Trwa ładowanie...

Dzieci z astmą są bardziej narażone na otyłość

Nowe badanie potwierdza, że dzieci z astmą są o 51 procent bardziej narażone na otyłość w ciągu następnej dekady, w porównaniu do dzieci, które nie mają tej choroby.

Zobacz film: "Jak dzieci tracą odporność?"

1. Astma i otyłość pociągają za sobą inne problemy

Badanie, opublikowane w „American Journal of Respiratory i Critical Care Medicine”, wskazuje również, że dzieci, które stosują inhalatory, gdy mają lekki atak są o 43 procent mniej narażone na otyłość.

"Wczesna diagnoza i leczenie astmy może zapobiec epidemii otyłości u dzieci. Jednym z problemów może być błędne koło, gdyż astma i otyłość negatywnie wpływają na siebie wzajemnie.

Nasze wyniki sugerują również, że inhalatory na astmę mogą pomóc w zapobieganiu otyłości u dzieci. Będziemy kontynuować obserwacje i dalszych badania, by sprawdzić, czy korelacja istnieje niezależnie od fizycznej aktywności i stosowania leków" - powiedział Frank Gilliland, główny autor badania, profesor medycyny prewencyjnej na Uniwersytecie Medycznym Keck.

Dzieci, które używają inhalatora nawet w przypadku lekkich ataków astmy, są mniej narażone na otyłość
Dzieci, które używają inhalatora nawet w przypadku lekkich ataków astmy, są mniej narażone na otyłość (Shutterstock)

Kilka badań wykazało związek między astmą we wczesnym okresie życia i zwiększonym ryzykiem rozwoju otyłości. Jednak nie wszystkie dzieci, które mają astmę, są otyłe lub będzie otyłe.

"Dzieci, które mają astmę cierpią często na nadwagę lub otyłość, ale literatura naukowa nie była w stanie powiedzieć, dlaczego astma powoduje takie problemy. Jednak nasze badania pozwalają na stwierdzenie, że doświadczanie objawów astmy we wczesnym dzieciństwie może prowadzić do zwiększonego ryzyka otyłości u dzieci" - powiedział Zhanghua Chen, główny autor badania i pracownik naukowy na Wydziale Zdrowia Środowiskowego na Uniwersytecie Medycznym Keck.

Jedną z przyczyn otyłości mogą być bardziej powszechne u dzieci chorych na astmę problemy z oddychaniem, które mogą powodować, że ta grupa ma mniej aktywności fizycznej. Plus, efektem ubocznym wielu leków na astmę jest przyrost masy ciała. Astma i otyłość może przyczyniać się do rozwoju innych chorób metabolicznych, w tym stanu przedcukrzycowego i cukrzycy typu 2 w późniejszym okresie życia.

2. Szczegóły badania

Naukowcy dokonali przeglądu wyników 2,171 tys. przedszkolaków z Południowej Kalifornii, które nie były otyłe, gdy włączono je do eksperymentu. 13,5 procent dzieci astmę, gdy uczestniczyło w badaniu.

Naukowcy następnie zbadali te dzieci do 10 lat. Podczas tej dekady, 15,8 procent dzieci stało się otyłych. Naukowcy potwierdzili swoje wyniki, stosując inną grupę rówieśników, którzy byli obserwowani do momentu ukończenia szkoły.

Zobacz także

Rodzice wypełniali kwestionariusze na temat czynników społeczno-demograficznych, historii choroby układu oddechowego, fizycznych wzorców aktywności, ekspozycji na palenie w domu i innych cech gospodarstwa domowego. Uczestnicy lub ich rodzice odpowiadali na pytania o liczbę klas, które skończyły dzieci i liczbę dni spędzonych na uprawianiu sportu w ciągu ostatnich 12 miesięcy.

Dzieci zostały oznakowane jako otyłe gdy wskaźnik masy ciała lokował się na poziomie powyżej 95. percentyla w porównaniu do standardów amerykańskiego Centrum Kontroli Chorób i Prewencji.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze
Szukaj innego lekarza
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.