Dostawka do łóżka dla dziecka. Dlaczego warto ją kupić?
Dostawka do łóżka dla dziecka to kompromis między spaniem z maluchem w jednym łóżku a osobnym miejscem do spania dla naszej pociechy. Dzięki dostawce niemowlę cały czas jest blisko, nie korzystając z przestrzeni naszego łóżka. Czy warto kupić dostawkę do łóżka dla niemowlaka? Jak wybrać odpowiedni model?
1. Co to jest dostawka dla łóżka dla dziecka?
Dostawka do łóżka to cenione przez wielu rodziców rozwiązanie, dzięki któremu niemowlę śpi bardzo blisko nas, przy jednoczesnym zachowaniu własnej przestrzeni do snu. Szczególnie doceniana jest przez tych rodziców, którzy rozumieją, jak ważna dla rozwoju malucha jest ich fizyczna bliskość.
Rozwiązanie to umożliwia współspanie, zapewniając przestrzeń i dla dziecka i dla dorosłych. Jest bezpiecznym, wydzielonym miejsce spania dla pociechy, które jednocześnie zapewnia bliskość rodzica. Gdy dziecko będzie spało obok, będziemy mogli utulić je do snu czy też nakarmić bez konieczności wstawania z łóżka i rozbudzania się.
Dostawka do łóżka to także dobra opcja w połogu - nie trzeba wstawać, aby podnieść maluszka.
2. Na czym polega dostawka do łóżka dla dziecka?
Łóżko dostawne to po prostu regulowane dziecięce łóżeczko, które przystawiamy do naszego łóżka. Jeden z boków tej dostawki jest ruchomy - bok ten odsuwamy i przymocowujemy łóżeczko do stelaża naszego łóżka.
Zwykle między dostawką a dorosłym łóżkiem znajduje się dodatkowe zabezpieczenie w postaci niewielkiej barierki, która zapobiega przypadkowemu przemieszczaniu się dziecka.
Dostawka może występować w różnych formach, np. wyglądem przypominać drewniane klasyczne łóżeczko dla niemowlaka lub miękkie łóżeczko turystyczne.
Do dostawki często dołączone są kółka, aby po złożeniu boku dostawka mogła pełnić funkcję mobilnego łóżeczka.
3. Czy dostawka do łóżka dla dziecka to dobry pomysł?
Amerykańscy pediatrzy z AAP (Amerykańska Akademia Pediatrii) w związku z zagrożeniem zespołem nagłej śmierci łóżeczkowej, wskazują, że maluchy powinny spać w jednym pokoju z rodzicami (choć niekoniecznie w tym samym łóżku) w ciągu pierwszych sześciu miesięcy życia dziecka, a najlepiej - w ciągu pierwszego roku życia.
Zgodnie z rekomendacjami AAP:
- zamiast kołdry czy kocyka, warto położyć malucha w śpiworku lub otulaczu;
- materiał w łóżeczku dziecięcym czy dostawce powinien być nowy, twardy i niezmieniający kształtu;
- prześcieradło powinno być na gumce, dopasowane do materaca;
- nie powinniśmy umieszczać w łóżeczku dziecięcym maskotek, poduszek i innych niebezpiecznych dla dziecka ruchomym elementów.
Warto pamiętać o tych zaleceniach.
3.1. Dostawka do łóżka dla dziecka - zalety i wady
Zalety:
- zajmuje mniej miejsca niż tradycyjne łóżeczko dla dziecka;
- jest mobilne - można przewieźć śpiącego malucha w miejsce, w którym się aktualnie znajdujemy;
- ułatwia nocne karmienie;
- zapewnia spokój rodzicom;
- maluch przyzwyczaja się do spania w swoim łóżeczku, przy jednoczesnym zachowaniu bliskości rodziców;
- łatwiej będzie je przyzwyczaić do spania oddzielnie w swoim pokoju.
Wady:
- jego rozmiar może być jednocześnie zaletą, ale i wadą - zwykle dość szybko trzeba wymieniać dostawkę na większy model.
4. Jaki wybrać model dostawki do łóżka?
Mebel ten, mogłoby się zdawać prosty, występuje w kilku wariantach. Warto wybrać ten model, który nam najbardziej odpowiada:
- dostawiane łóżeczko - kołyska: bardzo dobre przy uspokajaniu maluchów;
- łóżeczko dostawne turystyczne: dla rodziców, którzy lubią podróżować;
- łóżeczko z regulowanych oparciem: przydatne przy karmieniu, aby zapobiec zachłyśnięciu się dziecka, lub gdy maluch ma pewne problemy z oddychaniem, np. w czasie kataru;
Warto zwrócić też uwagę, czy dostawka ma kółka z hamulcami, wielostopniową regulację oraz kosz lub pojemnik na pościel pod dostawką.