Alergia u dziecka - dlaczego coraz więcej dzieci cierpi na objawy alergii?
Naukowcy twierdzą, że w "śmieciowym" jedzeniu i wysokotłuszczowej diecie, kryje się przyczyna gwałtownego rozpowszechnienia się występowania alergii.
Znaleziono dowód na to, że dieta Zachodu bogata w czerwone mięso, cukier i tłuszcze obniża liczbę zdrowych bakterii w naszym organizmie.
"Bez tych mikroorganizmów, spajających system immunologiczny, dzieci są narażone na astmę, egzemę i inne rodzaje alergii. Liczba osób cierpiących na alergię trzykrotnie wzrosła w ciągu ostatnich 20 lat" - podaje "DailyMail".
Wielu naukowców obwinia za to współczesną obsesję na punkcie higieny i styl życia dzieci, które są izolowane od środowiska zewnętrznego. Niektórzy lekarze twierdzą, że kontakt z zarazkami i brudem w pierwszych latach życia jest bardzo ważny dla zdrowia układu immunologicznego.
W nowym badaniu porównano bakterie jelitowe dzieci mieszkających we Florencji, w Włoszech, z młodzieżą dorastającą w wiosce w Burkina Faso.
Naukowcy odkryli, że afrykańskie dzieci, które jadły posiłki podobne do tych, które spożywali ich przodkowie od tysięcy lat, mieli dużo niższy odsetek mikroorganizmów związanych z pojawieniem się otyłości w przyszłości. Okryto u nich za to dużo więcej kwasów tłuszczowych chroniących przed zapaleniem.
Dieta afrykańskich dzieci składała się głównie ze zbóż, czarnej fasoli i warzyw. Włoskie dzieci natomiast jadały dużo więcej mięsa, tłuszczów i cukru.
Autor badań, dr Paolo Lionetti z uniwersytetu we Florencji, powiedział, że różnice pomiędzy bakteriami w dziecięcych jelitach można wytłumaczyć ich dietą, na którą wpływ mają również inne czynniki, takie jak: etniczne środowisko, warunki sanitarne, klimat, czy położenie geograficzne.
– Miliony bakterii, które żyją w ludzkim jelicie pełnią bardzo istotną funkcję w trawieniu, ochronie przed patogenami i redukowaniu ryzyka zapalenia - powiedział dr Paolo Lionetti.
– Istnieją dowody na to, że probiotyki w jelitach są skuteczne w pobudzaniu układu immunologicznego, szczególnie u dzieci z egzemą. Mogą one chronić przed alergią - powiedziała Lindsey McManus z Allergy UK.