5 z 6Długotrwałe stosowanie hormonów
- Nie ma ono negatywnego wpływu na zajście w ciążę i rozwój płodu. Antykoncepcja dostępna w Polsce jest w pełni odwracalna i z założenia po jej odstawieniu kobieta jest płodna. Mitem jest, że jej stosowanie powoduje bezpłodność. Antykoncepcja hamuje owulację, w ten sposób “oszczędzamy” rezerwę jajnikową (potencjalną ilość komórek jajowych) i jest to działanie korzystne — zaznacza nasz ekspert.
- Chociaż stosowanie antykoncepcji hormonalnej nie ma wpływu na przyszłą ciążę i płód, zaraz po jej odstawieniu zwiększa się prawdopodobieństwo ciąży bliźniaczej. Dlatego też przed planowaną ciążą przez 3 miesiące można stosować inną antykoncepcję. Warto też przyjmować kwas foliowy, wykonać badania zlecone przez specjalistę i dopiero po tym okresie zacząć starać się o dziecko — podpowiada nasz ekspert.
- Bardzo rzadko zdarza się zajść w ciążę w trakcie stosowania antykoncepcji hormonalnej; jeżeli jednak do tego dojdzie, należy od razu odstawić hormony i zgłosić się do lekarza. Nie ma badań dotyczących wpływu antykoncepcji na rozwijający się płód, ale nie można wykluczyć jej negatywnego działania. W swojej praktyce spotkałam się z dwoma przypadkami ciąży u pacjentek przyjmujących tabletki antykoncepcyjne. Obie przebiegały prawidłowo, a dzieci urodziły się zdrowe.
Zobacz też: Brak orgazmu, problemy z erekcją. Sprawdź, jaki wpływ na seks ma alkohol