Kolor oczu dziecka można przewidzieć
Kolor oczu malucha zależy od genów, które przekazują mu rodzice. W związku z tym bardzo łatwo możemy go przewidzieć. Czy zastanawialiście się kiedyś, w jaki sposób?
1. Niebieskie oczy u noworodków
Większość dzieci po przyjściu na świat na świat ma niebieskie oczy. Rzadziej pojawia się barwa granatowa lub szara. To zasługa melaniny, czyli naturalnej substancji występującej w organizmie odpowiedzialnej za pigmentację tęczówki oka, skóry oraz włosów.
Noworodki posiadają mało tego pigmentu. I właśnie dlatego ich oczy są bardzo błękitne. Wraz ze zwiększającą się ekspozycją na światło, poziom melaniny jednak się zwiększa. Efektem tego jest zmieniający się kolor oczu u niemowlaków. Stabilizuje się on dopiero, gdy dziecko skończy trzy lata.
2. Kolor oczu dziedziczymy po rodzicach
Za barwę naszych oczu odpowiedzialne są kombinacje genów, które otrzymujemy od rodziców. Każdy z nas dostaje po dwie takie pary.
Ciemne kolory oczu to zasługa genów dominujących – tutaj kolor brązowy dominuje, zarówno nad zielonym, jak i nad niebieskim. Geny recesywne natomiast to geny słabsze – i te odpowiadają za kolory jasne.
Osoba o ciemnej barwie tęczówki może przekazać jedną parę genów: dominujący ze słabszym, czyli recesywnym lub dwa geny dominujące. Osoba z jasnym kolorem posiada natomiast obydwa geny recesywne.
Nie oznacza to więc, że dziecko rodziców o ciemnych oczach również będzie posiadało ciemną barwę tęczówki. Istnieje przecież możliwość przekazania dziecku po jednym genie recesywnym. I w takim wypadku maluch będzie miał jasne oczy.
Inaczej jednak jest z kolorem niebieskim. Rzadko się zdarza, że dziecko rodziców posiadających błękitną barwę tęczówki ma inny kolor oczu niż niebieski.
3. Czy kalkulatory koloru oczu działają?
W internecie możemy znaleźć specjalne kalkulatory, które wyliczają prawdopodobieństwo pojawienia się danego koloru oczu noworodka. Nie we wszystkich przypadkach są one jednak skuteczne. Kalkulatory nie uwzględniają odcieni kolorów, np. piwnego czy szarego.
Kolor oczu nie zależy tylko od genów rodziców. Nawet jeżeli ojciec i matka mają ciemne barwy tęczówek, dziecko może odziedziczyć piękną, jasnoniebieską barwę oczu po babci lub dziadku.
4. Przodkowie mieli brązowe oczy
Brązowy kolor oczu u ludzi był kiedyś standardową barwą – mieli go wszyscy, bez wyjątku. Zmieniło się to w północnej Europie, gdzie rozwijająca się odmiana genu zaburzyła produkcję pigmentu w tęczówce. Skutkiem tego było pojawienie się niebieskiej barwy.