Trwa ładowanie...

Środowisko szkolne ma wpływ na objawy astmy

Avatar placeholder
25.11.2016 21:58
Środowisko szkolne ma wpływ na objawy astmy
Środowisko szkolne ma wpływ na objawy astmy

Nowy artykuł Wandy Phipatanakul, lekarza ze Szpitala Dziecięcego w Bostonie i Szkoły Medycznej Harvard w Bostonie przedstawia wyniki badania dotyczącego wpływu środowiska szkolnego na dzieci chore na astmę, które obejmowały 284 uczniów, w wieku od 4 do 13 lat, którzy uczęszczali do 37 szkół śródmiejskich w północno-wschodnich Stanach Zjednoczonych.

W ramach badania pobrano próbki kurzu znajdującego się w klasach szkolnych i domach uczniów. Następnie próbki zostały poddane analizie w celu stwierdzenia obecności popularnych alergenów, takich jak sierść szczura, myszy, kota, psa oraz karaluchów i roztoczy.

Związki pomiędzy ekspozycją na alergeny w szkole i liczbą przypadków dzieci chorych na astmę zostały dopasowane do ekspozycji na alergeny w domu.

Alergen, jakim jest sierść myszy, był najczęściej wykrywanym typem alergenu w szkołach i w domach. Jak wykazały przeprowadzone testy, narażenie na ten alergen w szkole był związany ze wzrostem nasilenia objawów astmy i osłabieniem funkcji płuc u dzieci.

Zobacz film: "Przekarmianie dzieci"
Alergeny w szkołach negatywnie wpływają na stan zdrowia dzieci z astmą
Alergeny w szkołach negatywnie wpływają na stan zdrowia dzieci z astmą (Shutterstock)

Żaden z innych alergenów w powietrzu nie był tak mocno związany z pogorszeniem się stanu dzieci chorych na astmę. Podczas gdy alergeny pochodzące z sierści kotów i psów były powszechnie wykrywane w szkołach, poziom roztoczy kurzu, był niski. Zarówno w szkołach, jak i w domach uczniów nie stwierdzono obecności alergenów pochodzących od karaluchów i szczurów.

Głównym ograniczeniem tego badania są wyniki, które obejmują konkretne szkoły i domy, co oznacza, że nie można ich uogólnić na inne miasta, ponieważ mogą tam dominować inne rodzaje alergenów.

ZOBACZ TAKŻE:

Autorzy badania podsumowują, że te odkrycia sugerują, że strategie ograniczania ekspozycji na alergeny w środowisku szkolnym mogą skutecznie i efektywnie wpłynąć na wszystkie dzieci z astmą. Sugerują oni również, że przyszłe badania interwencyjne w środowisku szkolnym wydają się mocno uzasadnione.

Astma jest chorobą polegającą na ostrych napadach duszności wdechowych. Powodują ją czynniki zarówno środowiskowe, jak i genetyczne. Jest to choroba przewlekła, dająca takie objawy jak: świszczący oddech, duszności oraz uciążliwy kaszel. Pomimo tego, że astma jest coraz powszechniejsza, to przy odpowiednim leczeniu i unikaniu czynników wpływających na wystąpienie ataków można z nią żyć normalnie.

Rodzice dziecka chorego na astmę powinni poinformować nauczycieli o chorobie. Nauczyciele muszą być świadomi choroby, aby wiedzieć, jak zareagować w razie napadu astmy. Okazuje się jednak, że nauczyciele często nie mają ani wiedzy, ani umiejętności, aby odpowiednio zareagować, gdy dojdzie do ataku astmy u dziecka.

Poza alergenami, do czynników, na które dziecko jest narażone, chodząc do szkoły, a które wyzwalają napady astmy, należą wirusy wywołujące zakażenia dróg oddechowych, różne czynniki drażniące, jak np. dym tytoniowy lub mocne zapachy, czynniki fizyczne, np. wysiłek fizyczny oraz czynniki emocjonalne, a nawet zmiany pogody.

Wśród czynników powodujących napady astmy można też znaleźć niektóre leki, np. niesteroidowe leki przeciwzapalne i czynniki hormonalne, a wśród nich cykl miesięczny, ciąże i choroby tarczycy.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze