Trwa ładowanie...

Prawie 900 dzieci zarażonych wirusem HIV. Lekarz nie wymieniał strzykawki

Pakistańskie miasto Ratodero stało się areną jednego z największych dramatów medycznych w historii kraju. Lekarz nieprzestrzegający zasad higieny zaraził ponad 1100 osób wirusem HIV. Większość z nich to dzieci.

Zobacz film: "4- latek zmarł tydzień po tym, jak był na basenie z rodzicami"

1. Pediatra zaraził dzieci wirusem HIV

Według lokalnych mediów władze zatrzymały miejscowego pediatrę, którego oskarżyły o to, że nie przestrzegał podstawowych zasad higieny obowiązujących w szpitalu.

Do tej pory udało się przebadać zaledwie jedną czwartą mieszkańców regionu. Rządzący obawiają się, że właściwa liczba zarażonych może być znacznie większa.

Eksperci podkreślają, że tragedia jest wynikiem wyjątkowo niskich standardów opieki medycznej w Pakistanie.

5 rzeczy, które pediatrzy chcą powiedzieć rodzicom
5 rzeczy, które pediatrzy chcą powiedzieć rodzicom [6 zdjęć]

Wizyta rodzica z dzieckiem u pediatry nigdy nie przebiega według jednego scenariusza. Są tacy rodzice,

zobacz galerię

Lekarze, którzy odwiedzili Ratodero zaznaczają, że na miejscu brak odpowiednio przystosowanej przestrzeni do przeprowadzania nawet podstawowych zabiegów medycznych. W niektórych szpitalach brak nawet bieżącej wody.

Policja wszczęła dochodzenie przeciwko zatrzymanemu lekarzowi.

Jak na razie zmieniła jedynie kwalifikację czynu. Doktor został początkowo oskarżony o umyślne rozprzestrzenienie wirusa. Oskarżony zaprzecza stawianym mu zarzutom. Najbardziej zaskakujące jest to, że mimo zarzutów lekarz nadal przyjmuje pacjentów w szpitalu położonym niedaleko Ratodero.

Osoby zarażone wirusem HIV muszą przyjmować leki przez całe życie.

W Europie miesięczny koszt leczenia jednego pacjenta wynosi ok. tysiąca dolarów. W rzeczywistości pakistańskiej dzieci, najprawdopodobniej nie otrzymają odpowiedniego leczenia. Wirus może wywołać w przyszłości AIDS, które jest chorobą śmiertelną.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze
Szukaj innego lekarza
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.