Boże Narodzenie w Irlandii

W Irlandii zarówno same święta, jak i przygotowania do nich, mają wyjątkowo religijny charakter. Chyba jeszcze bardziej niż w Polsce. Religijny, a jednocześnie bardzo rodzinny. W Wigilię zazwyczaj wraca się wcześniej z pracy i zgodnie z powszechnym zwyczajem przygotowuje prezenty dla bliskich, które w nocy zostawi Święty Mikołaj. Koniecznie też w Wigilię trzeba zostawić marchewkę dla jego reniferów. Po zapadnięciu zmroku zapala się wigilijne świece, a podczas postnej kolacji spożywa się głównie dania rybne.

Polecane wideo:

Dni świąteczne w Irlandii

Pierwszy dzień świąt spędza się w domu, w ciszy i skupieniu. Od rana wszyscy zbierają się przy choince i otwierają prezenty zostawione przez "Świętego Mikołaja". Dla nas Polaków wygląda to czasami przekomicznie. Wszyscy wstają bardzo wcześnie i biegną pod drzewko. U niektórych moich znajomych panuje nawet zasada, że ten, kto pierwszy wstanie, ma przywilej rozdawania prezentów innym domownikom. Dlatego dzieci wstają często nawet o przed piątą rano... Na szczęście nie jest to zwyczaj powszechny, a raczej wewnętrzne, domowe ustalenia.

Pierwszego dnia nie chodzi się z wizytami. Bardzo wcześnie za to odwiedzane są kościoły. Zresztą Irlandczycy - jak już wspomniałam - przywiązują dużą wagę do duchowego przygotowania się do świąt i tym różnią się od wielu Polaków, dla których najważniejsze wydaje się porządkowanie mieszkania.

Potrawy świąteczne i prezenty w Irlandii

Nie ma natomiast jakichś specyficznych dań przygotowywanych na tę okazję, choć prawie zawsze na irlandzkim stole znajduje się wędzony łosoś z chlebem sodowym, sałatka z krewetek lub potrawy z ryb. Głównym, bardzo tradycyjnym daniem jest indyk, szynka, sos borowinowy, chleb, parówki, ziemniaki i warzywa. Na deser je się świąteczny pudding z brandy lub rumem i inne smakołyki, w tym "mince pie", czyli mięso zapiekane w cieście. Na stole znajdują się też krakersy do przegryzania dań obiadowych.

Niektóre irlandzkie rodziny posiłek spożywają dopiero wieczorem, podając jako główne danie specjalnie przyprawioną wołowinę. Przygotowuje się ją kilka dni wcześniej, a dopiero potem gotuje i odpowiednio ściska. Może być podawana na ciepło, chociaż zazwyczaj spożywa się ją na zimno.

Drugiego dnia Świąt rozdaje się podarunki ludziom, z których usług korzysta się przez cały rok: mleczarzom, listonoszom, ludziom wywożącym śmieci, itp. Zwykle są to pieniądze, które dawniej nazywano prezentami na "boxing day" (od pudełek, w których je ofiarowywano). Tak jak w Polsce, po domach chodzą też kolędnicy, którym za występy daje się przeróżne drobiazgi bądź pieniądze. No i oczywiście śpiewa się kolędy.

Katarzyna (Olimpijka), ponad rok temu

Kultura

Komentarze

DYSKUSJE NA FORUM

Artykuły Kultura
Kultura

Projekt Bajkowa drużyna

Projekt Bajkowa drużyna

"Bajkowa drużyna" to multimedialny projekt dla dzieci. Do pięknie wydanej, kolorowej książki dołączona jest płyta.

Kultura

Dziadkowie

Dziadkowie

O tym, że Dzień Babci i Dziadka już za progiem przypominają kalendarze, media, szkoły i przedszkola. Na pewno nie zapomnimy o energicznych Dziadkach naszych pociech.

Kultura

Znak zodiaku Panna

Znak zodiaku Panna

Panny są bardzo bystre, mądre i racjonalne. Większość ich poczynań poprzedzona jest wieloma przemyśleniami i próbą racjonalnego podejścia do sprawy. Panna zawsze wszystko dokładnie analizuje, a gdy jest w centrum jakichś wydarzeń, mało co ucieka jej...