Dziewczynka, która żyła 74 minuty, została najmłodszym dawcą organów

Sposoby karmienia wcześniaka zobacz galerię
Sposoby karmienia wcześniaka

Ta decyzja wymagała ogromnej odwagi. Rodzice nowo narodzonej, ale nieuleczalnie chorej Hope zdecydowali o oddaniu jej organów do transplantacji. Dziewczynka stała się tym samym najmłodszym dawcą w Wielkiej Brytanii.

O tym, że ich córeczka jest chora Emma i Drew Lee z Wielkiej Brytanii dowiedzieli się jeszcze podczas ciąży. Byli zdruzgotani, ponieważ lekarze zdiagnozowali u dziewczynki bezmózgowie, które nie daje żadnych szans na przeżycie. Tym bardziej, że bliźniak Hope okazał się zdrowy. Lekarz zapytał wtedy rodziców, czy decydują się na aborcję. Odmówili.

Zobacz film: "Resuscytacja dziecka"

Jeszcze zanim Emma zaszła w ciążę, czytała w gazecie historię chłopca o imieniu Teddy, który również urodził się nieuleczalnie chory, a jego rodzice zdecydowali o oddaniu jego narządów do transplantacji. Wtedy nawet nie przypuszczała, że znajdzie się w podobnej sytuacji.

Emma i Drew Lee postanowili wziąć przykład z rodziców Teddy’ego. – Kiedy dowiedzieliśmy się, że Hope nie przeżyje, postanowiliśmy zrobić to samo, co rodzice tego małego, dzielnego chłopca, oddać narządy córki. Dzisiaj Hope nadal żyje w kimś innym. To pomaga w smutku, zabiera trochę niesamowitego bólu – mówi Emma Lee.

Malutka Hope urodziła się pod koniec listopada, jako pierwsza z bliźniąt. Przeżyła jedynie nieco ponad godzinę, stając się tym samym najmłodszym dawcą organów w Wielkiej Brytanii. Zmarła wtulona w ramiona mamy. Do transplantacji trafiły jej nerki i wątroba.

– Patrzenie na Hope było cudowne, ale jednocześnie bardzo bolesne, bo wiedziałem, że niedługo od nas odejdzie – powiedział Drew, tata dziewczynki. – Żyła tylko 74 minuty, ale osiągnęła więcej w życiu niż niektórzy ludzie. Dla nas stała się bohaterem – dodał.

Polecane dla Ciebie

Pomocni lekarze

Szukaj innego lekarza

Komentarze

Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska S.A. z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.