ZUS odrzuca wnioski o 500 plus. Rodzice popełniają jeden błąd
Od 1 lutego rozpoczął się nabór wniosków o przyznanie świadczenia 500 plus na nowy okres. Jak się jednak okazuje, zmiany wprowadzone w obsłudze programu, powodują, że ZUS odrzuca niektóre wnioski. Wszystko przez jeden błąd, który popełniają rodzice.
1. Nowe zasady w 500 plus
Program "Rodzina 500 plus" został wprowadzony w 2016 roku, by zapewnić finansowe wsparcie dla rodzin, a tym samym poprawić sytuację demograficzną w Polsce. Początkowo dodatkowe 500 złotych otrzymywały tylko rodziny na drugie i kolejne dziecko, jednak od 1 lipca 2019 roku środki wypłacane są także na pierwsze dziecko, niezależnie od kryterium dochodowego.
Niestety mimo swoich założeń program do tej pory nie przyczynił się znacząco do poprawy sytuacji demograficznej. Po chwilowym skoku w 2016 roku liczba nowych urodzeń stale spada. Również kwota świadczenia jest coraz niższa przez inflację, która w lutym 2022 roku przekroczyła już dziewięć procent.
Jednak jedyne zmiany, jakie zaplanował rząd w świadczeniu 500 plus, dotyczą formy, w jakiej będzie wypłacane, a także sposobu składania wniosków. Od 1 stycznia 2022 r. wnioski o przyznanie świadczenia można przesyłać do ZUS tylko drogą elektroniczną, na Platformie Usług Elektronicznych ZUS (PUE), portalu Empatia lub w bankowości elektronicznej. Ponadto cały program obsługiwany jest przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych, a nie jak dotychczas przez samorządy.
Rodzice muszą jednak pamiętać, że należy złożyć do ZUS wniosek na nowy okres świadczeniowy, który rozpocznie się od 1 czerwca br. i potrwa do 31 maja 2023 roku. Nabór na ten okres rozpoczął się 1 lutego.
- Prawo do świadczenia wychowawczego jest ustalane na roczne okresy, zatem zarówno osoby, które już pobierają środki z programu, jak i rodzice nowo narodzonych dzieci powinni złożyć wniosek – wskazuje prezes ZUS prof. Gertruda Uścińska. - Rodzic, który składa wniosek na nowo narodzone dziecko w lutym 2022 r., może złożyć od razu dwa wnioski: na okres bieżący, który trwa do 31 maja br. oraz na nowy okres, który trwa od 1 czerwca br. – dodaje profesor.
2. Dlaczego ZUS odrzuca wnioski o 500 plus?
Jak się jednak okazuje, zdarzają się także przypadki, w których ZUS odrzuca wnioski o przyznanie świadczenia 500 plus. Zazwyczaj jest to kwestia źle wypełnionych dokumentów – rodzice błędnie zaznaczają okres, na jaki chcą otrzymać świadczenie. Dzieje się tak, kiedy zamiast przedłużyć okres świadczenia od 1 czerwca, zaznaczają ostatni dzień maja 2022 roku.
- Składanie wniosków jest na początkowym etapie. Wnioski podlegają analizie i weryfikacji. Jeżeli okaże się, że w niektórych przypadkach są błędy, będzie to poprawiane. Jednak na tym etapie jest zbyt wcześnie, by wskazać liczbę takich wniosków – mówi w rozmowie z WPROST Grzegorz Dyjak z ZUS.
Jak dodaje, podczas naboru wniosków na okres od 1 czerwca 2022 r. do 31 maja 2023 r., tylko od 1 lutego do ZUS wpłynęło ok. 1,2 mln wniosków na ok. dwa miliony dzieci.
Wszystkie informacje i decyzje w sprawie wniosku będą przekazywane w formie elektronicznej za pomocą PUE. Jeżeli pojawi się tam ważna informacja dla rodziców o 500 plus, zostaną również powiadomieni przez SMS lub e-mailem.
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl