Astma a jedzenie. Jak zminimalizować objawy choroby

Zła wiadomość: jedzenie nie wyleczy astmy. Dobra wiadomość: może zmniejszyć jej objawy. Dlatego zwróć uwagę na swoje menu. Być może to, co pomijasz w swojej diecie będzie pomocne w zminimalizowaniu symptomów astmy.

Astma staje się coraz bardziej powszechna. Liczba chorych stale rośnie, także wśród dzieci. Szacuje się, że w Polsce na te chorobę cierpi już 3 miliony osób. Światowa Organizacja Zdrowia podaje, że na całym świecie choruje aż 150 milionów ludzi.

Jaka jest tego przyczyna? Głównie alergie, zwłaszcza pokarmowe, infekcje wirusowe oraz stres. Na astmę co roku umiera kilkaset tysięcy ludzi na całym świecie.

Napadom duszności i uporczywemu kaszlowi można jednak zaradzić. Nie każdy wie, że wyjściem z sytuacji może być zmiana diety. Jeśli twoje dziecko cierpi na tę ciężką chorobę, wprowadź kilka zmian i obserwuj co się będzie działo.

Alergeny obecne w jedzeniu

Białko mleka krowiego, białko kurze, soja, ryby, orzechy, truskawki, pomidory – to tylko niektóre źródła alergii pokarmowych, które mogą wywoływać symptomy astmy. Jakie? Na przykład obrzęki, a tym samym zwężenie dróg oddechowych.

Wyeliminuj więc alergeny z jadłospisu, ale rób to stopniowo. W ten sposób zdobędziesz pewność, czy duszności są wynikiem alergii.

Owoce i warzywa

Owoce i warzywa wolne od konserwantów i chemikaliów, które mogą powodować astmę są bogatym źródłem antyoksydantów, beta-karotenu, witaminy C i witaminy E, które przeciwdziałają z tworzeniu się wolnych rodników. A to sprawi, że ataki asmy zmniejszą swoją częstotliwość.

Witamina D

Czasami astma jest związana z niskim poziomem witaminy D w organizmie. Wyjściem z sytuacji jest suplementacja, czasem wystarczy bogata w tę witaminę dieta, czyli spożywanie jaj, ryb, mleka i serów.

Pomoże również przebywanie na słońcu. Przed uzupełnianiem poziomu witamin należy jednak wykonać niezbędne badania, które potwierdzą niski ich poziom we krwi.

Dodatki do żywności

Objawy astmy, takie jak duszności czy obrzęki, mogą powodować niektóre dodatki do żywności. Należy tutaj wymienić glutaminian sodu, siarczyny, benzoesany – np. benzoesan sodu, salicylany.

Dodatki do żywności mogą działać na dwa sposoby. Są takie, które rozszerzają oskrzela, a także takie, które je zwężają.

Produkty, które rozszerzają oskrzela

Napoje zawierające kofeinę, np. kawa czy herbata, mogą poprawiać wydolność oddechową nawet na kilka godzin. Ponadto mówi się, że pomiędzy kofeiną a teofiliną, lekiem rozszerzającym oskrzela i ułatwiającym oddychanie istnieje strukturalne podobieństwo.

Jabłka – zawierają flawonoidy, które znane są z właściwości ułatwiających oddychanie.

Cytrusy – pomarańcze czy grejpfruty bogate są w witaminę C, naturalny antyoksydant wspomagający pracę całego organizmu.

Nasiona lnu – zawierają dużą ilość magnezu, który wspomaga pracę mięśni, pomaga też w oddychaniu.

Produkty zwężające oskrzela

Jaja – są jednym z najpopularniejszych produktów wywołujących reakcje alergiczne, jakie prowadzą do astmy. Występują szczególnie u dzieci, dorośli z nich wyrastają.

Sól – zatrzymując wodę w organizmie często powoduje zapalenie oskrzeli i zwężenie dróg oddechowych.

Ewa Rycerz, 8 miesięcy temu

Zdrowie przedszkolaka

Komentarze

DYSKUSJE NA FORUM

Artykuły Zdrowie przedszkolaka
Zdrowie przedszkolaka

Kompleksowy mechanizm działania pelargonii afrykańskiej w infekcjach

Jesień to czas, kiedy wzrasta ryzyko przeziębienia, grypy czy infekcji dróg oddechowych. Szacuje się, że prawie 25% osób, które w tym okresie udają się do lekarza, ma problem właśnie z tymi dolegliwościami. Najczęściej infekcje mają podłoże wirusowe,...

Zdrowie przedszkolaka

Pelargonia afrykańska - zanim sięgniesz po antybiotyk

Pelargonia afrykańska - zanim sięgniesz po antybiotyk

Według danych pozyskanych z programu European Surveillance of Antibiotic Consumption, rokrocznie wzrasta liczba spożywanych przez nas antybiotyków. W tym niechlubnym rankingu Polska zajmuje pierwsze miejsce spośród 10 krajów europejskich. Czy rzeczywiście...

Zdrowie przedszkolaka

Kiedy leczenie domowymi sposobami jest niebezpieczne?

Kiedy leczenie domowymi sposobami jest niebezpieczne?

Tego w domu nie róbcie! Katar, kaszel i złe samopoczucie. To pierwsze objawy choroby atakującej organizm dziecka. Większość z rodziców sięga wtedy po stare, sprawdzone domowe sposoby na pokonanie wirusów. O ile dajemy dziecku do picia herbatę z lipy i...

Zdrowie przedszkolaka

Piękna sesja zdjęciowa dzieci ze stomią

Piękna sesja zdjęciowa dzieci ze stomią

Czym jest i kogo dotyczy stomia? Przetoka to chirurgicznie wytworzone połączenia pomiędzy częścią jelita, a powierzchnią ciała. W wyniku jej wyłonienia człowiek wypróżnia się właśnie przez stomię. Zazwyczaj jej utworzenie przez lekarzy jest skutkiem nowotworów...

Zdrowie przedszkolaka

Produkty łagodzące objawy ADHD u dzieci

Produkty łagodzące objawy ADHD u dzieci

, ma korzystny wpływ na zdrowie. Spożywanie produktów wysokobiałkowych pozwoli uniknąć wzrostu poziomu cukru we krwi, który zwiększa nadpobudliwość

Zdrowie przedszkolaka

Najczęstsze choroby pasożytnicze u dzieci

Najczęstsze choroby pasożytnicze u dzieci

Pasożyty u dzieci Choroby pasożytnicze nadal są często spotykane u dzieci. Zarażeniom sprzyja nieprzestrzeganie podstawowych zasad higieny, złe warunki sanitarne, przebywanie w dużych skupiskach ludzi. Problem, choć często uważany za krępujący, dotyka...

Zdrowie przedszkolaka

Jak czytać etykiety, aby uniknąć alergenów?

Jak czytać etykiety, aby uniknąć alergenów?

Naucz się rozpoznawać słowa oznaczające alergeny Rozszyfrowanie składu produktu wypisanego na etykiecie to nie lada wyzwanie. Jednakże dowiadywanie się, co oznaczają dane zwroty jest kluczowe w przypadku alergii pokarmowej. Składniki pozyskiwane z alergenu...