Trwa ładowanie...

Buciki do nauki chodzenia. Czym się kierować przy ich wyborze?

 Agnieszka Gotówka
21.12.2022 08:51
Buciki do nauki chodzenia. Czym się kierować przy ich wyborze?
Buciki do nauki chodzenia. Czym się kierować przy ich wyborze? (https://stock.adobe.com)

Buciki do nauki chodzenia powinny być wygodne, elastyczne i jak najbardziej naturalne. Trzeba bowiem pamiętać, że pierwsze kroki niemwolęcia są jeszcze nieporadne i nic nie powinno zakłócać doskonalenia umiejętności chodzenia.

spis treści

1. Buciki do nauki chodzenia. Kiedy powinno się je kupić?

Według najnowszej wiedzy dzieci powinny chodzić boso tak długo jak to możliwe. Jest to niezwykle ważne, bo pozwala niemowlęciu swobodnie doświadczać różnorodnych bodźców i sprawdzać swoje możliwości w zmieniających się warunkach (inaczej chodzi się po miękkim dywanie, inaczej po piasku, a jeszcze inaczej po twardych kaflach).

Chodzenie boso to też doskonały trening dla zmysłów, a dla nas, rodziców, możliwość rozczulania się widokiem maleńkich stópek.

Zobacz film: "Jak zaaranżować pokój dla niemowlaka?"
Rodzicu! Pozwól dziecku biegać boso!
Rodzicu! Pozwól dziecku biegać boso!

Budowa dziecięcej stopy znacząco różni się od stopy osoby dorosłej. Na początku nie zawiera kości, a

przeczytaj artykuł

Wróćmy jednak do tematu butów. W pewnym momencie bowiem ich zakup jest konieczny. Kiedy więc należy się za nimi rozglądać?

Pierwsze buciki do nauki chodzenia warto kupić wtedy, gdy dziecko chce chodzić na zewnątrz, np. po chodniku. Takie spacery i zimą, i latem, wymagają odpowiedniego obuwia.

2. Jakie pierwsze buciki do nauki chodzenia wybrać?

Zdrowe buciki do nauki chodzenia są:

  • miękkie,
  • elastyczn (można je wykręcać na każdą ze stron i łatwo je zginać (szczególnie w miejscu, gdzie stopa wykonuje ruch przetoczenia),
  • wygodne,
  • wykonane z naturalnych materiałów.

Buciki dla dzieci do nauki chodzenia nie mogą mieć twardej i sztywnej podeszwy. W takim obuwiu ruchy dziecka są utrudnione i łatwiej o upadek. Są też bardzo niewygodne. Tylko miękkie buciki do nauki chodzenia zapewnią małej stópce swobodę poruszania się.

Zwróćmy też uwagę na to, czy but jest przewiewny. To bardzo ważne, bo mechanizmy termoregulacji u małych dzieci jeszcze dojrzewają, więc w ich przypadku łatwo o nadmierną potliwość. A przecież nikt z nas nie lubi, gdy stopy są spocone. Kiedy więc zastanawiamy się, jakie buciki do nauki chodzenia wybrać, wybierzmy model wykonany z naturalnej skóry.

Starajmy się też nie kupować zbyt wysokich butów, by nie ograniczać swobody ruchów małej stópce. Najlepiej, gdy cholewka kończy się przed kostką.

"Ja chcę na bosaka", czyli zalety chodzenia bez butów
"Ja chcę na bosaka", czyli zalety chodzenia bez butów

"Jak to? Pozwalasz mu biegać tak na bosaka?”, "Załóż skarpetki, bo się przeziębi!”, "Jeśli pierwsze

przeczytaj artykuł

3. Gdzie kupować buciki dla dziecka do nauki chodzenia?

Sklepów oferujących buciki dla dzieci jest bardzo dużo, warto jednak wybrać się tam, gdzie otrzymamy nie tylko spory wybór obuwia, ale też fachowe doradztwo.

Dobrze jest też wybrać się na zakupy z samym zainteresowanym, najlepiej w godzinach popołudniowych (wówczas stópka dziecka może być nawet o 4 proc. dłuższa niż rano!). O ile to możliwe, zadbajmy o to, by maluch był spokojny, najedzony i wyspany. Przymierzanie bucików wymaga bowiem nieco cierpliwości, zwłaszcza że dziecko nie powie nam, czy but odpowiednio leży i jest wygodny.

Buciki do nauki chodzenia można też kupić w sklepach internetowych. Wtedy jednak trzeba odpowiednio zmierzyć stopę.

  • Poproś dziecko, by prosto stanęło na sznurku lub centymetrze położonym na płaskiej powierzchni (w przypadku najmłodszych najlepiej, by jeden dorosły zabawiał dziecko, drugi mierzył stopę) i zmierz odległość między dużym palcem a końcem pięty. Pamiętaj, by zawsze mierzyć obie stopy, bo mogą mieć różną długość (rozmiar buta dobieramy do większej miary).
  • Zmierz szerokość stopy w jej najszerszej części.
  • Do długości stopy, dodaj min. 0,5 cm, by zapewnić paluszkom swobodę ruchów.
  • Sprawdź rozmiar wybranych butów dla dziecka za pomocą długości w tabelach rozmiarowych.
  • Pamiętaj, że każdy producent ma inną rozmiarówkę, więc trzeba mierzyć stopę dziecka przed każdym kolejnym zakupem.
Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze