Trwa ładowanie...

Czy Facebook jest odpowiedzialny za 50-procentowy spadek liczby nastoletnich ciąż?

Liczba nastolatek w ciąży zmniejszyła się o połowę w ciągu zaledwie ośmiu lat.

Zobacz film: "Uzależnienie od social media"

Ciąże wśród osób poniżej 18 roku życia spadły do najniższego poziomu w historii, gdy pojawiło się tak zwane "rozsądne pokolenie" nastolatków, które odwracają się od palenia, picia i narkotyków.

Ten spadek, według danych opublikowanych 22 marca, również zbiega się ze wzrostem popularności mediów społecznościowych, takich jak Facebook, Twitter i Instagram, które według ekspertów zmieniły zachowanie młodych ludzi.

W 2015 r. dzięci urodziło tylko 21 dziewcząt w wieku od 15 do 17 lat na 1000 kobiet, co oznacza spadek o połowę z 42 na 1000 zarejestrowanych w 2007 r. Podobny spadek zaobserwowano wśród dziewcząt poniżej 16 roku życia, dotyczył on ciąż dziewczyn w wieku od 13 do 15 lat, których liczna spadła z 8,1 na 1 000 do 3,1 w tym samym okresie.

Według naukowców media społecznościowe mogą mieć wpływ na zmniejszenie liczby ciąż wśród nastolatków
Według naukowców media społecznościowe mogą mieć wpływ na zmniejszenie liczby ciąż wśród nastolatków (Shutterstock)

Urząd ds. Statystyk Narodowych, który opublikował te dane, powiedział, że poprawa programów edukacji seksualnej i lepszy dostęp do środków antykoncepcyjnych należą do głównych czynników, które mogły przyczynić się do spadku liczby przypadków ciąży wśród młodzieży.

Dodaje jednak, że zwiększenie chęci młodych kobiet do edukacji oraz piętno związane z ciążą w czasie jej trwanie mogły również spowodować, że młodzi ludzie zmieniają swoje zachowanie seksualne.

10 pierwszych oznak ciąży
10 pierwszych oznak ciąży [11 zdjęć]

Minęło kilka tygodni odkąd miałaś ostatnią miesiączkę, a następna nie nadchodzi. Zastanawiasz się, czy...

zobacz galerię

Ogólna liczba nastoletnich ciąż w Anglii i Walii na rok 2015 to 20 351 i jest to wynik najniższy od czasu rozpoczęcia rejestracji w 1969 r. Jeszcze w 2014 roku liczba ciąż wśród młodzieży wynosiła 22 653. Zgodnie z wytycznymi Narodowego Instytutu ds. Zdrowia i Opieki Zdrowotnej z 2014 r. stwierdzono, że szkoły powinny zapewniać bezpłatne pigułki "po" o poranku dla nastoletnich dziewcząt, w tym również dla osób poniżej wieku, w którym prawo dopuszcza współżycie, aby obniżyć liczbę niechcianych ciąż. W 2001 r. rząd Tony'ego Blaira wprowadził bezpłatne pigułki "po" dla osób powyżej 16 roku życia.

Profesor David Paton z Uniwersytetu w Nottingham powiedział, że spadek nastąpił pomimo niedawnych cięć przez władze lokalne w zakresie usług antykoncepcyjnych.

ZOBACZ TAKŻE:

"Gwałtowny spadek jest spowodowany częściowo poprawą, jaką obserwowaliśmy w szkołach, a która zapewniła młodym ludziom możliwości, które dają im motywację do uniknięcia wczesnej ciąży" - powiedział.

Profesor Paton mówi, że w większości krajów zachodnich również znacznie spadły wskaźniki ciąż, w tym w niektórych krajach, takich jak Irlandia, gdzie antykoncepcja dla nieletnich jest znacznie trudniejsza do uzyskania niż w Anglii. Głównym powodem wydaje się bardziej ogólny spadek zachowań w zakresie podejmowania ryzyka wśród młodych ludzi, którzy rzadziej sięgają po narkotyki, palą papierosy i spożywają alkohol.

Dodał również, że jest coś, co doprowadziło nastolatków do zmniejszenia ryzyka związanego z seksem, narkotykami i alkoholem od około 2008 roku. Zważywszy, że social media również rozwinęły się w znacznym stopniu w tym samym czasie, można rozsądnie sugerować, że te dwa zjawiska mogą w jakiś sposób łączyć się ze sobą.

Polecane dla Ciebie

Pomocni lekarze

Szukaj innego lekarza

Komentarze

Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.