Ciąża zmienia mózg kobiety
Pojawienie się nowego członka rodziny wiele zmienia. I nie chodzi tutaj tylko o wstawienie łóżeczka do sypialni czy ciągły strach o dziecko. Wyniki najnowszych badań wykazały, że ciąża prowadzi także do zmian w mózgu kobiety. Na lepsze?
1. Zmiany widoczne w mózgu matek
Kobiety, które urodziły dzieci, posiadają mniej szarych komórek w pewnych obszarach mózgu. Dotyczy to zwłaszcza tych okolic, które są odpowiedzialne za kontakty społeczne oraz myślenie. Według naukowców redukcja komórek przygotowuje kobiety do wychowywania dziecka i zwracania uwagi na jego potrzeby. Matki dzięki temu bardziej angażują się uczuciowo i skupiają się na tym, co najważniejsze.
Silne reakcje wywołują również zdjęcia ich nowo narodzonych dzieci. Patrząc na zachowania matek, naukowcy doszli do wniosku, że macierzyństwo łączy się z przemianą struktur mózgu. Zmiany te są widoczne nawet dwa lata po porodzie. Im są większe, tym silniejsza jest więź pomiędzy matką a dzieckiem.
2. Grupa naukowców
Badania przeprowadzone zostały przez neurologa z Uniwersytetu w Leiden i zespół badawczy z Uniwersytetu w Barcelonie. Naukowcy przeanalizowali skany mózgów 25 kobiet (przed i po ciąży) oraz 20 kobiet bezdzietnych. Wyniki badań opublikowano w magazynie „Nature Neuroscience”.
Do redukcji szarych komórek dochodzi także w mózgach dorastających dziewcząt i chłopców. Dzięki temu nastolatkowie wchodzą w dorosłość. Eksperci zbadali również mózgi mężczyzn, którzy po raz pierwszy zostali ojcami. Nie znaleziono jednak żadnych różnic.
Przeczytaj koniecznie
- Kupiłeś już prezenty? Poznaj najbardziej trendy zabawki tego roku
- Poznaj sposoby na te najczęstsze dolegliwości
- Poważne zagrożenie dla dziecka, które czyha zimą w każdym domu
- **Dzieciom z reguły nie smakuje. Jak to się dzieje, że dorośli tak ją uwielbiają?**
3. Inne badania
To niejedyne badania na temat zmian w mózgu u kobiety po narodzinach dziecka. Według naukowców z Hammersmith Hospital w Wielkiej Brytanii, mózg kobiet w ciąży zmniejsza swój rozmiar o ok. 6 proc. Dopiero po pół roku od porodu wraca do swoich rozmiarów.
Do ciekawych wyników doszli również naukowcy z McMaster University w Kanadzie. Z ich badań wynika, że przyszłe matki częściej rozpoznają twarze innych osób niż kobiety niespodziewające się dziecka. Hipotetycznie jest to skutek zwiększonej czujności kobiet w ciąży.