Trwa ładowanie...

Czy twoje dziecko cierpi na neofobię? Sprawdź objawy

Avatar placeholder
Luiza Nowak 21.05.2024 14:42
Rodzice nie zdają sobie sprawy, że ich dziecko ma neofobię
Rodzice nie zdają sobie sprawy, że ich dziecko ma neofobię (123RF)

Zdarza się, że dzieci chcą jeść tylko ich ulubiony produkt. Na resztę jedzenia reagują płaczem i atakiem paniki. Zanim rodzice zaczną się denerwować i obwiniać, powinni skonsultować się z ekspertem. Takie zachowanie dziecka może być oznaką neofobii.

spis treści

1. Neofobia - co to jest

Neofobia to termin stosunkowo nieznany. Jednak duża część rodziców może opowiedzieć o objawach, które świadczą o tym, że ich dziecko miało lub ma nadal właśnie neofobię. Czy więc jest neofobia żywieniowa? Najprościej można powiedzieć, że jest to strach przed jedzeniem.

U dzieci zazwyczaj przejawia się w strachu przed próbowaniem nowych produktów. Zdarza się, że w pewnym wieku dzieci nie chcą jeść konkretnych rzeczy. W jego jadłospisie może być wtedy ograniczona liczba produktów np. czerwone owoce, konkretna bułka lub jogurt w ulubionym opakowaniu. W skrajnych przypadkach dziecko może reagować nerwowo, a nawet panicznie na jedzenie, którego nie chce jeść i którego na swój sposób się boi. Wtedy będzie unikać przebywania w pomieszczeniu, w którym znajduje się dany produkt.

2. Kto cierpi na neofobię?

Zobacz film: "Jak skomponować zdrową dietę malucha?"

Neofobia zazwyczaj diagnozowana jest u najmłodszych pomiędzy 3. a 5. rokiem życia. Jest to okres, w którym rodzice wprowadzają coraz więcej nowych smaków w diecie dziecka. Ono jednak nie zawsze jest z tego powodu zadowolone. Często wywołuje to stres, spory i nerwową atmosferę zarówno po stronie rodziców, jak i ich niechcącego jeść potomka.

Eksperci podkreślają, że terapia pomoże w pozbyciu się lęku przed jedzeniem. Podkreśla się też, że istotny jest kontakt ze specjalistą, który w razie pogorszenia się neofobii pomoże dziecku uporać się z lękiem. Dzieci, które nie chcą jeść lub które jedzą tylko określoną niewielką liczbę produktów często określa się mianem niejadków. Warto więc sprawdzić, czy faktycznie mamy do czynienia z neofobią czy zwykłą kapryśnością. Rodzicom jest jednak trudno to ocenić bez pomocy eksperta.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze