Trwa ładowanie...

Dramatyczna akcja policji. "15-latka miała spuchniętą twarz i ciężko oddychała"

Avatar placeholder
21.04.2022 11:55
W samochodzie znajdowała się 15-latka, która z trudem oddychała
W samochodzie znajdowała się 15-latka, która z trudem oddychała (Materiały policyjne)

Policjanci zatrzymali do kontroli samochód, którego kierowca znacznie przekroczył dozwoloną prędkość. Okazało się, że w aucie znajdowała się 15-latka, która z trudem oddychała. Funkcjonariusze postanowili pomóc w przetransportowaniu nastolatki do szpitala.

spis treści

1. "15-latka miała spuchniętą twarz i ciężko oddychała"

19 kwietnia przed godz. 7:00 policjanci pełnili służbę nieoznakowanym radiowozem na obwodnicy Augustowa. W rejonie węzła Janówka funkcjonariusze zauważyli volkswagena, którego kierowca jechał z prędkością 180 kilometrów na godzinę.

- Po zatrzymaniu pojazdu do kontroli okazało się, że podróżowała nim rodzina z Niemiec. 15-letnia pasażerka była w złym stanie zdrowia, miała spuchniętą twarz i ciężko oddychała. Jej rodzice próbowali znaleźć najbliższy szpital. Policjanci od razu przystąpili do działania i postanowili pilotować pojazd do szpitala - informuje starszy sierżant Agata Iwanowicz z Komendy Powiatowej Policji w Augustowie.

Dyżurny augustowskiej komendy natychmiast skontaktował się z najbliższą placówką medyczną. Poinformował, w jakim stanie znajduje się nastolatka, aby personel szpitala mógł przygotować się na przyjęcie pacjentki.

Po dotarciu na miejsce dziewczyna straciła przytomność. Z przekazywanych przez funkcjonariuszy informacji wynika, że 15-latka zażyła leki przeciwbólowe, na które prawdopodobnie była uczulona.

Natychmiastowa reakcja mundurowych, szybki transport do szpitala i fachowa pomoc medyczna pozwoliły uratować nastolatkę.

2. Uczulenie na leki

Alergia polekowa jest następstwem zażycia preparatu, który ma dużą masę cząsteczkową lub został podany pozajelitowo. Uczulenie może wywołać każdy preparat. Osoby, u których stwierdzono chorobę alergiczną, są bardziej podatne na tego typu alergię.

Mechanizm powstawania nadwrażliwości na lek może mieć charakter alergiczny (związany z przeciwciałami w klasie IgE) lub niealergiczny. Nie bez znaczenia pozostają predyspozycje genetyczne, na przykład mutacje genów, które są odpowiedzialne za metabolizm leków.

3. Objawy uczulenia na leki

Najpowszechniejszym objawem alergii na leki są zmiany na skórze (różne w zależności od czynnika, który wywołał uczulenie). Należy do nich pokrzywka, czyli swędzące bąble, i obrzęk naczynioruchowy, który obejmuje twarz i drogi oddechowe chorego. Za pojawienie się pokrzywki na ciele alergika jest odpowiedzialna m.in. aspiryna. Dla uczulenia na leki takie jak sulfonamidy typowa jest wysypka plamisto-grudkowa, która objawia się odczynem polekowym.

Objawem alergii na penicylinę jest rumień wielopostaciowy o różnych kształtach, który obejmuje ręce i nogi. Ponadto może wystąpić wyprysk kontaktowy, dla którego charakterystyczna jest obecność grudek, wyprysków i rumienia.

Oprócz zmian skórnych dla alergii na leki typowe są reakcje ogólnoustrojowe i narządowe. Do pierwszej grupy zalicza się m.in. wstrząs anafilaktyczny i gorączkę, do drugiej alergiczne zapalenie mięśnia sercowego i naczyń krwionośnych, alergiczne zapalenie płuc i napad astmy oskrzelowej.

Leki mogą spowodować również dolegliwości ze strony układu krwionośnego. Wówczas dochodzi m.in. do niedokrwistości hemolitycznej i małopłytkowości. Spadek liczby płytek krwi może być skutkiem stosowania sulfonamidów, chininy i paracetamolu. Z kolei za obniżenie liczby białych krwinek są odpowiedzialne niektóre leki przeciwdrgawkowe, fenotiazyna i piramidon.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Polecane

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze