2 z 6Pigułka antykoncepcyjna
- Pigułka antykoncepcyjna, zarówno jedno-, jak i dwuskładnikowa, działa od momentu przyjęcia przez pacjentkę, pod warunkiem, że stało się to w pierwszym dniu miesiączki. Jeżeli jednak połkniemy ją w okresie od 2. do 5. dnia menstruacji, należy przez następne 7 dni jej przyjmowania stosować dodatkowe zabezpieczenie, np. prezerwatywę — tłumaczy dr Paszkiewicz-Juszczak.
- Jeżeli zmieniamy rodzaj tabletki z dwuskładnikowej (która zawiera etynyloestradiol i progestagen) na jednoskładnikową (w której skład wchodzi tylko progestagen), działanie antykoncepcyjne jest zapewnione i nie ma potrzeby stosowania dodatkowej metody. Tak samo jest w sytuacji zmiany metody antykoncepcyjnej w postaci plastra czy ringu dopochwowego na pigułkę jednoskładnikową. Co ważne, gdy przechodzimy z tabletki jednoskładnikowej na dwuskładnikową, przez kolejne 7 dni nie mamy zagwarantowanej pełnej ochrony antykoncepcyjnej — mówi nasz ekspert.
- Natomiast kobiety po porodzie, które karmią piersią, mogą przyjmować pigułkę jednoskładnikową. Zabezpiecza ona przed kolejną ciążą po 7 dniach stosowania — dodaje ginekolog.
Zobacz też: Ciemna strona alkoholu. Mit na temat kaca, w który wierzy większość z nas