Trwa ładowanie...

Co dwie minuty jedno dziecko na świecie zostaje zakażone HIV. UNICEF bije na alarm

 Maria Krasicka
01.12.2021 17:28
Co dwie minuty jedno dziecko na świecie zostaje zakażone HIV. Niepokojące dane UNICEF
Co dwie minuty jedno dziecko na świecie zostaje zakażone HIV. Niepokojące dane UNICEF (GettyImages)

UNICEF opublikował raport dotyczący zakażeń HIV wśród dzieci podczas pandemii COVID-19. Jak wynika z analizy danych na całym świecie, co dwie minuty dochodzi do zakażenia, a co pięć - do śmierci dziecka z powodu AIDS.

spis treści

1. Pandemia COVID-19 a AIDS

1 grudnia obchodzony jest jako Światowy Dzień AIDS. Z tej okazji UNICEF opublikował raport dotyczący zakażeń wirusem HIV i choroby AIDS podczas pandemii COVID-19. Jak wynika z przedstawionych danych, przedłużająca się pandemia pogłębia nierówności, które napędzają epidemię HIV.

To właśnie poprzez osłabienie profilaktyki i leczenia oraz znacznego obciążenia opieki zdrowotnej na całym świecie tracą osoby najbardziej zagrożone na zakażenie HIV: dzieci, młodzież i młode matki.

- Epidemia HIV wkracza w piątą dekadę w czasie globalnej pandemii, która przeciążyła systemy opieki zdrowotnej i ograniczyła dostęp do usług ratujących życie. Tymczasem rosnące ubóstwo, problemy ze zdrowiem psychicznym i nadużycia zwiększają ryzyko infekcji u dzieci i kobiet – powiedziała dyrektor generalna UNICEF, Henrietta Fore. - Jeśli nie zwiększymy wysiłków na rzecz rozwiązania nierówności napędzających epidemię HIV, które są obecnie zaostrzane przez COVID-19, możemy zobaczyć więcej dzieci zarażonych wirusem HIV i więcej dzieci przegrywających w walce z AIDS - dodała.

Zobacz film: "Jak wygląda sytuacja w szpitalach pediatrycznych? Dr Feleszko: Takim sytuacjom można zapobiec"

Jak wynika z raportu, również lockdown przyczynił się do zwiększenia liczby infekcji HIV. W tym czasie odnotowano znaczny wzrost przemocy na tle seksualnym, ograniczony dostęp do opieki pooperacyjnej oraz braki w hurtowniach medycznych. Z powodu AIDS w 2020 roku 15,4 miliona dzieci straciło jednego lub oboje rodziców i stanowią one 10 proc. wszystkich sierot na całym świecie.

2. Dzieci zakażone HIV

W niektórych krajach znacznie zmniejszyła się również liczba porodów w placówkach medycznych i liczba wykonywanych testów pod kątem HIV. Państwa najbardziej obciążone pandemią odnotowały spadek o 50 do 70 proc. testów noworodków, a liczba rozpoczętych terapii dla dzieci do 14. roku życia spadła o 25 do 50 proc.

Dziecko na oddziale noworodkowym
Dziecko na oddziale noworodkowym (AdobeStock)

Raport UNICEF mówi również o co najmniej 300. tysiącach dzieci, które zostały zakażone wirusem HIV w 2020 roku. Kolejne 120 tysięcy dzieci chorych na AIDS zmarło. Oznacza to, że do zakażenia dochodziło co dwie minuty, a do śmierci dziecka co pięć minut.

Niestety jak wynika z danych dwoje na pięcioro dzieci, które są nosicielami wirusa HIV, nie wie o chorobie. Co więcej, zaledwie połowa zdiagnozowanych maluchów otrzymuje leczenie antyretrowirusowe (ART).

Autorzy raportu zaznaczają, że wpływ pandemii nie jest jeszcze znany. Nie wiadomo jak długo będzie ona trwała i o ilu jeszcze negatywnych skutkach się dowiemy.

"Podnoszenie się po pandemii na świecie musi obejmować większe reakcje na zakażenia HIV. Aby wypełnić luki, inicjatywy te muszą być realizowane poprzez wzmocniony system opieki zdrowotnej i znaczące zaangażowanie wszystkich dotkniętych społeczności, zwłaszcza tych najbardziej narażonych" – podsumowała dyrektor generalna UNICEF.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Polecane

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze