Trwa ładowanie...

8-latek z niewydolnością serca. Kolejny nietypowy objaw koronawirusa

8-letni Jayden nie miał chorób współistniejących. Początkowo też nie zdradzał typowych objawów zakażenia się koronawirusem. Kiedy trafił do szpitala, lekarze stwierdzili u niego niewydolność serca. To kolejny taki przypadek u dzieci z COVID-19.

Zobacz film: "Maseczka ochronna czy chustka? Ekspert wyjaśnia, czym zasłaniać usta"

1. Koronawirus objawił się biegunką

Jak relacjonuje matka Navita Hardowar, chłopiec początkowo nie zdradzał żadnych typowych objawów zarażenia się koronawisen. Miał biegunkę i lekką gorączkę. Po kilku dniach rodzice zauważyli, że chłopiec zaczyna słabnąć, zabrali więc go pediatry. Lekarz doszedł do wniosku, że taki stan był spowodowany tym, że chłopiec mało jadł w ostatnich dniach.

8-latek z niewydolnością serca. Kolejny nietypowy objaw koronawirusa
8-latek z niewydolnością serca. Kolejny nietypowy objaw koronawirusa (Getty Images)

Stan zdrowia Jaydena zaczął jednak gwałtownie się pogorszać. "Usłyszałam, jak mnie woła. Jayden ma silny głos, ale tym razem był bardzo cichy. To mnie zaniepokoiło" – powiedziała Navita w rozmowie z New York Post.

Kiedy matka weszła do pokoju chłopca, zauważyła, że jego głowa i ręce były skręcone w niewygodnych pozycjach, a usta były sine. Tata Jaydena oraz jego starszy brat zaczęli reanimować chłopca, a matka wezwała karetkę.

2. Koronawirus wywołał niewydolność serca u dziecka

Jyaden trafił na OIOM i od razu został podłączony pod respirator. Lekarze stwierdzili, że chłopiec doznał zatrzymania akcji serca i niewydolności serca. Przeprowadzano też test na koronawirusa, który wykazał pozytywny wynik.

Rodzice wciąż zachodzą w głowę jak mogło dojść do zakażenia. "Żadne z naszej szóstki - dwoje dorosłych i czworo dzieci - nie było chore. Wszyscy byliśmy bardzo silni i pilnowaliśmy utrzymania dystansu społecznego… Myśleliśmy, że jesteśmy bezpieczni" - powiedział.

Wciąż nie wiadomo, czy ktoś jeszcze z rodziny miał kontakt z koronawirusem, wyniki testów jeszcze nie są dostępne. Sam Jayden jest już w lepszej formie. Po trzech dniach w szpitalu został odłączony od respiratora. Jego rodzice mają nadzieję, że wkrótce będą mogli zabrać syna do domu.

3. Choroba Kawasakiego. Nietypowe objawy koronawirusa u dzieci

Dr James Schneider ze szpitala dziecięcego Cohen powiedział, że w ostatnim czasie do szpitali trafiło sześciu małych pacjentów z podobnymi objawami. Analogiczne doniesienia dochodzą też z Wielkiej Brytanii i Francji.

Międzynarodowi eksperci uważają, że to nowy zespół objawów u dzieci zakażonych koronawirusem. Niektóre objawy są podobne do zespołu wstrząsu toksycznego i atypowej choroby Kawasakiego.

Wcześniej brytyjska publiczna służba zdrowia NHS wydała ostrzeżenie, w którym apeluje do lekarzy, by zwracali uwagę na przypadki pacjentów dziecięcych z cechami zespołu wstrząsu toksycznego i atypowej choroby Kawasakiego. Ich zdaniem może to być powiązane z zarażeniami koronawirsuem. Podobne spostrzeżenia mają Francuzi - tamtejsza Agencji Zdrowia Publicznego informuje o 25 przypadkach ciężkich schorzeń u dzieci, które przypominają zespół Kawasakiego.

Francuscy lekarze są przerażeni - każdego roku leczyli 2-3 dzieci z takimi objawami. Podczas ostatnich 3 tygodni na oddziałach intensywnej terapii ta liczba zwiększyła się kilkanaście razy. Francuski minister zdrowia, Olivier Veran, oświadczył, że traktuje tę sprawę bardzo poważnie, ponieważ może mieć związek z koronawirusem.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Polecane dla Ciebie

Pomocni lekarze

Szukaj innego lekarza

Komentarze

Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.