Czego potrzebuje aktywna mama?
Urodzenie dziecka to początek nowego etapu w życiu kobiety. Opieka nad noworodkiem pochłania dużo czasu i energii, nic więc dziwnego, że w większości przypadków świeżo upieczona mama na kilka miesięcy rezygnuje z ćwiczeń fizycznych i innych czynności, które sprawiały jej przyjemność przed zajściem w ciążę. Z upływem czasu kobieta zyskuje doświadczenie jako matka i większą pewność siebie. To idealny moment na powrót do regularnej aktywności ruchowej.
1. Uprawianie sportu a woda w organizmie
W trakcie ciąży zapotrzebowanie na witaminy i składniki mineralne rośnie, rozwijający się płód potrzebuje bowiem tych cennych składników do prawidłowego rozwoju. Nawet przy odpowiedniej podaży minerałów, po porodzie i w okresie karmienia piersią organizm młodej mamy może być osłabiony.
W słabszej formie mogą być między innymi jej zęby i kości, dlatego tak ważne jest uzupełnianie ewentualnych niedoborów wapnia, czyli głównego budulca kości i zębów. Wskazane jest również przyjmowanie odpowiednich ilości magnezu, który z powodu licznych właściwości nosi miano pierwiastka życia. Magnez uczestniczy w ponad 300 procesach biochemicznych, ma wpływ na pracę układu nerwowo-mięśniowego i odpornościowego. Ponadto korzystnie oddziałuje na układ krążenia.
Odpowiednie nawodnienie organizmu jest istotne na każdym etapie treningu. Jeśli już na początku ćwiczeń w ciele kobiety występuje niedobór płynów, szanse na efektywny trening są znikome. Braki wody w organizmie powodują ospałość, większą podatność na zawroty głowy i osłabienie mięśni.
Woda jest bowiem niezbędna do prawidłowego funkcjonowania narządów i przebiegu wielu procesów w ciele człowieka. Jeśli przemiany biochemiczne w organizmie ćwiczącej kobiety spowalniają, tkanki jej ciała goją się wolniej, mięśnie potrzebują więcej czasu na powrót do formy, a całe ciało nie funkcjonuje w sposób optymalny.
2. Ile wody powinna pić kobieta uprawiająca sport?
Wiele młodych mam zastanawia się, jakie ilości wody są zalecane w trakcie ćwiczeń. Specjaliści doradzają, by o właściwe nawodnienie organizmu zadbać już przed treningiem, spożywając odpowiednio dużo płynów przez cały dzień poprzedzający wysiłek fizyczny.
dniu ćwiczeń, 1-2 godziny przed ich rozpoczęciem należy wypić 0,4-0,6 l wody mineralnej. Kwadrans przed treningiem wskazane jest spożycie szklanki płynu, a w jego trakcie co 15 minut należy pić kolejną szklankę wody. Ilość spożywanych płynów należy zwiększyć przy nasilonym poceniu się, zwłaszcza gdy ćwiczenia są wykonywane na świeżym powietrzu w upalny dzień.
Dobrym pomysłem jest zważenie się przed treningiem i po jego zakończeniu, by każde utracone pół kilograma uzupełnić ilością wody odpowiadającą dwóm szklankom wody.
3. Rola wody w odchudzaniu po ciąży
Głównym czynnikiem motywującym do ćwiczeń po ciąży jest chęć utraty zbędnych kilogramów. Wspomaganie procesu odchudzania regularnymi treningami to świetny pomysł, sama dieta nie wystarczy bowiem, by odzyskać szczupłą, zgrabną sylwetkę.
W walce z nadwagą po ciąży sprzymierzeńcem kobiety jest wysokozmineralizowana woda mineralna, która dzięki dużej zawartości składników mineralnych (np. wapń, magnez, potas, fluorki, mangan, chlorki) ma właściwości dietetyczne. Spożywanie wody mineralnej pozwala na uzupełnienie ewentualnych niedoborów ważnych dla organizmu pierwiastków i korzystnie wpływa na przemianę materii.
Aktywna mama to szczęśliwa mama. Systematyczne ćwiczenia pozytywnie oddziałują bowiem na wygląd i samopoczucie kobiety. W trakcie treningu warto mieć ze sobą wysokiej jakości wodę mineralną, która doskonale nawadnia organizm, sprawiając, że funkcjonuje on w sposób optymalny.