Trwa ładowanie...

Zupki dla niemowląt - dania dla dzieci po 4.-, 5-. i 7-miesiącu życia

Avatar placeholder
27.10.2021 16:58
Materiał sponsorowany przez
(Materiał Partnera)

Zupki to jedno z dań, które można podawać niemowlętom już na początku rozszerzania diety. Pierwszą można podać niemowlakowi, który skończył 4 miesiące. Zupkę dla niemowlaka można przygotować samodzielnie lub wybrać gotowe dania w słoiczkach.

Pierwsza zupka dla niemowlaka

Rozszerzanie diety niemowlaka można najwcześniej rozpocząć po ukończeniu 17. tygodnia życia, ale nie później niż w 26. tygodniu życia. W tym czasie mleko matki lub mleko modyfikowane nie zaspokaja już w pełni potrzeb żywieniowych rozwijającego się organizmu i niezbędne jest wprowadzanie posiłków uzupełniających.

Na początku posiłki powinny mieć gładką, półpłynną konsystencję. Dziecko dopiero rozwija umiejętność spożywania pokarmów stałych. Stopniowo przyzwyczaja się do nowej konsystencji, uczy żucia i przełykania. Dlatego pierwsze posiłki po 4. miesiącu powinny być zblendowane.

Zupka jako danie o gładkiej konsystencji jest doskonałym posiłkiem dla niemowlaków. Należy jednak pamiętać, że na samym początku rozszerzania diety dziecka podaje się posiłki jednoskładnikowe, np. gotowaną, przetartą marchewkę lub dynię. Dzięki temu można zaobserwować ewentualne reakcje niepożądane. Dopiero po kilku dniach wprowadza się kolejny składnik, a potem następny.

Jeżeli u dziecka nie występują reakcje alergiczne na podawane warzywa, można do jego diety wprowadzić zupkę wieloskładnikową. Powinna być ona przygotowana na bazie wody źródlanej i zawierać warzywa z dodatkiem tłuszczu w postaci masła, oliwy z oliwek lub oleju rzepakowego. Na początkowym etapie rozszerzania diety nie podaje się mięsa i ryb. Jeżeli chodzi o gluten, to należy wprowadzać ten składnik nie wcześniej niż w 5. miesiącu i nie później niż do 12. miesiąca.

Dania dla dzieci - przygotowane samodzielnie czy w słoiczkach?

Rozszerzając dietę niemowląt, trzeba mieć świadomość, że ich organizm jest wyjątkowo wrażliwy. Podawane posiłki powinny być najwyższej jakości, ponieważ ma to ogromny wpływ na zdrowie dziecka i jego rozwój w przyszłości.

Produkty wprowadzane do diety niemowlaka powinny być starannie wyselekcjonowane. Najlepiej żeby pochodziły z pewnego źródła - z przydomowego ogródka lub ekologicznych upraw. Tylko w takim przypadku mamy pewność, że produkty nie są zanieczyszczone szkodliwymi substancjami chemicznymi. Nie każdy ma jednak dostęp do nieskażonych warzyw czy owoców.

Kolejna kwestia to przygotowywanie posiłku dla niemowlaka. Najbardziej wartościowe są posiłki przyrządzane na parze, ewentualnie mogą być gotowane lub pieczone. Przy tym trzeba pamiętać, że na początku dziecko zjada 3-4 łyżeczki albo mniej. Zatem samodzielne przygotowywanie zupek jest dość problematyczne. Zwłaszcza, że należy także pamiętać o różnorodności. Dieta dzieci z czasem powinna być coraz bardziej urozmaicona, a przy tym odpowiednio zbilansowana.

Dobrym rozwiązaniem zarówno dla dziecka, jak i rodziców jest wybór gotowych dań. Tego typu produkty są zalecane przez ekspertów, ponieważ podstawą ich produkcji są produkty pochodzące z upraw i hodowli poddanych szczególnej kontroli. Gotowe dania dla niemowlaka posiadają odpowiednią dla potrzeb rosnącego organizmu wartość odżywczą i wysoką jakość zdrowotną. Produkty są dostosowane do wieku dziecka pod względem składników pokarmowych, ale także konsystencji czy smaku. Nie zawierają również dodatku soli i cukru, a także innych substancji.

Zupki dla niemowląt - dania w słoiczkach HiPP

W trosce o prawidłowy wzrost i rozwój dzieci marka HiPP ma w swojej ofercie zupki dla niemowląt, które są doskonałym rozwiązaniem ułatwiającym prawidłowe rozszerzanie diety. Dania powstają ze starannie wyselekcjonowanych produktów z ekologicznych upraw. Ponadto gotowane na parze zupki mają delikatny smak i odpowiednią konsystencję. Ich skład i zawartość wartości odżywczych jest dostosowana do wieku dziecka. Na słoiczkach znajdują się oznaczenia dla jakiego etapu rozszerzania diety są przeznaczone. Zupki nie zawierają aromatów, zagęstników, substancji konserwujących ani barwników.

Warto także zwrócić uwagę na produkty HiPP BIO, których składniki pochodzą z certyfikowanych gospodarstw ekologicznych. Uprawy są pod ścisłą kontrolą już na etapie gleby i nasion, aż po całkowity zakaz stosowania chemicznych środków rolnych. Zaś chów odbywa się zgodnie z poszanowaniem dobrostanu zwierząt, które karmione są ekologicznymi paszami roślinnymi. Sięgając po zdrowe dania dla dzieci HiPP, mamy pewność, że maluch otrzymuje najlepsze produkty w odpowiednich ilościach dla jego wieku i potrzeb rozwojowych. Poza tym urozmaicają dietę. Duży wybór zupek umożliwia poznawanie nowych smaków. Korzyścią dla rodziców jest oszczędność czasu.

Poznaj zupki w słoiczkach dla dzieci marki HiPP.

Warzywne zupki dla niemowląt po 4. miesiącu życia

W ofercie HiPP dostępna jest Zupka jarzynowa - krem BIO (125 g) dla niemowląt po 4. miesiącu. W składzie znajdują się warzywa pochodzące z upraw ekologicznych: marchew, ziemniaki, kalafior, groszek, a także woda i olej rzepakowy. Co ważne, danie nie zawiera dodatku soli i innych substancji. Oznaczenie BIO na słoiczku to gwarancja najwyższego możliwego poziomu bezpieczeństwa.

Gotowana na parze zupka o delikatnym smaku jest bezglutenowa i odpowiednio zbilansowana - zawiera: tłuszcze (1,4 g/100g), węglowodany (4,7 g), białko (1,2 g), a także kwas alfa-linolenowy (Omega-3), który nie jest wytwarzany przez organizm, ale jest niezbędny dla rozwoju mózgu, wzroku czy układu sercowo-naczyniowego.

Zupki po 5. miesiącu z dodatkiem zbóż oraz mięsa lub ryb

Po 5. miesiącu życia do diety dziecka wprowadza się kolejne składniki, czyli mięso, ryby i zboża. Mięso jest źródłem żelaza i pełnowartościowego białka, a także cynku, kwasu arachidonowego, witaminy B12. Na początku podaje się drobiowe (z kurczaka, indyka, gęsi, kaczki), ale też wołowe, jagnięce i z królika.

Z kolei ryby pokrywają zapotrzebowanie na kwas dokozaheksaenowy, ponadto sprzyjają rozwojowi tolerancji immunologicznej i zmniejszają ryzyko wystąpienia alergii. Dzieci powinny spożywać tłuste ryby morskie (łosoś, szprot, śledź), natomiast ze względu na możliwość zanieczyszczenia substancjami szkodliwymi, takimi jak rtęć czy dioksyny, nie jest zalecane podawanie ryb drapieżnych (rekin, miecznik, makrela królewska czy płatecznik).

Ponadto w 5. miesiącu podaje się dziecku produkty zbożowe, w tym zawierające gluten. Przy czym dziecko należy obserwować po spożyciu posiłku.

Wszystkie wymienione produkty są składnikami zupek warzywno-mięsnych, które po 5. miesiącu stanowią część pełnowartościowego posiłku. W ofercie HiPP dostępne są różne rodzaje gotowych dań BIO.

Barszczyk czerwony z delikatną wołowiną BIO (190 g) to bezglutenowa zupka warzywno-mięsna bez dodatku soli. Została przygotowana na parze z ekologicznych produktów: ziemniaki, pomidory, marchew, buraki, cebula, wołowina, woda, olej rzepakowy i przyprawy. Zupka zawiera tłuszcze (2,8 g/100 g), węglowodany (6,7 g), błonnik (1,5 g), białko (2,5 g), a także kwas alfa-linolenowy (Omega-3), który jest ważny dla rozwoju mózgu i komórek nerwowych.

(Materiał Partnera)

Inną propozycją dla niemowlaków po 5. m. ż. jest bezglutenowa Zupka warzywna z indykiem BIO (190 g). W składzie zawiera produkty ekologiczne: marchew, ziemniaki, cebula i pasternak, woda, mięso z indyka, sok winogronowy, olej rzepakowy i mąka ryżowa, natomiast nie ma tam dodanej soli. Wśród wartości odżywczych znajdują się: tłuszcze (2,2 g/100 g), węglowodany (6,4 g), białko (2,3 g) oraz kwas alfa-linolenowy (Omega-3).

Hipp oferuje także Rosołek z kurczaka z kaszką manną BIO (190 g), który przygotowany został z: marchwi, selera, pora, pietruszki, wody, mięsa z kurczaka, soku winogronowego, kaszy manny (z pszenicy - gluten) oraz oleju rzepakowego. Natomiast w składzie nie ma dodatku soli i składników pochodzenia mlecznego. Podobnie jak inne zupki zawiera: tłuszcze (2,3 g/100 g), węglowodany (5,2 g), białko (2,6 g) oraz kwas alfa-linolenowy (Omega-3).

Zupki dla niemowląt po 7. miesiącu życia a nauka gryzienia

Zupki po 7. miesiącu stanowią już pełnowartościowy posiłek, który może zastąpić karmienie mlekiem w porze obiadu. Poza tym obiadki mają inną konsystencję. Zawierają wyczuwalne, ale delikatne cząstki, dzięki czemu wspierają naukę gryzienia.

HiPP proponuje Zupkę pomidorową delikatny krem BIO (200 g), która została przygotowana z: warzyw (pomidory, marchew, seler, cebula), odtłuszczonego mleka, gotowanego, zmielonego makaronu (z pszenicy durum - gluten), śmietany, oleju słonecznikowego, odtłuszczonego mleka w proszku, jodowanej soli i przypraw (pieprz). Bogaty skład przekłada się na wartościowy posiłek, zawierający tłuszcze (2,9 g/100 g), węglowodany (7,4 g) i białko (2,2 g).

(Materiał Partnera)

W ofercie HiPP dostępna jest też bezglutenowa Zupka warzywna delikatny krem BIO (200 g).

(Materiał Partnera)

W składzie znajdują się produkty ekologiczne: warzywa (ziemniaki, marchew, pomidory, seler, brokuły, por), odtłuszczone mleko, olej słonecznikowy, przyprawy (pietruszka, majeranek, pieprz, lubczyk), skrobia oraz jodowana sól. Zupka o konsystencji kremu zawiera: tłuszcze (2,6 g), węglowodany (8 g) i białko (2 g).

Delikatne cząstki wspierające naukę gryzienia zawiera Rosołek z kluseczkami i indykiem BIO (190 g). Przygotowany został z: wody, ugotowanego makaronu (z pszenicy durum - gluten), marchwi, mięsa z indyka, selera, sok winogronowego, pasternaku, pora, natki pietruszki, olej rzepakowego i mąki ryżowej. Produkty pochodzą z rolnictwa ekologicznego. Jeżeli chodzi o wartość odżywczą, to zawiera: tłuszcze (2,8 g), węglowodany (6,9 g), białko (2,6 g) i kwas alfa-linolenowy (Omega -3).

W ofercie HiPP znajduje się także bezglutenowa Zupka koperkowa z ryżem i indykiem BIO (190 g) z delikatnymi cząstkami wspierającymi naukę gryzienia. W składzie nie ma dodanej soli i składników pochodzenia mlecznego. Zupka przygotowana została z: wody, warzyw (marchew, seler, por), gotowanego ryżu, mięsa z indyka, soku jabłkowego, olej rzepakowego i koperku. Zawiera tłuszcze (2,8 g) węglowodany (7,1 g), białko (2,4 g) oraz cenny kwas alfa-linolenowy (Omega-3).

Zupki w diecie niemowlęcia stanowią ważny element prawidłowej diety ze względu na dużą zawartość warzyw. Wybierając produkty HiPP BIO, zyskujemy gwarancję, że zostały przygotowane ze starannie wyselekcjonowanych składników ekologicznych i są w pełni bezpieczne dla dzieci.

Źródła:

https://ncez.pzh.gov.pl/dzieci-i-mlodziez/rozszerzanie-diety-niemowlat/

https://ncez.pzh.gov.pl/dzieci-i-mlodziez/zywienie-zdrowych-niemowlat-zaktualizowane-wytyczne/

https://imid.med.pl/images/do-pobrania/Zywienie_niemowlat_www.pdf

https://hipp.pl/zywienie-0-1/rozszerzanie-diety/rozszerzanie-diety-praktyczne-wskazowki

https://jms.ump.edu.pl/uploads/2010/5/356_5_79_2010.pdf

https://ptp.edu.pl/files/Standardy_Medyczne_2014_Zaleceniaywienia.pdf

Materiał sponsorowany przez
Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze