Trwa ładowanie...

Co może niepokoić?

Avatar placeholder
07.11.2014 08:44
Co może niepokoić?
Co może niepokoić?

Co może niepokoić w rozwoju dziecka w pierwszych tygodniach życia? Jak powinien rozwijać się noworodek? Ile powinien spać? Jak dużo powinien jeść? Jak często powinien robić kupkę? Tego typu pytania zadaje sobie wielu młodych rodziców, zaczynających swoją opiekę nad maleństwem i trud wychowania. W pierwszych tygodniach życia noworodek przede wszystkim je i śpi. Taki harmonogram dnia gwarantuje szybki rozwój dziecka – wzrost i przybieranie na wadze. Co powinno niepokoić rodziców w pierwszych tygodniach życia maluszka?


Jeśli do szóstego tygodnia skóra i śluzówki u noworodka mają żółtawy kolor, oznacza to, że dziecko nadal ma żółtaczkę fizjologiczną. W takiej sytuacji należy jak najszybciej zgłosić się z maluszkiem do lekarza, który zleci wykonanie specjalistycznych badań oceniających funkcje wątroby. Powód do niepokoju powinien także wzbudzić u rodziców ciągły płacz dziecka. Gdy noworodek nie daje się utulić, zanosi się płaczem, nie dosypia i nie przybiera na wadze, należy również skonsultować się z lekarzem. Noworodek może cierpieć na kolkę jelitową lub na niezdiagnozowane wcześniej choroby metaboliczne lub ogólnoustrojowe.

Jeśli maluch jest apatyczny, marudzi, nie chce jeść, a jego ciemiączko jest zapadnięte, oznacza to, że jest odwodniony i należy natychmiast udać się z nim do szpitala. Gdy dziecko nie oddaje stolca jak zwykle, pieluszka prze długi czas pozostaje niezabrudzona, a wypróżnianiu się towarzyszy napinanie się malucha i płacz, noworodek może mieć zaparcia i zatwardzenie. Biegunka u dziecka i podwyższona temperatura także są bardzo groźne dla małego człowieka. Mogą sugerować zakażenie rotawirusem lub inną infekcję, wymagającą leczenia klinicznego.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze