ZUS planuje zmiany w zasiłkach. Co z macierzyńskim?
Zakład Ubezpieczeń Społecznych planuje wprowadzić szereg zmian, które uszczelnią system. Planowane propozycje dotyczyłyby przede wszystkim zasiłków, w tym świadczenia macierzyńskiego. Czego mogą spodziewać się przyszłe mamy?
1. Zmiany w świadczeniach ZUS
Urzędnicy zaplanowali szereg zmian w zasiłkach, które mogłyby zapobiec wycieku miliardów złotych z Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Chodzi głównie o to, by ZUS rozliczał składki za pracodawców i samodzielnie wypłacał zasiłki dla ubezpieczonych.
Jedną z dość radykalnych zmian jest zautomatyzowanie całego procesu. Świadczenia będą bowiem wypłacane bez konieczności składania wniosków np. o zasiłek chorobowy, czy macierzyński.
Również wynagrodzenia za miesiąc, w którym pracownik przebywał w szpitalu, ulegną zmianie. Propozycja ZUS-u zakłada, że kobiety spodziewające się dziecka, które są hospitalizowane, dostaną 100 proc. wynagrodzenia.
2. Wydłużony czas wyczekiwania
Wszystkie osoby zatrudnione, które są ubezpieczone, nabywają prawo do zasiłku chorobowego 30 dni od rozpoczęcia pracy. Do tej pory świeżo zatrudnionych kobiet w ciąży ta zasada nie dotyczyła.
Prawo do zasiłku macierzyńskiego ma każda kobieta, która w okresie ubezpieczenia chorobowego została mamą. Jest to płatna przerwa w pracy spowodowaną urodzeniem dziecka.
Jednak zmiany zaproponowane przez ZUS zakładają, by okres wyczekiwania objął również przyszłe mamy, po którym uzyskają prawo do świadczenia, a co za tym idzie do urlopu macierzyńskiego.
Zgodnie z nowymi planami nastąpi również skrócenie prawa do zasiłku chorobowego po zwolnieniu z pracy. Będzie ono obowiązywało jedynie 30 dni po zwolnieniu.
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl