Trwa ładowanie...

5 naukowo potwierdzonych prawd na temat współczesnych ojców

Na przestrzeni ostatnich lat rola, jaką ojciec odgrywa w rodzinie, uległa zdecydowanej zmianie. Jeszcze kilka dekad temu mężczyzna piastował funkcję głowy rodziny, dbającej przede wszystkim o jej materialny byt, co nie do końca szło w parze z uczestniczeniem w procesie wychowania dzieci. Dziś sztywny podział pomiędzy rolą matki i ojca ulega zatarciu. Do jakich wniosków doszli amerykańscy eksperci z Centrum Badań „Pew”?

Zobacz film: "Ciekawe gry i zabawy dla całej rodziny"

spis treści

1. Utrzymanie domu na spółkę

Współcześnie nie tylko ojciec dba o utrzymanie domu – finansowa odpowiedzialność spoczywa także na matce
Współcześnie nie tylko ojciec dba o utrzymanie domu – finansowa odpowiedzialność spoczywa także na matce

Chyba najbardziej widoczną zmianą, jaka zaszła w modelu ojcostwa, jest zejście mężczyzny z piedestału jedynego żywiciela rodziny. Dochód współczesnych gospodarstw domowych coraz częściej jest owocem wkładu obydwojga małżonków – ojca i matki, której rola jeszcze nie tak dawno skupiała się przede wszystkim na opiece nad dziećmi i trosce o dom. Dziś kobieta efektywnie łączy te obowiązki z karierą, choć polski rynek pracy nie jest łaskawy dla pracujących matek.

Zdania na temat tego zjawiska są podzielone. Niektórzy twierdzą, że aktywność zawodowa matki negatywnie odbija się na rodzinie. Jednak wyniki badań przeprowadzonych przez psychologów zdają się temu zaprzeczać. Kobieta staje się dla dzieci wzorem, udowadnia, że można wypełniać obowiązki, nie zaniedbując swoich ambicji, a maluchy mają okazję nauczyć się samodzielności.

Maciej Kurzajewski o roli ojca - wywiad Doroty Zawadzkiej, cz. 1
Maciej Kurzajewski o roli ojca - wywiad Doroty Zawadzkiej, cz. 1

Dziennikarz sportowy Maciej Kurzajewski jest ojcem dwóch chłopców. Starszy z nich ma 15, a młodszy 6...

zobacz galerię

2. Role nie tak odmienne

Zmianie ulegają także funkcje spełniane przez rodziców. Stopniowo zaczynają się one przenikać. Coraz więcej ojców poświęca czas na wykonywanie prac domowych i opiekę nad dziećmi, odchodząc tym samym od tradycyjnego modelu, w którym ojcostwo miało wymiar bardziej pragmatyczny, skupiający się na zapewnieniu rodzinie zabezpieczenia materialnego. Mężczyznom coraz częściej zależy na partnerstwie nie tylko w kwestiach finansowych. W zdecydowanej większości chcą uczestniczyć w rozmowach z dziećmi na temat ich problemów i współdecydować o ważnych sprawach dotyczących ich życia. To samo dotyczy zabaw z maluchem, pomocy w nauce, kontaktów z nauczycielami czy opieki nad chorym dzieckiem.

3. Trudna równowaga

Pogodzenie obowiązków zawodowych i domowych stanowi dla mężczyzn ogromne wyzwanie, które mimo wszystko coraz chętniej podejmują
Pogodzenie obowiązków zawodowych i domowych stanowi dla mężczyzn ogromne wyzwanie, które mimo wszystko coraz chętniej podejmują

Chociaż rola matki i ojca wyraźnie się zbiega, mężczyźni przyznają, że łączenie obowiązków domowych i zawodowych sprawia im trudność. Największym problemem jest zmęczenie i brak czasu dla siebie, zwłaszcza w przypadku rodzin, w których jest więcej niż dwoje dzieci. Niektórzy panowie mają również problem z brakiem cierpliwości wobec pociechy i ustaleniem podziału obowiązków z żoną. Nieco mniejsza grupa największy kłopot widzi w braku odpowiedniej wiedzy na temat wychowania i zajmowania się dzieckiem, co w ich przypadku najczęściej jest wynikiem rezygnacji z uczestnictwa w szkołach rodzenia czy warsztatach poświęconych rodzicielstwu.

4. Pokolenie pokoleniu nierówne

Współcześni ojcowie deklarują, że spędzają więcej czasu z własnym dzieckiem, niż ich ojcowie spędzali z nimi. Dane szacunkowe pokazują, że w ciągu dni roboczych są to ok. 3 godziny na dobę, podczas gdy w dniu wolnym od pracy – 5 godzin. W najgorszej sytuacji są ojcowie, którzy na pracę poświęcają więcej niż 8 godzin dziennie. Ponad 30 proc. z nich zaznacza, że czynnik ten negatywnie wpływa na relacje z pociechą i nie pozwala stać się lepszym ojcem.

5. Ojciec na pełnym etacie

O wiele częściej niż w przeszłości schemat, zgodnie z którym ojciec pracuje, a matka pozostaje w domu, zostaje odwrócony. Choć kilkanaście lat temu sytuacja tego typu byłaby nie do pomyślenia, dziś przejęcie funkcji tzw. głowy rodziny przez matki przestaje budzić zdziwienie. jesteśmy obserwatorami ciekawego zjawiska powolnego procesu odchodzenia od męskości pojmowanej w sposób typowy jeszcze dla naszych ojców czy dziadków.

Jesteście po rozwodzie i obawiasz się, że ucierpią na tym relacje ojca z dzieckiem? Porozmawiaj na ten temat z naszymi użytkownikami.

Polecane dla Ciebie

Pomocni lekarze

Szukaj innego lekarza

Komentarze

Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.