Rodzicu! Pozwól dziecku biegać boso!

Budowa dziecięcej stopy znacząco różni się od stopy osoby dorosłej. Na początku nie zawiera kości, a jedynie chrząstki, które dopiero po kilku latach kostnieją.

Dziecko, zanim postawi pierwsze kroki, solidnie się do tego przygotowuje. W pierwszym roku życia doskonali więc umiejętności kopania, odpychania się od podłoża, obracania, siadania, stania. Nie bez znaczenia jest tu kolejność zdobywania nowych umiejętności ruchowych.

Polecane wideo:

By dziecko zaczęło chodzić, układ kostno-mięśniowy małego człowieka musi być do tego przygotowany. Stopy muszą wyćwiczyć równowagę, kontrolując przy tym napięcie mięśniowe.

Stopa małego dziecka jest płaska, dopiero w czwartym roku życia po jej wewnętrznej stronie zaczynają zaznaczać się charakterystyczne wklęśnięcia.

Zalety chodzenia boso

Gdy dziecko poznaje świat, robi to wszystkimi zmysłami. Równie ciekawą przygodą wydaje się być chodzenie na boso. Lato to idealny czas na to, by maluch mógł swobodnie dotknąć podłoża gołą nóżką. A dlaczego warto mu na to pozwolić?

Chodząc boso, dziecko uczy się amortyzować wstrząsy i obciążenia (zdecydowanie lepiej je wówczas odczuwa). Może przy tym poznać fakturę powierzchni, chodząc po trawie, kamieniach, piasku, asfalcie. Uczy się, że po nierównym podłożu należy chodzić ostrożniej. Staje się przy tym uważniejsze.

Chodzenie na boso jest czymś naturalnym. Ludzie pierwotni nie znali obuwia. Gdy nie mamy na nogach butów, stąpamy delikatniej i swobodniej. To odciąża stawy, a przy tym jest doskonałym ćwiczeniem dla stóp.

Latem warto pozwolić dziecku boso z jeszcze jednego powodu. Jest to bowiem bardzo dobry sposób na wzmocnienie odporności. Organizm hartuje się, bo temperatura powierzchni, po której biega dziecko, jest zmienna, do czego w trybie nagłym przystosować się musi układ krwionośny. A to świetny sprawdzian przed okresem jesienno-zimowym.

Bezpieczne harcowanie boso

Najczęściej rodzice pozwalają biegać dziecku boso po plaży. Warto jednak ściągnąć buty dziecku również na trawie lub na podwórku. - Chodzenie boso to frajda – mówi Ewa, mama dwuletniego Janka. I dodaje: - Pamiętam jak biegałam bez butów u babci na wsi, dlatego też pozwalam chodzić boso mojemu synowi. Oczywiście wszystko w granicach rozsądku. Często biega na bosaka po trawie, na placu zabaw, czasem nawet przed blokiem. Na szczęście jest ostrożnym dzieckiem i stąpa tam, gdzie powinien.

Najlepiej jest pozwolić dziecku chodzić boso w takich miejscach, w których nie spodziewamy znaleźć się odłamków szkła lub innego rodzaju niebezpiecznych przedmiotów. Może to być prywatne podwórko, ogrodzony plac zabaw, a nawet chodnik, jeśli widzimy, że jest on zadbany i nie stwarza zagrożenia. – Dobrze jest pozwolić dziecku na samodzielne podejmowanie decyzji – wskazuje Ewa. - Janek nieraz chodził boso po asfalcie, niemniej wcześniej informowałam go, że musi uważać. Gdy go coś ukłuło, np. kamyczek, sam prosił o założenie butów – podpowiada mama dwulatka.

Czy chodzenie boso ma wady?

Dość kontrowersyjne wydaje się być pozwolenie dziecku chodzić boso w sklepach lub w placówkach medycznych. W miejscach, w których przebywa większa liczba ludzi łatwo o zranienie gołej stopy, poprzez jej nieświadome nadepnięcie. Dziecko może również skaleczyć się czy też mocno uderzyć (np. o wózek sklepowy, półkę, próg, drzwi).

