Trwa ładowanie...

Czym uzupełniać dietę w 2 trymestrze ciąży? Suplementy diety w ciąży

O suplementach diety w ciąży należy pamiętać nie tylko na jej początku, lecz również w 2. trymestrze. Rozwój płodu jest już wtedy zaawansowany, a jak wiadomo niezbędne do tego są witaminy i mikroelementy. Nawet przy zdrowej i bogatej diecie trudno jest stwierdzić, czy dostarczamy naszemu maleństwu wszystkiego, czego potrzebuje. Dlatego też dobrym rozwiązaniem są suplementy dla kobiet w ciąży.

Zobacz film: "Dieta kobiety w ciąży"
spis treści

1. Drugi trymestr ciąży

  1. trymestr to okres od 13. do 27. tygodnia ciąży. W tym czasie w płodzie zachodzi wiele istotnych zmian. Możliwe staje się już zdeterminowanie płci dziecka. Organy wewnętrzne rozwijają się i dojrzewają. W czwartym miesiącu dziecko zaczyna już słyszeć. Pod koniec 2. trymestru płód mierzy około 230 mm i waży 820 g.

2. Prawidłowa dieta w 2. trymestrze ciąży

W 2. trymestrze ciąży kobieta powinna zwiększyć ilość przyjmowanych kalorii i utrzymywać zbilansowaną dietę. Biorąc pod uwagę, że anemia w ciąży dotyka bardzo wielu kobiet, ważne jest, aby dostarczać organizmowi duże ilości żelaza oraz witaminy C, która ułatwia jego wchłanianie. Produkty bogate w żelazo to przede wszystkim czerwone mięso.

3. Suplementy diety w ciąży

Jeśli masz wątpliwości, czy twoja dieta pozwala dostarczać organizmowi wystarczającą ilość witamin i mikroelementów, możesz zwrócić się do lekarza lub położnej z prośbą o wykonanie badania krwi. Gdy okaże się, że masz anemię, najlepszym rozwiązaniem będzie przyjmowanie żelaza w formie suplementu diety. Nie należy również zapominać, jak ważne jest przyjmowanie witamin.

Witaminy dla kobiet w ciąży w formie tabletek nie stanowią żadnego ryzyka dla płodu i można je stosować na własną rękę. Równie ważne jest dostarczanie naszemu dziecku kwasów omega-3. To właśnie one pomagają rozwijać mózg i układ nerwowy płodu. Suplementy zawierające kwasy omega-3 najczęściej przyjmuje się w formie oleju ryb w kapsułkach.

Przyjmowanie suplementów diety w ciąży powinno się konsultować z lekarzem, gdyż tylko wtedy mamy pewność, że to, co robimy przynosi korzyści naszemu maleństwu.

Następny artykuł: 3 trymestr
Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze
Szukaj innego lekarza
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.