Trwa ładowanie...

Ćwiczenia słuchowe dla dzieci. Zacznij jeszcze przed narodzinami maluszka!

 Agnieszka Gotówka
16.03.2023 15:57
Ćwiczenia słuchowe dla dzieci
Ćwiczenia słuchowe dla dzieci

Ćwiczenia słuchowe dla dzieci muszą być niezwykle delikatne. Im bardziej naturalne, tym lepiej. Jak zatem wspierać percepcję słuchową niemwolęcia?

spis treści

1. Ćwiczenia słuchowe dla dzieci. Czy są potrzebne?

Dziecko ma zdolnośc słyszenia od 5. miesiąca życia płodowego. Będąc w brzuchu, ćwiczy tę umiejętność nieustannie: wsłuchuje się w dźwięki pracy płuc, jelit, naczyń krwionośnych i serca mamy. Do maluszka docierają dźwięki z zewnątrz: kojący głos rodziców, śmiech rodziców, odtwarzana muzyka. Czytanie bajek nienarodzonemu dziecku ma zatem swoje uzasadnienie. To doskonałe ćwiczenia na percepcję słuchową, których dziecko bardzo potrzebuje.

Noworodek ma nieco przyćmiony słuch (nie słyszy szeptów i szmerów). Ale od 3. miesiąca życia to się zmienia i dziecko zaczyna wybudzać najcichszy nawet dźwięk!

Zobacz film: "Na co zwrócić uwagę, wybierając przedszkole dla dziecka?"

Percepcja słuchowa wymaga stymulacji, jednak nie takiej, jaką najczęściej oferujemy niemowlętom, czyli włączonego telewizora i hałasu. Potrzebują kojącego głosu mamy i taty, a to oznacza, że z dzieckiem trzeba rozmawiać. I to od pierwszych chwil życia!

Opowiadajmy więc dziecku, co robimy w danej chwili lub co widzicie. Czytajcie bajki dla najmłodszych, a jeśli za nimi nie przepadacie, to weźcie do ręki ulubione książki z dzieciństwa (np. "Dzieci z Bullerbyn", "Karolcię" lub inne lektury dla klas 1-3 szkoły podstawowej, które dobrze wspominacie).

– Gdy dziecko zaczyna głużyć, wielką radość sprawia mu "dialog", gdy mama lub tata naśladują i powtarzają wydawane przez nie dźwięki – podpowiadają Aleksandra Charęzińska i Joanna Szulc, autorki książki "Sensoryczne niemwolę. Kompendium wiedzy o rozwoju dziecka od narodzin do 18 miesiąca życia".

Percepcja słuchowa niemowlęcia będzie też odpowiednio stymulowana, gdy będziemy łączyć rytmizowaną treść z dotykiem. Tu dobrze sprawdzą się zabawy paluszkowe, np. "Idzie rak nieborak".

Nie do przecenienia jest też śpiew. I nie szukajmy wymówek, że jest nam z muzyką nie po drodze, bo jak przekonują Aleksandra Charęzińska i Joanna Szulc, "nie trzeba mieć wybitnego słuchu ani głosu, by śpiewać niemwolęciu".

– Ono będzie zachwycone, nawet jeśli linia melodyczna odbiegnie od oryginalnej. Śpiewający rodzic ma tę zaletę, że raczej nie przesadzi ze stymulacją słuchu dziecka, prędzej sam się zmęczy nuceniem – przekonuje Aleksandra Charęzińska, pedagożka specjalna i terapeutka integracji sensorycznej.

2. Trening słuchowy – ćwiczenia

Z czasem ćwiczenia percepcji słuchowej i słuchu fonematycznego stają się nieco bardziej zaawansowane. Nadal jednak nie warto rezygnować z czytania książek. Im bardziej angażujące i ciekawsze, tym lepiej.

Dobrze jest też bawić się z dzieckiem w rozpoznawanie głosów zwierząt. Możemy albo wydawać je sami, albo odtwarzać z nagrania. Poziom trudności ćwiczenia dostosujmy do wieku dziecka.

Możecie też wykorzystać zagadki słuchowe dla dzieci, np. odgadywanie słyszanych dźwięków (np. przesuwania krzesła, kluczy, upadku piłki, ale też instrumentów).

A dlaczego ćwiczenia słuchu fonematycznego dla dzieci są tak ważne? Odpowiednio wykształcony słuch fonematyczny umożliwia prawidłowy odbiór i różnicowanie dźwięków mowy. To z kolei stanowi podstawę mechanizmu czytania i pisania. Dziecko będzie umiało wyodrębnianić zdania z potoku mowy, wyrazy w zdaniach, a także sylaby i głoski w wyrazach.

Prawidłowo wykształcony słuch fonematyczny to też jeden z elementów umożliwiających prawidłową wymowę.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze