Zupki ze słoiczków dla niemowląt – które wybrać?
Po karmieniu piersią następuje etap wprowadzania nowych produktów. Zazwyczaj jednak są to bardzo niewielkie porcje pełnowartościowego i zdrowego jedzenia z produktów ekologicznych. Dzięki zbilansowanej diecie dziecko prawidłowo się rozwija. Często zatem sięgamy po zupki w słoiczkach i zdajemy się na specjalistów od żywienia, którzy komponowali ilość zawartych w nich składników. Czy jednak zupki ze słoiczków rzeczywiście są zdrowe? Jak wypadają na tle domowych zupek i innych produktów?
Zanim się obejrzymy, zamiast pytania: jak karmić piersią, zaczynamy zadawać sobie zupełnie inne: jak przygotować zupę dla niemowlaka? Niby tematyka jest podobna, bo dotyczy żywienia dzieci, ale jakże różni się czasem przygotowania. Pojawiają się także wątpliwości, czy domowa zupa jest odpowiednim produktem dla niespełna rocznego niemowlaka? Czy wybrać jednak słoiczek?
1. Zalety zupki ze słoiczków dla niemowląt
Dużą zaletą zupki ze słoiczków jest jej zbilansowany skład. Co więcej, na etykiecie mamy wypisany skład produktów, które zostały użyte do stworzenia danego dania i ich ilość. Przygotowując domową zupę, nie wiemy, ile dokładnie gramów marchewki, pietruszki, ziemniaków i innych składników wykorzystaliśmy. Ponadto, kupując warzywa na zupę dla dziecka, powinniśmy mieć pewność, skąd one pochodzą. Niestety, nie zawsze ją mamy.
Słoiczki z żywnością dla niemowląt zawierają produkty najwyższej jakości, z upraw ekologicznych i bez konserwantów oraz bez sztucznych barwników. Co więcej, warunki, w których są przygotowywane produkty dla niemowląt, muszą spełniać określone normy unijne. Zakłady produkcyjne niejednokrotnie są kontrolowane pod tym kątem. Jeżeli jakaś firma odstąpiłaby od tych norm, szybko straciłaby zaufanie i nie przeszłaby kontroli.
2. Jak dobrać zupkę ze słoiczka?
Na sklepowych półkach mamy szeroki wybór zupek i dań dla niemowląt. Niekiedy nie wiemy, po które sięgnąć na początku. Warto wówczas kierować się etykietą, na której jest zaznaczony wiek dziecka, dla którego przeznaczony jest dany produkt. Początkowe zupki dla dzieci w wieku od 6. miesiąca mają formę zmielonej papki. Dzięki temu dziecko uczy się przełykania. Zupki dla starszych niemowląt mają coraz mniej rozdrobnioną formę, która zmusza dziecko do nauki żucia i gryzienia.
Musisz to wiedzieć
3. Do kiedy można opierać dietę dziecka na zupkach w słoiczkach?
To, że zupki w słoiczkach zawierają zbilansowane składniki, nie oznacza, że możemy podawać je bez końca. Od drugiego roku życia dziecko powinno jeść to, co pozostali domownicy. Oczywiście warto kontynuować pełnowartościową i zdrową dietę, nie używać zbyt dużo soli i tłustych produktów.