10-letnie dziecko zmarło w wyniku zatrucia czadem. Matka sądziła, że to zwykłe przeziębienie
10-letni chłopiec zmarł w wyniku zatrucia tlenkiem węgla. Jego matka pomyliła objawy zatrucia ze zwykłym przeziębieniem.
Rodzina 10-letniego Gavina Klebsa przebywała w Big Lake na Alasce. W pewnym momencie chłopiec źle się poczuł się. Zaczął mieć mdłości i odczuwał silne zmęczenie. Siostra chłopca tego samego dnia narzekała na silny ból głowy. Rodzice postanowili, że dzieci nie pójdą do szkoły i zostaną z mamą w domu.
Zobacz również:
Matka uznała, że to najpewniej objawy przeziębienia i rodzeństwo złapało jakiegoś wirusa. Wieczorem poleciła dzieciom, aby położyły się do łóżka i wzięły lekarstwa na wzmocnienie.
Kolejnego dnia rodzina została znaleziona nieprzytomna. Wszyscy zatruli się tlenkiem węgla. Utracili z tego powodu również smak i węch. Sarah razem z córką zostały przewiezione do szpitala, a stamtąd do Seattle, na specjalistyczne badania. Niestety 10-letni Gavin nie przeżył.
Na początku nie było wiadomo, dlaczego doszło do tej tragedii. Śledczy ustalili jednak, że winę ponosi lodówka zasilana propanem, z której ulatniał się cichy zabójca - tlenek węgla. Rodzina zapewnia, że zaopatrzy się w czujniki, które ostrzegają przed natężeniem tlenku węgla w powietrzu.
Sarah Klebs nie może uwierzyć w to, co się stało. Objawy u jej dzieci wskazywały na przeziębienie. Nikt nie był świadomy, w jakim niebezpieczeństwie wszyscy byli.
Do zatrucia tlenkiem węgla dochodzi najczęściej z powodu awarii instalacji grzewczych. W wyniku spalania gazu powstaje tlenek węgla, który powinien uchodzić przez komin na zewnątrz. Jeżeli dochodzi do rozszczelnienia lub innych awarii, tlenek węgla zamiast przez komin, dostaje się do wnętrza domu. Dochodzi wówczas do zatrucia czadem.
Czad jest bezwonny i niewidoczny dla oka. Bardzo ciężko jest rozpoznać jego działanie. Objawami zatrucia czadem są: zawroty i ból głowy, wymioty, konwulsje, nagłe zmęczenie. Jeżeli zawartość tlenku węgla w powietrzu wzrośnie do 1,28 proc., wówczas już po 3 wdechach nastąpi utrata przytomności, a zaledwie po upływie 3 minut - śmierć.
Bardzo ważne jest systematyczne sprawdzanie instalacji grzewczych oraz zamontowanie czujników wykrywania czadu. Jeżeli istnieje jakiekolwiek ryzyko, że objawy wskazują na działanie czadu, należy jak najszybciej wyjść na zewnątrz.