Trwa ładowanie...

Dziewczynka, która żyła 74 minuty, została najmłodszym dawcą organów

 Ewa Rycerz
18.04.2023 11:50
Dziewczynka, która żyła 74 minuty, została najmłodszym dawcą organów
Dziewczynka, która żyła 74 minuty, została najmłodszym dawcą organów (Zdjęcie dziecka / Shutterstock)

Ta decyzja wymagała ogromnej odwagi. Rodzice nowo narodzonej, ale nieuleczalnie chorej Hope zdecydowali o oddaniu jej organów do transplantacji. Dziewczynka stała się tym samym najmłodszym dawcą w Wielkiej Brytanii.

O tym, że ich córeczka jest chora Emma i Drew Lee z Wielkiej Brytanii dowiedzieli się jeszcze podczas ciąży. Byli zdruzgotani, ponieważ lekarze zdiagnozowali u dziewczynki bezmózgowie, które nie daje żadnych szans na przeżycie. Tym bardziej, że bliźniak Hope okazał się zdrowy. Lekarz zapytał wtedy rodziców, czy decydują się na aborcję. Odmówili.

Jeszcze zanim Emma zaszła w ciążę, czytała w gazecie historię chłopca o imieniu Teddy, który również urodził się nieuleczalnie chory, a jego rodzice zdecydowali o oddaniu jego narządów do transplantacji. Wtedy nawet nie przypuszczała, że znajdzie się w podobnej sytuacji.

Emma i Drew Lee postanowili wziąć przykład z rodziców Teddy’ego. – Kiedy dowiedzieliśmy się, że Hope nie przeżyje, postanowiliśmy zrobić to samo, co rodzice tego małego, dzielnego chłopca, oddać narządy córki. Dzisiaj Hope nadal żyje w kimś innym. To pomaga w smutku, zabiera trochę niesamowitego bólu – mówi Emma Lee.

Zobacz film: "Resuscytacja dziecka"

Malutka Hope urodziła się pod koniec listopada, jako pierwsza z bliźniąt. Przeżyła jedynie nieco ponad godzinę, stając się tym samym najmłodszym dawcą organów w Wielkiej Brytanii. Zmarła wtulona w ramiona mamy. Do transplantacji trafiły jej nerki i wątroba.

– Patrzenie na Hope było cudowne, ale jednocześnie bardzo bolesne, bo wiedziałem, że niedługo od nas odejdzie – powiedział Drew, tata dziewczynki. – Żyła tylko 74 minuty, ale osiągnęła więcej w życiu niż niektórzy ludzie. Dla nas stała się bohaterem – dodał.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze