Trwa ładowanie...

Bliźnięta, które dzieli pięć tygodni

Micah i Madelyn to niezwykłe bliźnięta. Są wcześniakami, jednak urodziły się w zupełnie innym czasie. Micah przyszedł na świat w lutym, w 24. tygodniu ciąży. Lekarze zdecydowali, że Madelyn pozostanie w łonie matki aż do 29. tygodnia ciąży.

Zobacz film: "Jak dbać o siebie w czasie ciąży?"

Niezwykłe wydarzenia miały miejsce w Jefferson City w Stanach Zjednoczonych. Kristen i Ian Millerowie oczekiwali na narodziny bliźniaków – dzieci miały przyjść na świat w czerwcu. Jednak w 22. tygodniu ciąży kobiecie odeszły wody i trafiła do szpitala. Lekarzom udało się opóźnić poród o dwa tygodnie. 24. tydzień ciąży uznaje się za najwcześniejszy możliwy termin, w którym wcześniak może bezpiecznie przeżyć poza organizmem matki.

Chłopiec o imieniu Micah urodził się w walentynki i ważył niecałe 500 gramów. Specjaliści i rodzice stanęli przed trudnym wyborem i zdecydowali, że drugie dziecko pozostanie w brzuchu Kristen. Lekarze twierdzą, że dla tak małego dziecka, każdy dodatkowy dzień w łonie matki jest na wagę złota. Dzięki temu można zwiększyć szanse, że dziecko będzie zdrowe i bezpieczne.

Objawy przepowiadające poród
Objawy przepowiadające poród [2 zdjęcia]

Pierwsze oznaki porodu to ból w dole brzucha, który promienieje na plecy. Jeśli masz taką możliwość

zobacz galerię

Opóźnione porody należą jednak do rzadkości. Dlaczego? Technika sprawdza się tylko w przypadku bliźniąt dwujajowych, które mają własne worki owodniowe i nie dzielą łożyska. Ważne jest również, aby skurcze porodowe ustały po narodzinach pierwszego noworodka.

Zaskakujący jest jednak fakt, że dziewczynka urodziła się dopiero pięć i pół tygodnia później. Zwykle poród drugiego bliźniaka następuje w ciągu kilku dni. Można więc powiedzieć, że dziewczynka ma starszego brata. 

Micah i Madelyn nie pobili jednak światowego rekordu, który należy do bliźniąt z Irlandii. Dzieci przyszły na świat w 2012 roku w odstępie aż 87 dni.

Rodzina Millerów spędzi kilka kolejnych tygodni w szpitalu. Dzieci muszą nabrać sił, zanim będą mogły wrócić z rodzicami do domu. Już teraz wiadomo, że mają w sobie ogromną wolę walki o przetrwanie.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze
Szukaj innego lekarza
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.