Trwa ładowanie...

Ciemieniucha na brwiach. Czym jest, jak skutecznie się jej pozbyć?

 Ewa Rosiecka
Ewa Rosiecka 05.11.2021 00:03
Ciemieniucha na brwiach
Ciemieniucha na brwiach (Adobe Stock)

Ciemieniucha na brwiach, podobnie jak ta występująca na owłosionej skórze głowy, nie jest groźna i nie stanowi zagrożenia dla dziecka. Warto ją jednak zwalczać choćby ze względów estetycznych, ponadto zaniedbana może stać się źródłem infekcji. Jak wygląda ciemieniucha na brwiach i jak pielęgnować miejsca nią dotknięte?

spis treści

1. Czym jest ciemieniucha na brwiach?

Ciemieniucha to niemowlęca przypadłość, przypominająca łupież. Jest dziecięcą wersją łojotokowego zapalenia skóry. Jej nazwa pochodzi od ciemienia dużego, ponieważ zwykle właśnie w tym miejscu pojawiają się pierwsze jej objawy.

Można zaobserwować ją na owłosionej skórze głowy, a także za czole i na brwiach, jako żółto-brązową skorupkę. Najczęściej ciemieniucha dotyka dzieci poniżej 3 miesięcy.

Zobacz film: "Katar u niemowlaka"

Powstaje wskutek zbyt intensywnej pracy gruczołów łojowych, ulegających zaczopowaniu, wobec czego łój, zasychając tworzy grubą, łuskowatą skorupkę na skórze dziecka. Przyczyną takiego stanu są krążące w organizmie dziecka hormony matki.

Sposoby na ciemieniuchę
Sposoby na ciemieniuchę

Ciemieniuchę trudno nazwać chorobą, jednak jest to częsta i dokuczliwa przypadłość niemowląt. Ciemieniucha

przeczytaj artykuł

2. Jak walczyć z ciemieniuchą na brwiach?

Ciemieniucha na brwiach obejmuje dużo mniejszą powierzchnię niż ta na głowie. Jej pielęgnacja jest trudniejsza, ponieważ istnieje ryzyko dostania się oliwki do oczu dziecka.

Jak najskuteczniej ją usuwać? Najlepiej robić to delikatnymi ruchami; przy pomocy patyczka higienicznego nałożyć małą ilość oliwki, po czym małym grzebykiem delikatnie ściągnąć rozmiękczone łuski.

Ponadto:

  • warto regularnie myć brwi dziecka szamponem dla niemowląt;
  • na noc dobrze jest nakładać na brwi oliwę z oliwek, wazelinę lub oliwkę dla dzieci.

Pamiętajmy, aby nie ściągać ciemieniuchy na sucho, ponieważ w ten sposób możemy spowodować rany na skórze maluszka, co może doprowadzić do infekcji.

Ciemieniucha u niemowląt
Ciemieniucha u niemowląt

Ciemieniucha jest jedną z najczęstszych przypadłości niemowlęcych i wiele maluchów prędzej czy później

przeczytaj artykuł

3. Kiedy udać się do lekarza?

Walka z ciemieniuchą, mimo iż wymaga cierpliwości i systematyczności, zwykle kończy się sukcesem. Jednak, jeśli mimo regularnych zabiegów przez co najmniej dwa tygodnie nie zauważymy poprawy, warto skonsultować się ze specjalistą. Po poradę lekarską powinniśmy udać się także gdy:

  • skóra jest zaczerwieniona;
  • występuje łojotok w miejscach nieowłosionych;
  • ciemieniucha uporczywie nawraca;
  • dziecko drapie się w miejscach, w których występuje;
  • łuski są twarde i zbite;
  • w miejscach, w których pojawia się wysięk i zwiększona ciepłota ciała.

Wyżej wymienione objawy mogą świadczyć o łuszczycy, atopowym zapaleniu skóry lub alergii, które wymagają specjalistycznego leczenia.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze