Depresja poporodowa – choroba, do której trudno się przyznać

Presja bycia dobrym rodzicem i wzorowego wywiązywania się z obowiązków sprawia, że kobiety coraz częściej padają ofiarami depresji poporodowej. Młode matki bagatelizują symptomy, a za przyczynę złego samopoczucia uznają zmęczenie. Dlaczego kobiety nie przyznają się do problemów i nie szukają pomocy?

Gwiazdy, które przeszły depresję poporodową

Gwiazda przeżyła ciążę bardzo euforycznie, lecz po porodzie córki Frankie przeszła depresję poporodową. Działo się to w 2008 roku.

Odmowa przyjęcia pomocy

Szacuje się, że na depresję po porodzie może cierpieć nawet 20 proc. świeżo upieczonych mam. Świadomość na temat tej choroby wzrasta, jednak wciąż mało młodych matek szuka pomocy u psychologów. Jak wynika z brytyjskich badań przeprowadzonych dla serwisu Mumsnet, około jedna trzecia nie zgłasza się do lekarza. Dlaczego?

Polecane wideo:

Jedną z głównych przyczyn jest lekceważenie objawów. Kobiety umniejszają dolegliwości, twierdzą, że to nic poważnego i starają się żyć dalej, ignorując symptomy choroby.

Aż 74 proc. ankietowanych obawia się, że diagnoza wzbudzi wątpliwości odnośnie ich umiejętności zajmowania się dzieckiem. Wiele z nich czuje również strach, że zawiodą najbliższych – aż 72 proc. badanych kobiet właśnie z tego powodu nie zgłosiło się do lekarza. Psycholog Justyna Piątkowska wyjaśnia portalowi Parenting.pl, że ukrywanie swojego stanu jest charakterystyczne dla większości osób cierpiących na różne formy depresji.

Większość z nas, zmagając się z obniżonym nastrojem, utratą sensu życia, poczuciem beznadziei i wieloma fizycznymi dolegliwościami związanymi z depresją, ma poczucie winy i wstydu za swój stan. Zatajamy chorobę ze strachu przed oceną i krytyką otoczenia. Często obawiamy się nieskutecznych i raniących porad, takich jak: „weź się w garść" czy „nie masz przecież powodu do smutku" – wyjaśnia ekspertka.

Najpiękniejszy okres w życiu kobiety?

Młode matki muszą mierzyć się również z innymi problemami. W brytyjskim badaniu aż 56 proc. przyznało, że czuły nadmierną presję bycia idealnymi matkami, co tylko pogłębiło depresję. Prawie połowa respondentek (48 proc.) powiedziała, że oczekiwanie, że będą karmić piersią przyczyniło się do pogorszenia nastroju. W przypadku 56 proc. badanych kobiet to traumatyczny poród sprawił, że rozwinęła się u nich depresja.

Psycholog Justyna Piątkowska potwierdza, że również w Polsce młode matki doświadczają podobnych kłopotów po urodzeniu dziecka. – U kobiet cierpiących na depresję poporodową dodatkowym czynnikiem jest społeczna presja, że młoda matka powinna być szczęśliwa i dumna, czuć wyłącznie radość i doskonale radzić sobie z dzieckiem. Smutek, strach i bezradność nie pasują do tego stereotypu idealnej matki – tłumaczy.

Jak rozpoznać chorobę?

Nieocenioną pomocą dla młodych matek cierpiących na depresję mogą być ich najbliżsi. To oni, obserwując je każdego dnia, mogą zachęcić do konsultacji ze specjalistą i podjęcia leczenia. Ważne, aby wiedzieli, jakie objawy mogą wskazywać na zaburzenia depresyjne.

O ile baby blues, czyli chwilowe obniżenie nastroju, nie powinno być powodem do niepokoju, to długo utrzymujące się przygnębienie i podenerwowanie – tak.Uczucie bezradności, stany lękowe, problemy ze snem i jedzeniem są charakterystyczne dla depresji poporodowej – wyjaśnia Justyna Piątkowska.

Gdzie szukać pomocy? – Przy podejrzeniu depresji poporodowej należy skonsultować się z prowadzącym ginekologiem lub położną, a także z psychologiem i lekarzem psychiatrą – mówi ekspert.

Komentarze

DYSKUSJE NA FORUM

Artykuły Depresja poporodowa
Depresja poporodowa

Gwiazdy, które przeszły depresję poporodową

Gwiazdy, które przeszły depresję poporodową

Amanda Peet Gwiazda przeżyła ciążę bardzo euforycznie, lecz po porodzie córki Frankie przeszła depresję poporodową. Działo się to w 2008 roku. Brooke Shields Brooke Shields przeszła depresję poporodową...

Depresja poporodowa

Leczenie depresji poporodowej

Depresja poporodowa upośledza funkcjonowanie kobiety w roli matki. Młoda mama, zamiast cieszyć się macierzyństwem i kontaktem z własnym dzieckiem (...) poporodową. Kiedy jednak objawy depresyjne manifestują...

Depresja poporodowa

Psychoza poporodowa

Psychoza poporodowa to termin często stosowany zamiennie z takimi pojęciami, jak „baby blues" albo depresja poporodowa. Nie jest to jednak zgodne z prawdą, bowiem każdy z tych terminów oznacza coś innego....

Depresja poporodowa

Symptomy depresji poporodowej

Symptomy depresji poporodowej

Osobom niedoświadczonym bardzo trudno odróżnić syndrom baby blues od depresji poporodowej. Baby blues to okresowe obniżenie samopoczucia kobiety pod wpływem reakcji hormonalnej organizmu na poród.

Depresja poporodowa

Baby blues

Syndrom baby blues często określa się mianem depresji poporodowej. Nie jest to do końca zgodne z prawdą, bowiem depresja poporodowa trwa zwykle znacznie dłużej, objawy manifestują się...

Depresja poporodowa

Jak rozpoznać objawy depresji poporodowej?

Nie każde obniżenie nastroju po porodzie musi świadczyć o depresji poporodowej. Czasem to tylko okresowe przygnębienie, które określa (...) psychiczne, to istnieje duże prawdopodobieństwo, że cierpi na depresję...

Depresja poporodowa

Choroba, która każe krzywdzić własne dzieci

Choroba, która każe krzywdzić własne dzieci

tygodni, a objawy się pogłębiają, można mówić o depresji poporodowej. Jakie objawy na to wskazują? - Obniżenie nastroju, podenerwowanie, uczucie (...) W. jest chora psychicznie i tak jak jedna na 500 młodych matek cierpiała...