3 z 6Kolorowe żelki
O tym, że w żelkach znajduje się żelatyna, nie trzeba nikogo przekonywać. Mało z nas zdaje sobie jednak sprawę z tego, że powstaje ona ze skóry, kości i chrząstek zwierzęcych. Można więc powiedzieć, że jeden ze składników uwielbianych przez nas żelków kiedyś był chodzącym po trawie wieprzem. Na szczęście coraz więcej producentów stosuje obecnie roślinne substancje żelujące - pektynę lub agar.
Co jeszcze znajdziemy w żelkach? E151 (czerń brylantowa), czyli związek, który zaburza pracę nerek oraz wpływa na podrażnienie jelit oraz E104 (żółcień chinolinowa) powodujący reakcje alergiczne: astmę, pokrzywkę czy wysypkę. Kolorowe miśki skrywają również E133 (błękit brylantowy) zakwalifikowany przez Międzynarodową Agencję Badania Raka jako czynnik rakotwórczy oraz równie niebezpieczny związek E124 (czerwień koszenilowa).
Barwniki wywołują również nadpobudliwość u dzieci, a w kontakcie z wilgotnym środowiskiem jamy ustnej tworzą doskonałe środowisko do rozwijania się szkodliwych bakterii i wirusów.