Biustonosz do karmienia. Dlaczego warto go nosić?
Biustonosz do karmienia powinien być przede wszystkim wygodny i praktyczny. Warto zadbać także o jego estetykę, aby młoda mama czuła się atrakcyjnie i komfortowo. Nie warto zostawiać kupna stanika do karmienia na ostatnią chwilę, ale też nie powinniśmy kupować go dużo wcześniej, ze względu na zmieniające się wymiary biustu. Kiedy jest zatem najlepszy moment na zakup biustonosza do karmienia? Jakie dobrze dobrać jego rozmiar? Wybrać model z fiszbinami czy bez?
- 1. Czy stanik do karmienia jest potrzebny?
- 2. Kiedy kupić biustonosz do karmienia?
- 3. Jak dopasować biustonosz do karmienia?
- 4. Jak obliczyć rozmiar biustonosza do karmienia?
- 5. Jaki powinien być dobry biustonosz do karmienia?
- 6. Biustonosz do karmienia - z fiszbinami czy bez?
- 7. Biustonosz do karmienia na noc
1. Czy stanik do karmienia jest potrzebny?
Kobiety w ciąży często zadają sobie pytanie: czy biustonosz do karmienia jest konieczny? Przecież rozmiar piersi w czasie karmienia zmienia się, więc część ciężarnych może uznać jego zakup za kosztowny i kłopotliwy, więc może warto na ten czas zupełnie z niego zrezygnować.
Noszenie biustonosza lub niezakładanie go jest indywidualną sprawą każdej kobiety. Z medycznego punktu widzenia nie jest konieczny, dobrze mieć jednak świadomość, że w czasie laktacji piersi poddawane są większym niż zwykle obciążeniom, przez to, że powiększają swój rozmiar. Może to wpływać na tworzenie się rozstępów, pojawianie się dokuczliwego bólu i szereg innych dolegliwości związanych ze zwiększonym rozmiarem biustu.
Dobrze dopasowany biustonosz do karmienia:
- pomoże zapobiec rozciąganiu skóry i pojawieniu się rozstępów;
- pomoże zapobiec bólom kręgosłupa i barków;
- zapobiegnie bolesnemu kołysaniu piersi oraz zapewni swobodę ruchów;
- umożliwi założenie wkładek laktacyjnych, które wchłoną zbyt duże ilości mleka.
2. Kiedy kupić biustonosz do karmienia?
Nie powinniśmy czekać na kupno biustonosza do karmienia na czas po porodzie. Biustonosz do karmienia przyda się tuż po porodzie, powinniśmy umieścić go w torbie do szpitala, obok szlafroku ciążowego czy koszuli do karmienia.
Najlepiej udać się po stanik do karmienia na przełomie 8. i 9. miesiąca ciąży.
3. Jak dopasować biustonosz do karmienia?
Rozmiar piersi w czasie laktacji zmienia się kilka razy na dobę, w zależności od tego, czy jesteśmy przed karmieniem, czy po. Dobierając stanik do karmienia, warto wziąć to pod uwagę: powinien być wykonany z materiałów dopasowujących się do ciała, dzięki czemu będzie prawidłowo podtrzymywał biust niezależnie od pory dnia.
Po czym poznać, że biustonosz do karmienia jest dobrze dopasowany?
- fiszbiny (jeśli wybrałyśmy taki model) obejmują całą dolną część biustu, nie wbijając się z żadnej strony w pierś;
- górna krawędź nie wbija się w biust, piersi "nie wylewają się" z miseczek;
- złączenie miseczek przylega do mostka;
- ramiączka nie wrzynają się w ramiona, ani nie są zbyt luźne;
- obwód stanika nieruchomo przylega do pleców, nie podnosi się do góry, tylna jego część jest na tym samym poziomie co przód.
4. Jak obliczyć rozmiar biustonosza do karmienia?
Przede wszystkim musimy mieć na uwadze, że nasze wymiary zmienią się po porodzie - obwód pod biustem zmniejszy się, piersi zaś powiększą. Aby obliczyć rozmiar stanika do karmienia:
- zmierz miarką krawiecką obwód pod biustem;
- od wyniku odejmij 10 cm (jest to średnia, jeśli w czasie ciąży Twój obwód niewiele się powiększył, możesz odjąć 5 cm, jeśli zaś różnica jest znaczna, możesz odjąć nawet 15 cm);
- zmierz obwód biustu i odejmij od niego obwód pod biustem; jeśli różnica wyniosła 13 cm, Twoja miseczka to A, jeśli 15 - B, jeśli 17 - C, itd. (rozmiar zwiększa się co 2 cm)
- z otrzymanym wynikiem zajrzyj do tabeli rozmiarów (znajdziesz ją bez problemu w Internecie);
- po obliczeniu rozmiaru zwiększ rozmiar miseczki o 1, ponieważ po porodzie piersi będą o około 1 rozmiar większe niż miesiąc przed porodem.
5. Jaki powinien być dobry biustonosz do karmienia?
Na co powinnaś zwrócić uwagę, kupując stanik do karmienia?
- materiał miseczek powinien być nierozciągliwy, najlepiej wykonany z nowoczesnych, miłych w dotyku włókien syntetycznych lub bawełny z ich domieszką (sama bawełna nie sprawdzi się: długo schnie i rozciąga się);
- w dobrym staniku powinnaś mieć możliwość zupełnego odsłonięcia piersi, dzięki czemu dziecko ma lepszy kontakt z mamą, co ma dobry wpływ na jego rozwój emocjonalny;
- standardem obecnie są odpinane miseczki;
- na rynku dostępne są staniki z termicznie tłoczonymi miseczkami, wykończonymi bawełną o właściwościach antyseptycznych; dopasowują się one do zmieniających się rozmiarów piersi, nie uciskając ich.
6. Biustonosz do karmienia - z fiszbinami czy bez?
Jeszcze niedawno konsultantki laktacyjne nie zalecały staników do karmienia z fiszbinami, tłumacząc, że ich ucisk mógł powodować m.in. zatkanie kanalików mlekowych czy też zapalenie piersi. Jeśli jednak rozmiar piersi jest bardzo duży, stanik bez fiszbinów nie byłby w stanie ich właściwie podtrzymać.
Jakiś czas temu firmy bieliźniarskie uwzględniły opinie ekspertów i metalowe druty zamieniły na elastyczne fiszbiny, które nie powodują tego typu komplikacji. Można więc śmiało decydować się na zakup biustonosza do karmienia zgodnie z naszymi preferencjami: z fiszbinami lub bez choć na noc zdecydowanie wygodniej będzie nam w staniku bez fiszbin.
7. Biustonosz do karmienia na noc
W pierwszych tygodniach po porodzie dobrze jest zakładać stanik do karmienia również na noc, z uwagi na możliwe duże wypływy mleka i konieczność używania wkładek laktacyjnych.
Biustonosz na noc powinien być maksymalnie wygodny, miękki i elastyczny. Zamiast niego możemy też zdecydować się na top, ponieważ w nocy biustonosz nie musi zbyt mocno podtrzymywać biustu, a najważniejsze, abyśmy się w nim czuły komfortowo.