Anemia po porodzie

Niedokrwistość, zwana anemią, jest stanem chorobowym, w którym następuje obniżenie stężenia hemoglobiny, wartości hematokrytu oraz objętości krwinek czerwonych. Najczęstszą przyczyną jest nieodpowiednio zbilansowana dieta, uboga w mięso oraz witaminy i sole mineralne.

Objawy anemii

W okresie ciąży oraz karmienia piersią wzrasta zapotrzebowanie organizmu na takie składniki odżywcze, jak białko, tłuszcze, węglowodany, witaminy i sole mineralne. Nieodpowiednio zbilansowana dieta przyczynia się do wystąpienia wielu schorzeń, w tym anemii. Niedokrwistość po porodzie może być również wynikiem utraty krwi po powikłaniach cesarskiego cięcia lub porodu.

Polecane wideo:

Najczęściej krwotoki są spowodowane uszkodzeniem tkanek miękkich macicy, naciętego krocza, pęknięcia pochwy lub zaburzeniem krzepnięcia krwi matki. Charakterystyczne objawy anemii to osłabienie, bladość skóry i błon śluzowych, duszność po wysiłku, bóle głowy, ospałość. W przypadku anemii z niedoboru żelaza mogą również występować zmiany na błonie śluzowej języka, gardła i przełyku, zajady w kącikach ust oraz nadmierna łamliwość paznokci i wypadanie włosów.

Badanie laboratoryjne krwi zazwyczaj wykazuje niskie stężenie hemoglobiny oraz liczby czerwonych krwinek (erytrocytów).

Dieta przy anemii

Odpowiednia dieta wspomaga leczenie anemii. W przypadku utraty dużej ilości krwi wskazane jest zażywanie preparatów żelaza i suplementów witaminowo-mineralnych. Dieta w niedokrwistości z niedoboru, spowodowana niedostateczną podażą składników odżywczych, uwzględnia głównie produkty bogate w pełnowartościowe białko, żelazo, witaminę C, witaminy B6, B12, kwas foliowy oraz sole mineralne: miedź, kobalt i mangan.

Przygotowując posiłki dla kobiety po porodzie, należy wykorzystywać produkty zawierające pełnowartościowe białko, czyli mięso (indyk, cielęcina, wieprzowina), ryby (dorsz, morszczuk) oraz jaja, mleko i jego przetwory. Najlepszym źródłem żelaza niezbędnego do syntezy hemoglobiny są: mięso, zielone warzywa (natka pietruszki, brokuły), kakao, czekolada, kasza gryczana.

W każdym posiłku powinny być obecne warzywa i owoce o dużej zawartości witaminy C, ponieważ zwiększa ona wchłanianie żelaza z przewodu pokarmowego. Jej najlepszym źródłem są brokuły, czerwona papryka, natka pietruszki, czarne porzeczki, truskawki, owoce cytrusowe.

Z kolei witaminy B12, B6 i kwas foliowy są niezbędne do produkcji krwinek czerwonych w szpiku. Witaminy B12 i B6 są obecne w mięsie i jego przetworach, natomiast kwas foliowy – w zielonych liściastych warzywach (natka pietruszki, sałata, brokuły, jarmuż, koper, brukselka) oraz w bananach. Należy również ograniczyć spożycie kawy i herbaty, ponieważ zawierają one taninę i kwas szczawiowy, które hamują wchłanianie żelaza w jelitach.

Jeżeli chcesz dowiedzieć się więcej na temat anemii, zajrzyj na nasze forum.

Komentarze

DYSKUSJE NA FORUM

Artykuły Suplementy diety po ciąży
Suplementy diety po ciąży

Co można jeść po cesarce?

Aby organizm kobiety mógł się szybko zregenerować po cesarskim cięciu należy odpowiednio się odżywiać. Nieodpowiednia dieta jest przyczyną anemii oraz przedłuża proces gojenia się rany pooperacyjnej. Żywienie po cesarskim cięciu Podczas operacji cesarskiego...

Suplementy diety po ciąży

Suplementy na cerę po ciąży - odzyskaj naturalny blask

. * Suplementy diety w czasie ciąży * Suplementy na włosy - które na wzmocnienie, które na porost? * (Suplementy diety, które pomagają w odchudzaniu?utmsource=parenting&utmmedium=must-know-seo&utm_campaign=traffic-redirection) Pamiętajmy,...

Suplementy diety po ciąży

Suplementy diety przy odchudzaniu

Suplementy diety przy odchudzaniu

Suplementy diety Przy odchudzaniu można z powodzeniem stosować różne suplementy diety wspomagające metabolizm.

Suplementy diety po ciąży

Menu po cesarce

Menu po cesarce

Cesarskie cięcie to wyjęcie dziecka z ciała matki. Termin cięcie cesarskie określa rodzaj operacji, podczas której następuje utrata krwi. Aby organizm kobiety mógł się szybko zregenerować, należy odpowiednio się odżywiać.

Suplementy diety po ciąży

Dieta po cesarce

Dieta po cesarce

. Najlepszym jego źródłem są produkty takie jak sery, jogurty i tofu. Wskazane jest również uzupełnienie codziennej diety o witaminowe suplementy diety (...) , takich jak cesarskie cięcie. Równie...

Suplementy diety po ciąży

Spalacze tłuszczu z apteki

w postaci suplementów diety. Tego typu spalacze tłuszczu zawierają witaminy, składniki mineralne oraz związki witamino podobne. Pamiętajmy (...) spalaczach tłuszczu należy szukać naturalnych wyciągów z miłorzębu, żeń-szenia,...

Suplementy diety po ciąży

Suplementy na cellulit - które wybrać?

działają * Kremy na cellulit w ciąży * Jedzenie, które zwalcza cellulit Popularnym składnikiem w suplementach na cellulit wodny jest kwas hialuronowy (...) Suplementy na cellulit są bardzo popularne....

Bóle i skurcze w dole brzucha po porodzie

Okres po porodzie

Okres po porodzie

Aby monitorować swoją płodność po porodzie, można zdecydować się na obserwację śluzu szyjkowego i temperatury ciała.