Boso dziecko nie powinno chodzić po lesie. Zagrożeniem są nie tylko wystające korzenie drzew, ale też specyficzne podłoże.

Warto zaznaczyć, że niektóre dzieci nie tolerują stąpania po podłożu gołą stopą. Może to być jeden z objawów zaburzeń integracji sensorycznej.

Chodzenie boso daje możliwość poznawania świata i jest przy tym odpowiednie dla dziecka w każdym wieku. To symbol beztroski i świetnej zabawy.

Komentarze

DYSKUSJE NA FORUM

Artykuły Rozwój fizyczny przedszkolaka
Rozwój fizyczny przedszkolaka

Ruch a zdrowie malucha

Ruch a zdrowie malucha

Pod pojęciem gimnastyka dla przedszkolaka kryją się nie tylko tradycyjne ćwiczenia gimnastyczne, ale także szereg innych sportów, które może uprawiać dziecko już między 3. a 6. rokiem życia.

Rozwój fizyczny przedszkolaka

Najlepsze sporty dla dzieci

Najlepsze sporty dla dzieci

Sport w życiu dziecka Dzieci uwielbiają biegać i beztrosko się bawić. Ruch na świeżym powietrzu to dla nich najlepsza okazja do rozwoju i poznawania (...) się do aktywności fizycznej należy zainteresować je sportem....

Rozwój fizyczny przedszkolaka

Dziecko z nadwagą

Dziecko z nadwagą

się także brak aktywności fizycznej i propagowanie biernego wypoczynku, który staje się coraz popularniejszym sposobem spędzania wolnego czasu.

Rozwój fizyczny przedszkolaka

Zdolności manualne

, owijając palcami przedmiot. Rusza rączkami bezwiednie i zaciska palce na wszystkim, co dotknie wewnętrznej strony jego dłoni. W miarę rozwoju dziecko (...) sposób rozwijać zdolności manualne u dzieci i poprawiać ich precyzję ruchów? Sposoby...

Rozwój fizyczny przedszkolaka

Rozwój czterolatka

Rozwój czterolatka

Rozwój 4-latka zadziwia wielu rodziców. Jeszcze niedawno taki szkrab ledwie mówił, teraz ma setki pytań na minutę. Maluch porusza się już biegiem, a jego aktywność wyczerpuje nawet najbardziej energicznego rodzica.

Rozwój fizyczny przedszkolaka

Fizyczność dziecka

Fizyczność dziecka

, rozwojem biologicznym, sprawnością fizyczną. W tym czasie jednak dziecko kończy okres dzieciństwa i wchodzi w fazę dojrzewania płciowego. (...) Biologiczny rozwój dziecka w wieku szkolnym, czyli 6-10...

Rozwój fizyczny przedszkolaka

Czego powinieneś nauczyć dziecko o aktywności fizycznej?

Czego powinieneś nauczyć dziecko o aktywności fizycznej?

multimedialnego? To rzeczywiście przydatne umiejętności. Nie można jednak zapomnieć o tym, że dla zdrowego rozwoju najmłodszych ważny jest ruch, dlatego (...) w grafiku malucha warto znaleźć czas na zajęcia sportowe. Czego, jako rodzic,...

Rozwój fizyczny przedszkolaka

Gimnastyka dla przedszkolaka

Pod pojęciem gimnastyka dla przedszkolaka kryją się nie tylko tradycyjne ćwiczenia gimnastyczne, ale także szereg innych sportów, które może uprawiać (...) układu kostnego, poprawa przemiany materii, kształtowanie silnej woli i psychiki...

Rozwój fizyczny przedszkolaka

Wypadanie mleczaków

fonacji i ogólnego rozwoju mowy. Wygląd zewnętrzny ma ogromne znaczenie dla rozwoju psychicznego nawet małego dziecka.