Trwa ładowanie...

Andrzej Duda podpisał Kartę Rodziny, którą wymyślił Komorowski. Padły słowa o LGBT

Avatar placeholder
10.06.2020 14:47
 Andrzej Duda podpisał "Kartę Rodziny"
Andrzej Duda podpisał "Kartę Rodziny" (Getty Images)

Andrzej Duda podpisał "Kartę Rodziny". Jakie są główne postulaty dokumentu? Znajdują się w nim programy prorodzinne oraz zapisy dotyczące obrony instytucji małżeństwa. Jest jeden problem... według Grzegorza Schetyny to Bronisław Komorowski wymyślił ten program i podpisał 6 lat temu.

1. Karta Rodziny co to jest?

10 czerwca Andrzej Duda złożył podpis pod "Kartą Rodziny".

- To zobowiązanie, którego jako prezydent będę ściśle przestrzegał. To zasady, którymi będę się kierował, podejmując decyzje o podpisaniu ustaw uchwalanych przez polski parlament – zadeklarował prezydent.

 Andrzej Duda podpisał "Kartę Rodziny"
Andrzej Duda podpisał "Kartę Rodziny" (Getty Images)
Zobacz film: "Cyfrowe drogowskazy ze Stacją Galaxy i Samsung: część 3"

Co zawiera dokument?

  • Zapewnienie o wsparciu finansowym dla rodzin, w tym utrzymanie wypłat 500+, Dobry Start 300+ oraz bonu turystycznego na każde dziecko 500+
  • Deklaracja wsparcia dla seniorów poprzez takie programy jak wypłata tzw. trzynastej emerytury oraz zapewnienie darmowych leków dla osób po 75. roku życia
  • Pomoc dla osób samotnie wychowujących dzieci, oraz dla rodzin z niepełnosprawnymi dziećmi
  • Utrzymanie zakazu adopcji dzieci przez pary homoseksualne
  • Deklaracja niepodwyższania wieku emerytalnego

2. "Karta Rodziny" a wsparcie finansowe

- Nie mam żadnych wątpliwości jako prezydent, że właśnie rodzina - jak słusznie stanowi Konstytucja - wymaga szczególnej opieki ze strony państwa – powiedział Andrzej Duda podczas podpisania dokumentu. - Rodzina to dzieci, dziadkowie, w szerokim tego słowa znaczeniu. To często rodzina wielopokoleniowa, często się wspierająca - dodał.

Oprócz zapewnienia o wsparciu finansowym dla rodzin, w dokumencie jest też deklaracja objęcia szczególną opieką rodziny wychowujących dzieci z niepełnosprawnościami.

W "Karcie" znalazły się również zapisy związane z uchronieniem dzieci przed pornografią, a także realizowanie programów walki z uzależnieniami u nieletnich. Duda podkreślił, że koniecznym jest też wprowadzenie wyższych kar za przemoc w rodzinie.

3. Prorodzinny rynek pracy

Prezydent zwracał również uwagę na konieczność pomocy rodzinom samotnie wychowującym dzieci i stworzenie "prorodzinnego rynku pracy".

"Posiadanie dziecka nie może być argumentem przeciw rozwojowi zawodowemu" – zaznaczył Andrzej Duda. Jak podkreślił prezydent prawa kobiet, które wracają po urlopie macierzyńskim, powinny być bardziej chronione.

4. LGBT i "obca ideologia"

W "Karcie Rodziny" znalazły się również zapisy o "ochronie dzieci przed ideologią LGBT", co ma zapewnić, zdaniem prezydenta, "zakaz propagowania tej ideologii" w instytucjach publicznych.

Duda podkreślił również, że nie godzi się na adopcję dzieci przez pary homoseksualne, a małżeństwo to "związek kobiety i mężczyzny”.

- Wobec wielu debat i prądów, które otaczają nas i usiłują przenikać do naszej rzeczywistości, a czasem siłą są nam wtłaczane, ta obrona rodziny jest konieczna. (...) To jest obca ideologia, nie ma zgody na to, by mogło być to wprowadzane do naszego kraju – powiedział prezydent.

5. "Kartę Rodziny" wymyślił Komorowski?

- "Kartę rodziny" podpisał ponad 6 lat temu Bronisław Komorowski i za tym szły bardzo duże udogodnienia razem z ustawami, które wtedy przyjmowaliśmy - stwierdził w programie "Tłit" polityk PO Grzegorz Schetyna, komentując przyjętą w środę przez Andrzeja Dudę "Kartę Rodziny".

- To jest oczywiście próba znalezienia podziału i agresywnego ataku na konkurenta i to widać też w liście Jarosława Kaczyńskiego, i w sygnałach, które odbieram ze sztabu Andrzeja Dudy. Ale w kampanii nie o tym będzie rozmowa, bo to nie jest prawdziwy temat i prawdziwa różnica między kandydatami. Różnica polega na tym, czy Polska ma być demokratyczna, praworządna i europejska, czy ma być otwarta, czy ma być wspólną Polską i wspólną sprawą, czy też ma być krajem, w którym się wyklucza, i w którym się nie rozmawia z ludźmi, którzy mają inne zdanie i inne sympatie polityczne. O tym będzie ta kampania - ocenił Schetyna.

Zobacz także: Bon turystyczny 500 plus. Od kiedy, dla kogo i w jakiej formie? Oto, co o nim wiemy

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze