bez oczu
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl