3 z 6Plastry antykoncepcyjne
- Plastry antykoncepcyjne należą do hormonalnej antykoncepcji przezskórnej. Różnica pomiędzy pigułką a plastrem jest taka, że hormony zawarte w tabletce wchłaniają się przez przewód pokarmowy, natomiast te obecne w plastrze — poprzez skórę. Ich skład jest podobny, ale dawka obecna we krwi — mniejsza. Stosowanie tej metody jest wygodniejsze, nie trzeba pamiętać o codziennym przyjmowaniu pigułki, ponieważ plaster wymienia się raz w tygodniu — wyjaśnia nasz ekspert.
- Najczęściej tę metodę wybierają pacjentki niesystematyczne, roztargnione czy po prostu zapracowane, które “nie mają głowy”, by pamiętać o codziennym przyjmowaniu tabletki. Ponadto stosując plastry antykoncepcyjne, “oszczędzamy” wątrobę, ponieważ unika się “pierwszego przejścia” hormonów przez ten narząd. Jest on więc mniej obciążony. Przeciwskazania do stosowania tej metody są jednak takie same jak przy antykoncepcji doustnej, dlatego zawsze wcześniej należy skorzystać z porady specjalisty — dodaje dr Paszkiewicz-Juszczak.
W przypadku kobiet ze zwiększoną masą ciała skuteczność przezskórnej antykoncepcji jest mniejsza. Dlaczego?
- Stężenie hormonów może okazać się mniejsze, a czasami zbyt małe, aby uzyskać działanie antykoncepcyjne. Ponadto u kobiet z otyłością, których BMI przekracza 30, antykoncepcja hormonalna (w postaci pigułki, plastra czy pierścienia dopochwowego) jest przeciwwskazana, ponieważ może dojść do powikłań wynikających ze zwiększonej masy ciała, takich jak np. nadciśnienie, zakrzepica czy udar mózgu.
Na następnym slajdzie obejrzysz WIDEO na temat antykoncepcji “po”
Zobacz też: Na ciele mężczyzny pojawiają się guzki. Boi się najgorzego