Trwa ładowanie...

Kolonie i obozy 2020. Czy dzieci pojadą na wakacje?

Rząd powoli znosi obostrzenia wprowadzone do walki z koronawirusem. Swoją działalność wznowiły (pod pewnymi warunkami) hotele i miejsca noclegowe. Rodzice zastanawiają się, jak w tym roku będą wyglądały wakacje. Co z koloniami, obozami harcerskimi i obozami sportowymi? Minister edukacji zdradza szczegóły rozmów, które toczą się w resorcie.

Zobacz film: "Koronawirus u dzieci"

1. Kolonie i obozy 2020

Podczas konferencji pojawiło się pytanie o letnie obozy i kolonie. W odpowiedzi minister Piontkowski poinformował, że ministerstwo prowadzi rozmowy na ten temat z organizatorami takich form wypoczynku. Główną kwestią, jaka jest podnoszona w ich trakcie, są względy bezpieczeństwa.

Ministerstwo chce wypracować normy bezpieczeństwa sanitarnego, jakie miałyby obowiązywać np. na obozach harcerskich.

-Zabezpieczenie przed koronawirusem ma być priorytetem - zapewnia ministerstwo.

Jak będą wyglądały wakacje 2020?
Jak będą wyglądały wakacje 2020?

-Jeżeli uda nam się wypracować jakieś wspólne stanowisko, będziemy wtedy rozmawiali z ministrem zdrowia i być może uda się w jakiejś formule takie obozy czy kolonie zorganizować. Ale w tej chwili jeszcze nie jestem pewny, czy będzie to możliwe. Będziemy próbowali rozmawiać na ten temat. Może w ograniczonej formie jednak gdzieś kolonie czy obozy harcerskie uda się zorganizować. Wydaje się, że skoro uruchomione są w tej chwili hotele, jest możliwa turystyka indywidualna, być może da się w jakiejś formule także zorganizować takie wyjazdy grupowe dla młodzieży" - powiedział Piontkowski.

2. Wakacje 2020. Wyjedziemy za granicę?

Wiceminister zdrowia, Waldemar Kraska, mówił w piątek, że "musimy nauczyć się żyć z koronawirusem, więc myślę, że ruch między poszczególnymi państwami na pewno wróci". Wiceminister zaznaczał jednak na konferencji prasowej, że tegoroczne wakacje spędzimy raczej w kraju. Dalsze podróże (poza Europę) będą wykluczone.

Wiceminister rozwoju Andrzej Gut-Mostowy mówił w kolei w "Rzeczpospolitej", że osoby, które wykupiły już wczasy dla dzieci, będą mogły skorzystać z gwarancji, które daje prawo.

"Zakup wyjazdu na kolonię, która jest imprezą turystyczną, jest objęty ochroną na wypadek niewypłacalności, a każdy klient – w razie rezygnacji – po spełnieniu wymogów ustawowych w związku z COVID-19 dostanie 100 proc. zwrotu wpłat lub będzie mógł odebrać voucher" – mówił wiceminister rozwoju.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Polecane dla Ciebie

Pomocni lekarze

Szukaj innego lekarza

Komentarze

Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.