Trwa ładowanie...

Jak zabezpieczyć się przed czadem?

Avatar placeholder
28.09.2021 17:00
Jak zabezpieczyć się przed czadem?
Jak zabezpieczyć się przed czadem? (Adobe Stock)

Zastanów się, jak zabezpieczyć się przed czadem w swoim domu lub mieszkaniu i zadbaj o bezpieczeństwo wszystkich domowników. Powodem zatrucia układu oddechowego, a nawet zgonu może być nieodpowiedzialne ogrzewanie oraz odprowadzanie spalin bez jakiejkolwiek ich kontroli. Chroń zdrowie swoje i bliskich. Poznaj kilka wskazówek, które pomogą Ci dowiedzieć się nieco więcej na temat tego, jak uchronić się przed tlenkiem węgla.

spis treści

1. Tlenek węgla – co to takiego?

Tlenek węgla to inaczej mówiąc czad, który powstaje głównie w wyniku spalania się paliw. Warto jednak zauważyć, że substancje te tworzą się tylko wtedy, kiedy paliwo nie ulegnie całkowitemu rozkładowi. Powodem takiego zjawiska jest brak odpowiedniej ilości tlenu, który potrzebny jest do przeprowadzenia procesu spalania.

Zwróć uwagę na bezpieczeństwo swoich bliskich, gdyż czad jest niewidocznym gazem, który przemieszcza się wraz z powietrzem. Brak barwy i zapachu dodatkowo potęguje fakt, że staje się to nie lada niebezpieczeństwem dla osób, które nie posiadają nowoczesnych zabezpieczeń domowych.

2. Objawy zatrucia tlenkiem węgla

Zobacz film: "Ciekawe gry i zabawy dla całej rodziny"

Wbrew pozorom zatrucia dróg oddechowych zdarzają się obecnie bardzo często. Wynika to ze względu na słabe zabezpieczenia domów i lokali użytkowych.

Do głównych objawów, które powodowane są zatruciem tlenkiem węgla, zaliczamy:

 • ból głowy;
 • ogólne osłabienie;
 • pogorszony wzrok;
 • duszności;
 • nudności;
 • wymioty.

Jeśli występują u Ciebie wymienione objawy, nie czekaj i powiadom służby ratunkowe o ryzyku występowania tlenku węgla w pomieszczeniu. Każda minuta ma znaczenie, dlatego nigdy nie bagatelizuj tego typu objawów świadczących o możliwości zatrucia się czadem.

Zatrucia
Zatrucia
przeczytaj artykuł

3. Jak uchronić się przed tlenkiem węgla? Skuteczne porady

Niezależnie od tego, czy mieszkasz w bloku, czy w domu, zastanów się, w jaki sposób uchronić się przed czadem. Istnieje kilka sposobów na redukcję wystąpienia zatrucia tą substancją, jednak bez odpowiednich czujników nigdy nie masz pewności, że czad nie znajduje się w lokalu.

Istnieje kilka metod zabezpieczania się przed występowaniem tlenku węgla, do których zaliczamy:

 • wybór certyfikowanych i sprawdzonych systemów kominowych;
 • regularne sprawdzanie stanu technicznego urządzeń grzewczych;
 • zapewnienie swobodnego odpływu spalin i zanieczyszczeń;
 • zbadanie drożności komina;
 • analiza wyciągu powietrza i drożności wentylacji;
 • rezygnacja ze zbędnych urządzeń elektronicznych, które ogrzewają pomieszczenia;
 • inwestycja w czujnik czadu.

To tylko niektóre elementy pozwalające na zredukowanie ryzyka występowania czadu w mieszkaniu. Zastosuj się do wszystkich powyższych rad, a z pewnością poziom Twojego bezpieczeństwa znacząco wzrośnie. Zawsze od razu reaguj, jeśli odczuwasz jakiekolwiek objawy zatrucia tlenkiem węgla i nie ryzykuj własnym życiem.

4. Czad – jak zabezpieczyć się przed tlenkiem węgla we własnym domu?

Zdecydowanie najlepszą i najskuteczniejszą metodą jest instalacja kompleksu czujników w całej nieruchomości, dzięki czemu jakiekolwiek pokłady czadu zostaną automatycznie wykryte. Pozwoli Ci to na szybką reakcję w razie zagrożenia zatruciem tą niebezpieczną substancją.

Kiedy wiesz już, jak uchronić się przed czadem wystarczy, że zainwestujesz w dobrej jakości system alarmowania. Nie zwlekaj – zdrowie jest najważniejsze, a żadne pieniądze nie będą w stanie zrekompensować utraty zdrowia lub życia po zatruciu tlenkiem węgla.

Polecane dla Ciebie