Trwa ładowanie...

Ciąża zmienia mózg kobiety

Pojawienie się nowego członka rodziny wiele zmienia. I nie chodzi tutaj tylko o wstawienie łóżeczka do sypialni czy ciągły strach o dziecko. Wyniki najnowszych badań wykazały, że ciąża prowadzi także do zmian w mózgu kobiety. Na lepsze?

Zobacz film: "Jak twój maluszek rozwija się w brzuchu?"

1. Zmiany widoczne w mózgu matek

Kobiety, które urodziły dzieci, posiadają mniej szarych komórek w pewnych obszarach mózgu. Dotyczy to zwłaszcza tych okolic, które są odpowiedzialne za kontakty społeczne oraz myślenie. Według naukowców redukcja komórek przygotowuje kobiety do wychowywania dziecka i zwracania uwagi na jego potrzeby. Matki dzięki temu bardziej angażują się uczuciowo i skupiają się na tym, co najważniejsze.

Według naukowców ciąża zmienia mózg kobiety
Według naukowców ciąża zmienia mózg kobiety (123rf)

Silne reakcje wywołują również zdjęcia ich nowo narodzonych dzieci. Patrząc na zachowania matek, naukowcy doszli do wniosku, że macierzyństwo łączy się z przemianą struktur mózgu. Zmiany te są widoczne nawet dwa lata po porodzie. Im są większe, tym silniejsza jest więź pomiędzy matką a dzieckiem.

7 najbardziej absurdalnych ciążowych przesądów
7 najbardziej absurdalnych ciążowych przesądów [8 zdjęć]

Przesądy o ciąży przekazywane są z pokolenia na pokolenie. Słyszała je chyba każda kobieta spodziewająca...

zobacz galerię

2. Grupa naukowców

Badania przeprowadzone zostały przez neurologa z Uniwersytetu w Leiden i zespół badawczy z Uniwersytetu w Barcelonie. Naukowcy przeanalizowali skany mózgów 25 kobiet (przed i po ciąży) oraz 20 kobiet bezdzietnych. Wyniki badań opublikowano w magazynie „Nature Neuroscience”.

Do redukcji szarych komórek dochodzi także w mózgach dorastających dziewcząt i chłopców. Dzięki temu nastolatkowie wchodzą w dorosłość. Eksperci zbadali również mózgi mężczyzn, którzy po raz pierwszy zostali ojcami. Nie znaleziono jednak żadnych różnic.

Przeczytaj koniecznie

3. Inne badania

To niejedyne badania na temat zmian w mózgu u kobiety po narodzinach dziecka. Według naukowców z Hammersmith Hospital w Wielkiej Brytanii, mózg kobiet w ciąży zmniejsza swój rozmiar o ok. 6 proc. Dopiero po pół roku od porodu wraca do swoich rozmiarów.

Do ciekawych wyników doszli również naukowcy z McMaster University w Kanadzie. Z ich badań wynika, że przyszłe matki częściej rozpoznają twarze innych osób niż kobiety niespodziewające się dziecka. Hipotetycznie jest to skutek zwiększonej czujności kobiet w ciąży.

Polecane dla Ciebie

Pomocni lekarze

Szukaj innego lekarza

Komentarze

Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.