Trwa ładowanie...

Jest dwa razy bardziej prawdopodobne, że to nastolatki z astmą zaczną palić a nie ich zdrowi rówieśnicy

Ciekawość, chęć spróbowania czegoś nowego - to dlatego większość dzieci zaczyna palić. Tak samo sytuacja wygląda w przypadku dzieci z astmą. Badanie przedstawione na dorocznej konferencji Amerykańskiej Szkoły Alergii, Astmy i Immunologii (American College of Allergy, Asthma and Immunology - ACAAI) stwierdziło, że młodzież z astmą była dwukrotnie bardziej narażona na rozpoczęcie palenia, w porównaniu do dzieci bez astmy.

Zobacz film: "Jak dzieci tracą odporność?"

A jednak oni będą kontynuować nałóg również w wieku kilkunastu lat, nawet pomimo tego, że palenie jest szczególnie szkodliwe dla ich płuc.

"Badanie wykazało, że 22 proc. dzieci z astmą pali, podczas gdy tylko 12 proc. dzieci bez astmy pali" - powiedział alergolog Bradley Chipps, lekarz, współpracownik ACAAI i ekspert do spraw astmy.

"Naukowcy odkryli, że ciekawość dotycząca papierosów jest głównym powodem, dla którego dzieci z astmą zaczynają palić. Następnie rozwija się u nich większe uzależnienie od nikotyny (22 proc.) w porównaniu z dziećmi w tym samym wieku, które nie mają astmy (12 proc.)" - dodaje dr Chipps.

Nastolatki chore na astmę palą częściej niż ich zdrowi rówieśnicy
Nastolatki chore na astmę palą częściej niż ich zdrowi rówieśnicy (123rf)

Zbadano ponad 3 300 kwestionariuszy od młodzieży między 13, a 19 rokiem życia. Stworzono dwie grupy: osób cierpiących na astmę i zdrowych. Dane z ankiet wykazały, że wśród młodzieży z astmą, niektórzy nastolatkowie zaczęli palić przed 11 rokiem życia i nadal palą, ponieważ wierzą, że nałóg zmniejsza niepokój i stres.

Według autorów badania, badana młodzież stwierdziła, że wiedziała, że palenia jest wciągające, ale często palili, gdy budzili się rano lub gdy byli chorzy. "Mimo wiedzy, że palenie jest szkodliwe dla ich zdrowia, młodzież z astmą nie uważa palenia za problem" - powiedział dr Chipps.

ZOBACZ TAKŻE:

ACAAI twierdzi, że dym tytoniowy, w tym również bierne palenie, jest jednym z najczęstszych czynników wyzwalających astmę i jest niezdrowe dla każdego.

"Dzieci z astmą mają już problemy z oddychaniem" - mówi Gailen Marshall, lekarz, doktor medycyny oraz współpracownik w ACAAI. Dr Marshall nie był również zaangażowany w badania, ale wypowiadał się na spotkaniu na temat regulowania astmy poprzez zmiany w stylu życia, takie jak na przykład rzucenie palenia.

"Jeśli masz astmę, to ważne, aby unikać narażania się na dym papierosowy w jakiejkolwiek formie. Palenie sprawia, że oddychanie jest dużo trudniejsze dla dzieci z astmą".

Astma wśród dzieci jest bardzo powszechna. Ataki astmy mogą być wywoływane przez różne nawet alergeny, które pojawiają się w otoczeniu dziecka. Dym papierosowy ma szczególnie zły wpływ na osoby chore na astmę i w żadnym wypadku osoba chora nie powinna pozwolić na palenie w swoim towarzystwie.

 

Rozpoznanie astmy u dziecka jest bardzo trudne. Diagnoza często opiera się o charakterystycznych objawach, ponieważ nie ma ani określonych wskaźników, ani testów, czy badań wykrywających astmę u niemowląt i małych dzieci.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze
Szukaj innego lekarza
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.