Trwa ładowanie...
Artykuł zweryfikowany przez eksperta: Mgr Joanna Wasiluk (Dudziec)

Dlaczego nastolatki powinny unikać napojów gazowanych?

 Aleksandra Miłosz
21.07.2017 11:26
Dlaczego nastolatki powinny unikać napojów gazowanych?
Dlaczego nastolatki powinny unikać napojów gazowanych? (Zdjęcie nastolatek/Shutterstock)

Większość dzieci uwielbia napoje gazowane – to wiemy wszyscy. Nie wszyscy jako rodzice zdajemy sobie sprawę, że nie jest to najlepszy wybór na ugaszenia pragnienia dla naszego dziecka. Słodkie napoje gazowane związane są z litanią różnych problemów zdrowotnych, w tym cukrzycą, otyłością, agresją, wysokim ciśnieniem krwi, a nawet uszkodzeniem nerek.

Ostatnio naukowcy odkryli nowe zagrożenie dla zdrowia naszych pociech – dziewczynki, które piją dużo napojów gazowanych narażone są na wcześniejsze rozpoczęcie dojrzewania.

spis treści

1. Słodkie napoje a dojrzewanie

Naukowcy z Harvardu badali ponad 5,5 tysiąca dziewcząt w wieku od 9 do 14 lat na przestrzeni 5 lat. Badania te pozwoliły stwierdzić, że dziewczynki, które piły więcej niż 1,5 porcji napojów gazowanych dziennie, swój pierwszy okres miały o prawie 3 miesiące wcześniej niż dziewczęta, które słodkie napoje piły raz lub dwa razy w tygodniu. Dziewczynki, które piły napoje gazowane miały swoją pierwszą miesiączkę średnio po ukończeniu 12,8 roku życia, a te które ich nie piły – w wieku 13 lat.

Uczestniczącym w badaniu dziewczynkom podawano jedynie napoje niedietetyczne, a wynik eksperymentu nie wiązał się ze wskaźnikiem BMI każdej z nich, żywnością, którą spożywały, ani z ich aktywnością fizyczną.

2. Niebezpieczne bąbelki

Zobacz film: "Wysokie oceny za wszelką cenę"

Jak wcześniejsze dojrzewanie wpływa na późniejszy stan zdrowia młodej kobiety? Udowodniono, że te dziewczynki, u których okres rozpoczął się wcześniej, są obarczone wyższym ryzykiem wystąpienia depresji w okresie dorastania i rozwojem raka piersi po osiągnięciu dojrzałości. To kolejny gwóźdź do trumny napojów gazowanych.

Specjaliści wymieniają też inne, groźne dla zdrowia i życia dziecka następstwa wcześniejszego dojrzewania. Może ono prowadzić do zatrzymania wzrostu, ale działa także na psychikę młodej kobiety. Większe piersi i wcześniejsza miesiączka powodują, że każda dziewczynka która ich doświadczyła, czuje się wyizolowana, a badania pokazują, że te, które wcześniej przechodzą okres dojrzewania, wcześniej też rozpoczynają inicjację seksualną.

3. Winny – cukier?

Lekarze przyznają, że winowajcą może być sam cukier, jednak do tej pory nie wiadomo jaki ma wpływ na wcześniejsze dojrzewanie płciowe. Wiadomo jednak, że napoje z dodatkiem cukru powodują wyrzut insuliny, która prowadzi do zwiększenia w organizmie stężenia hormonów płciowych takich jak estrogen i progesteron, odpowiadających na wcześniejsze rozpoczęcie miesiączkowania.

Nastolatki spożywają najwięcej słodkich napojów spośród wszystkich grup wiekowych. Przerażające jest to, że wszystkie choroby współczesnych młodych ludzi, czyli nadwaga, cukrzyca oraz choroby narządów wewnętrznych mogą być spowodowane nieprawidłową dietą i spożywaniem niezdrowych napojów.

O ile te argumenty są rzeczywiście istotne, aby wykluczyć napoje z diety, o tyle lekarze uspokajają, jeśli chodzi o wcześniejsze występowanie miesiączek u młodych dziewcząt. Niewątpliwie jednak, będąc rodzicem, warto się zastanowić, jak wiele szkód napoje gazowane spowodowały w organizmach naszych dzieci. Najwyższa pora, aby wyeliminować je i zastąpić zdrowymi sokami i wodą.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze