Trwa ładowanie...

Dlaczego wędlina jest różowa? Odpowiedź jest zaskakująca. Kobiety w ciąży powinny ograniczyć spożywanie

Avatar placeholder
23.11.2022 10:32
Dlaczego  wędliny są różowe?
Dlaczego wędliny są różowe? (123RF)

Okazuje się, że różowa wędlina, którą dostaniemy w większości sklepów wcale nie musi tak wyglądać. Kolor zawdzięcza używanemu do jej produkcji azotynu sodu (E250). Spożywanie go w nadmiarze może powodować poważne konsekwencje zdrowotne.

spis treści

1. Różowa wędlina

Wybierając szynkę często zwracamy uwagę na jej charakterystyczny różowy kolor i połysk. Jednak, gdy przygotujemy ją samodzielnie w domu, mięso będzie wyglądać zupełnie inaczej. Jak to możliwe?

Wszystkiemu winny jest jeden składnik wykorzystany do procesu tworzenia wędliny, a dokładniej podczas procesu peklowania. Azotyn sodu (E250), bo o nim mowa, nie jest niezbędnym do tego składnikiem. Jednak producenci używają go nagminnie nie chcąc zawieść oczekiwań konsumentów co do wyglądu ich ulubionych mięs.

2. Azotyn sodu w wędlinach

Zobacz film: "Substancje rakotwórcze w wędzonym mięsie"

Nadmierne spożywanie azotynu sodu może mieć negatywne konsekwencje dla zdrowia. Światowa Organizacja Zdrowia przyjęła, że dziennie nie powinniśmy zjeść go więcej niż 0,06 mg/kg masy ciała. Zbyt duża dawka może spowodować zaburzenie hemoglobiny we krwi, a co za tym idzie ograniczyć dostęp tlenu, co spowoduje zatrucie organizmu. W efekcie mogą pojawić się wtedy bóle i zawroty głowy, a także astma i zapalenie nerek.

Gdzie jeszcze znajdziemy azotyn sodu? Producenci używają go do produkcji m.in. szynki, parówek, kiełbas, wędzonek, konserw i serów podpuszczkowych. Kupując tego typu żywność warto więc zwrócić uwagę na etykietę znajdującą się na opakowaniu, a także kolor mięsa.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze