Kolonie i obozy 2020. Czy dzieci pojadą na wakacje?
Rząd powoli znosi obostrzenia wprowadzone do walki z koronawirusem. Swoją działalność wznowiły (pod pewnymi warunkami) hotele i miejsca noclegowe. Rodzice zastanawiają się, jak w tym roku będą wyglądały wakacje. Co z koloniami, obozami harcerskimi i obozami sportowymi? Minister edukacji zdradza szczegóły rozmów, które toczą się w resorcie.
1. Kolonie i obozy 2020
Podczas konferencji pojawiło się pytanie o letnie obozy i kolonie. W odpowiedzi minister Piontkowski poinformował, że ministerstwo prowadzi rozmowy na ten temat z organizatorami takich form wypoczynku. Główną kwestią, jaka jest podnoszona w ich trakcie, są względy bezpieczeństwa.
Ministerstwo chce wypracować normy bezpieczeństwa sanitarnego, jakie miałyby obowiązywać np. na obozach harcerskich.
-Zabezpieczenie przed koronawirusem ma być priorytetem - zapewnia ministerstwo.
-Jeżeli uda nam się wypracować jakieś wspólne stanowisko, będziemy wtedy rozmawiali z ministrem zdrowia i być może uda się w jakiejś formule takie obozy czy kolonie zorganizować. Ale w tej chwili jeszcze nie jestem pewny, czy będzie to możliwe. Będziemy próbowali rozmawiać na ten temat. Może w ograniczonej formie jednak gdzieś kolonie czy obozy harcerskie uda się zorganizować. Wydaje się, że skoro uruchomione są w tej chwili hotele, jest możliwa turystyka indywidualna, być może da się w jakiejś formule także zorganizować takie wyjazdy grupowe dla młodzieży" - powiedział Piontkowski.
2. Wakacje 2020. Wyjedziemy za granicę?
Wiceminister zdrowia, Waldemar Kraska, mówił w piątek, że "musimy nauczyć się żyć z koronawirusem, więc myślę, że ruch między poszczególnymi państwami na pewno wróci". Wiceminister zaznaczał jednak na konferencji prasowej, że tegoroczne wakacje spędzimy raczej w kraju. Dalsze podróże (poza Europę) będą wykluczone.
Wiceminister rozwoju Andrzej Gut-Mostowy mówił w kolei w "Rzeczpospolitej", że osoby, które wykupiły już wczasy dla dzieci, będą mogły skorzystać z gwarancji, które daje prawo.
"Zakup wyjazdu na kolonię, która jest imprezą turystyczną, jest objęty ochroną na wypadek niewypłacalności, a każdy klient – w razie rezygnacji – po spełnieniu wymogów ustawowych w związku z COVID-19 dostanie 100 proc. zwrotu wpłat lub będzie mógł odebrać voucher" – mówił wiceminister rozwoju.
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl