Jeszcze młodsze dzieci pójdą do przedszkola - zapowiada Ministerstwo Edukacji

Przedszkole zamiast żłobka. Ministerstwo Edukacji rozważa obniżenie wieku edukacji przedszkolnej. Oznacza to, że do przedszkoli mogłyby pójść dzieci, które ukończyły 2,5 roku, a nie 3 lata. Czy te zmiany są słuszne?

Plany wyjawiła niedawno minister edukacji Anna Zalewska. Szefowa resortu powiedziała, że kluczem w tych zmianach jest uelastycznienie opieki żłobkowej. Według niej dziecko w wieku 2,5 lat może być już wystarczająco rozwinięte, by pójść do przedszkola. Niestety, nie podała jednak szczegółów, co pozostawia pole do polemiki i dyskusji wśród rodziców.

Polecane wideo:

Co mówią przepisy?

Zgodnie z ustawą o opiece nad dziećmi do lat 3 oraz ustawą o systemie oświaty, obecnie edukacją przedszkolną objęte są dzieci, które ukończyły 3. rok życia.

Te same akty prawne precyzują, że do placówki przedszkolnej dzieci, które ukończył 2,5 roku dyrektor placówki może przyjąć pod swoje skrzydła tylko w „szczególnie uzasadnionych przypadkach”. Przy czym każde przedszkole indywidualnie określa takie przypadki.

Mogą to być: trudna sytuacja rodzinna, niespodziewana sytuacja losowa rodziny, rodzeństwo w przedszkolu, rozwój psychiczny i fizyczny na etapie pozwalającym na usamodzielnienie. I w większości właśnie etap rozwoju jest głównym czynnikiem pozwalającym na posłanie dziecka do placówki przedszkolnej, a nie do żłobka.

Dwulatek a trzylatek, czym się różnią?

Czy jednak każdy dwulatek jest w stanie zaadoptować się w środowisku o rok starszych dzieci? Różnice rozwojowe między nimi są przecież kolosalne.

Dwulatki nie potrafią jeszcze okazywać emocji – na każde nieudane ułożenie klocków, na każdy konflikt, na każde niepowodzenie reagują płaczem. Trzylatek więcej rozumie, potrafi wyrazić, co czuje.

Dzieci w tym wieku lubią przebywać w grupie, ale bawią się zazwyczaj obok siebie, we własnym towarzystwie. Naśladują działania innych, chętnie sięgają po zabawkę, którą akurat ma w rękach kolega lub koleżanka, ale bawią się nią samodzielnie. Trzylatki potrafią się porozumieć i poprowadzić zabawę tak, by każde było zadowolone.

Dwulatek nie umie jeszcze dokonać wyboru, potrzebuje swobody, lubi wydawać rozkazy – to cechy rozwojowe. U starszych dzieci zauważyć można już pójście na kompromis.

Za mało miejsc w żłobkach

Skąd więc pomysł, by dzieci posłać wcześniej do przedszkola? Wydaje się, że jest to działanie sprzeczne z cofnięciem obowiązku szkolnego dla sześciolatków.

Przyczyną takich rozważań może być fakt, iż w skali całego kraju zaczyna brakować miejsc w żłobkach. Na przykład w Lublinie rocznik dzieci, które poszły do żłobka w 2015 roku, liczy około 3,5 tysiąca. Miejsc w żłobkach publicznych jest tylko 950. Dodatkowe kilkaset znajduje się w instytucjach prywatnych. Co z resztą dzieci?

Dyrektorzy zaznaczają, że maluchy mogłyby pójść do przedszkola, jednak reforma musi być dobrze przemyślana. Nie można wieku po prostu obniżyć, ponieważ młodsze dzieci potrzebują innego nauczania.

Ministerstwo Edukacji nie precyzuje swoich planów. Nie jest znany również termin, w którym 2,5 latki mogłyby pójść do przedszkola.

Komentarze

DYSKUSJE NA FORUM

Nocne krzyki

Mamarokporoku • ostatni post 2 miesiące temu

4
Artykuły Rozwój niemowlęcia
Rozwój niemowlęcia

Naburmuszony malec

Naburmuszony malec

Małe dziecko ma jeszcze problemy z odpowiednim wyrażaniem emocji.

Rozwój niemowlęcia

Pływanie niemowląt

Pływanie niemowląt

Pływanie niemowlaka wydaje się czymś niespotykanym, a nawet niebezpiecznym. Wiele osób zapomina bowiem, że przez 9 miesięcy ciąży to właśnie woda była naturalnym środowiskiem, w którym żyło i rozwijało się dziecko.

Rozwój niemowlęcia

Zachowanie u niemowlaka

Zachowanie u niemowlaka

Stan w jakim noworodek przychodzi na świat jest informacją o jego rozwoju prenatalnym, doświadczeniach w brzuchu mamy i w okresie okołoporodowym. Ten stan ma ogromne znaczenie na całe życie.

Rozwój niemowlęcia

Błędy, które najczęściej popełniają rodzice niemowląt

Błędy, które najczęściej popełniają rodzice niemowląt

Najczęstsze błędy młodych rodziców Świeżo upieczeni rodzice czasami nieświadomie popełniają błędy, które mogą rzutować zarówno na rozwój (...) , jak i prawidłowe funkcjonowanie malucha. Czy wiesz, jakie pomyłki zdarzają się najczęściej?...

Rozwój niemowlęcia

Niemowlę z psem

Niemowlę z psem

Niemowlę i pies - czy to dobrana para? Jeśli pod jednym dachem mieszka mały szkrab i czworonożny pupil, czasami bywa nieprzyjemnie, a niekiedy wręcz przeciwnie: zupełna sielanka i obustronna przyjaźń. Gdy trzymasz psa w domu, pamiętaj o codziennym utrzymywaniu...

Rozwój niemowlęcia

Skoki rozwojowe

szczególnie intensywnego wzrostu i rozwijania nowych umiejętności przypada na pierwszy rok życia. Mózg i układ nerwowy niemowlęcia ciągle (...) może odczuwać zaniepokojenie i szukać ukojenia w ramionach mamy. Czasem rodzicom może...

Rozwój niemowlęcia

Komu jest potrzebny smoczek?

Komu jest potrzebny smoczek?

Płacz to najbardziej przykry dźwięk dla rodziców. Potrafi wzbudzać skrajne emocje. Bardzo trudno się do niego przyzwyczaić i dlatego poszukuje się skutecznych sposobów, by było go jak najmniej. W przypadku małych dzieci w takich sytuacjach na ratunek...

Rozwój niemowlęcia

Dysplazja stawu biodrowego u dzieci

Dysplazja stawu biodrowego u dzieci

samochodowym mogą wpływać na prawidłowy rozwój zdrowia dziecka. Przyczyny występowania dysplazji czynniki genetyczne - może być dziedziczona (...) na rozwój dziewczynek, u których dysplazja występuje dużo częściej. ułożenie...

Rozwój niemowlęcia

Chcesz mieć inteligentne dziecko? Jedz w ciąży owoce!

Chcesz mieć inteligentne dziecko? Jedz w ciąży owoce!

przez kobiety owoców podczas ciąży. Okazało się, że spożywanie owoców w stanie błogosławionym ma bezpośredni wpływ na rozwój pamięci u niemowlęcia (...) , że na rozwój poznawczy nie wpływa klasa społeczna...

Rozwój niemowlęcia

Niewiarygodne! Ten noworodek zaczął chodzić zaraz po urodzeniu

Niewiarygodne! Ten noworodek zaczął chodzić zaraz po urodzeniu

Zgodnie z tym, co twierdzą pediatrzy, dziecko zaczyna chodzić ok. 12 miesiąca życia. Czasem postawienie pierwszego kroku zajmuje mu więcej czasu, a czasem nieco mniej. Jednak to dziecko urodzone w New Delhi jest zaprzeczeniem tego, co do tej pory wiedzieliśmy...