Bakteria coli - objawy i leczenie infekcji u dzieci
Wiele osób zgodzi się, że solidna porcja mięsa jest nieoceniona, gdy odczuwamy głód, a szklanka soku niezastąpiona w razie silnego pragnienia. Kiedy jednak mięso jest niedogotowane, a sok niepasteryzowany, narażamy się na zakażenie bakterią Escherichia coli. Infekcja bakterią coli u dziecka może spowodować ciężką, krwawą biegunkę. Może dojść nawet do niewydolności nerek i innych poważnych komplikacji. Jeśli jednak dziecko jest zdrowe i silne, jego organizm może zwalczyć infekcję nawet bez podjęcia leczenia.
1. Bakteria coli - objawy infekcji u dzieci
Niektóre szczepy bakterii E. coli są nieszkodliwe i występują naturalnie w jelitach człowieka, ale inne są zakaźne i rozprzestrzeniają się poprzez zanieczyszczony pokarm lub wodę, a także są przenoszone od zakażonych osób. Najczęściej bakterie coli są przekazywane podczas spożycia produktów spożywczych lub dań zawierających tę bakterię. Szczególnie ryzykowne jest spożycie niedogotowanej wołowiny, owoców i warzyw uprawianych na nawozie naturalnym, produktów umytych w zanieczyszczonej wodzie oraz niepasteryzowanego nabiału i soków owocowych. Bakterie coli mogą być również przenoszone od osoby do osoby poprzez nieumyte ręce, pływanie w zanieczyszczonej wodzie i dotykanie zwierząt.
Niektóre rodzaje bakterii coli wytwarzają toksynę, która może uszkadzać jelito cienkie, powodując silne skurcze żołądka, wymioty oraz biegunkę. W rezultacie dziecko może się odwodnić. Symptomy infekcji bakteryjnej pojawiają się zwykle 2-3 dni po zainfekowaniu organizmu i ustępują w ciągu tygodnia. Osoba zakażona bakterią coli może zarażać dopóki ma biegunkę, a czasem nawet dłużej. Większość dzieci wraca do pełni sił, ale u niektórych małych pacjentów może dojść do zespołu hemolityczno-mocznicowego – poważnej przypadłości nerek i krwi. Objawy zespołu hemolityczno-mocznicowego to: zmniejszenie częstotliwości oddawania moczu, blada lub obrzęknięta twarz, siniaki niewiadomego pochodzenia, krwawienie z nosa lub dziąseł, zmęczenie. Przypadłość ta może stanowić zagrożenie dla życia dziecka i wymaga leczenia szpitalnego.
2. Bakteria coli - leczenie i zapobieganie
Obecność bakterii coli można wykryć za pomocą badania kału. Lekarz może zlecić również badanie krwi, by ustalić ewentualne powikłania. W leczeniu infekcji wywołanej przez bakterie coli nie stosuje się zwykle antybiotyków, gdyż są one w tym przypadku nieskuteczne. Niewskazane jest także podawanie dziecku leków na biegunkę, które mogą zwiększyć ryzyko wystąpienia powikłań.
Dziecko z infekcją bakterią coli powinno możliwie dużo wypoczywać i pić dużo płynów, by uniknąć odwodnienia. Jeśli dojdzie do odwodnienia, konieczne może być podanie dziecku płynów dożylnie. W przypadku zespołu hemolityczno-mocznicowego może zaistnieć potrzeba wykonania dializ lub transfuzji krwi. Podczas powrotu do zdrowia dziecko może wrócić do rutynowej aktywności po zniknięciu bakterii coli ze stolców. Należy jednak odczekać co najmniej dwa tygodnie, zanim dziecko pojawi się na basenie.
Aby uniknąć zakażenia bakterią coli, należy starannie przygotowywać mięso i nie podawać go niedogotowanego. Ponadto należy dokładnie myć wszystko, co ma kontakt z surowym mięsem. Dzieci powinny spożywać wyłącznie pasteryzowane soki i nabiał, a przed spożyciem surowych owoców i warzyw dokładnie je umyć. Niezwykle ważne jest wyrobienie w dzieciach nawyku starannego mycia rąk po skorzystaniu z toalety, zabawie ze zwierzętami, przebywaniu na dworze i przed jedzeniem.